Pěstování orchidejí: Dendrobium trápí svilušky i keiki

Řadíte se mezi začínající pěstitele orchidejí? Nevíte si rady s pěstováním některého z běžných druhů? Zdá se vám, že vaše orchidej chřadne či málo kvete? Projděte si jednotlivé díly naší Orchidejové poradny: ve většině případů jsme ten samý problém, který trápí i vaši rostlinu, už řešili a tazateli poradili nejvhodnější řešení.

Šedý povlak na listech: masivní atak svilušek 

Nějak ale onemocněla – udělal se na ní šedý povlak; nejprve byl viditelný na spodní straně listů, teď už i na horní a místy hnědne. Je hlavně na té větvičce. Nedá se setřít jako plíseň.

Postříkala jsem rostlinu Dithanem, snad jsem jí neuškodila. Po dotazech v místních květinářstvích, kde mi neporadili, jsem se rozhodla obrátit na vás. Dá se poznat podle fotografií, o jaké onemocnění se jedná a jak mám orchidejce pomoci? 

rady_12_2.jpg
Foto: Helena Musilová

Odpověď: Bohužel vás nepotěším – z popisu i z přiložených fotografií soudím, že vaše rostlina je s velkou pravděpodobností masivně napadena savým škůdcem zvaným sviluška. Zmíněný šedavý povlak je vlastně vrstva suchých listových buněk, jež svilušky vysály, proto jej nelze setřít.

Nová větvička (pahlíza) je napadena nejvíce, protože čerstvé, šťavnaté a měkké listy mají svilušky nejraději. Obvykle doporučuji takto masivně postiženou rostlinu bez milosti odstranit.

Po prodělané zátěži se už nikdy nedostane do původní kondice, navíc rychle se šířící svilušky jsou hrozbou pro všechny ostatní pokojové rostliny. Dithane je kontaktní fungicid, tedy přípravek určený k likvidaci houbových chorob. Rostlince jste pravděpodobně neublížila, ale rozhodně ani nepomohla.

rady_12_3.jpg
Foto: Helena Musilová

Chcete-li se o záchranu přesto pokusit, nahlédněte do článku Jak pěstovat orchideje: poradna pro začínající pěstitele 20. Tam popisovaná orchidej je sice z rodu Phalaenopsis, ale doporučený postup a použité prostředky jsou použitelné pro všechny orchideje, tedy i pro vaše teplomilné Dendrobium phalaenopsis.

Jak z keiki vypěstovat nové orchideje

Šárka Netočná: Prosím poraďte, co s orchidejí Dendrobium nobile. Mám ji tři roky. Když byla zakoupená, měla jednu kvetoucí pahlízu s několika květy. Ve druhém roce krásně vykvetly všechny pahlízy (viz obrázek). Měla jsem z ní velkou radost.

Po odkvětu na všech pahlízách vyrostly nové rostlinky se vzdušnými kořeny a staré pahlízy seschly. Orchidej nekvete. Můžete mi sdělit, zda je to normální, nebo dělám nějakou chybu? Od dubna do září přihnojuji, jednou za dvacet dnů hnojivem Orchidea Agro. Není to hnojivem?

rady_12_4.JPG
Foto: Šárka Netočná

Odpověď: Dendrobium nobile patří mezi orchideje, jež velmi rády a ochotně tvoří dceřiné rostliny (keiki). Obvykle tak činí ve snaze o zachování života v situaci, kdy jim stávající podmínky nevyhovují. Hnojivo jako takové je v tom zcela nevinně. Jiná věc je dávkování – příliš vysoká koncentrace může citlivé kořeny popálit a přispět tak ke špatnému stavu rostliny.

Dendrobium s jeho tenkými kořínky ohrožuje i dlouhodobé přemokření substrátu. Vaše orchidej zkrátka pravděpodobně nemá v květináči žádné kvalitní kořeny, proto staré pahlízy seschly a vytvořily keiki. Jedinou cestou je vypěstovat nové, silné a kvetoucí orchideje právě z dceřiných rostlinek.

rady_12_5.JPG
Foto: Šárka Netočná

Keiki na vaší fotografii vypadají pěkně, jsou vzrostlá a vidím i dostatek kořenů. Také jarní období je pro akci optimální. Proto neváhejte, vyberte nejsilnější rostlinky s největším počtem kořenů, odřízněte je i s malým kouskem přirostlé pahlízy a zasaďte.

Ideální je řízky posadit zprvu do čistého mechu (rašeliník, bělomech). Ve stále vlhkém mechu zalévaném výhradně měkkou vodou beze všech hnojiv se kořenový systém krásně a rychle rozroste. Pak, obvykle zhruba po dvou měsících, přesaďte rostlinky do kvalitního substrátu pro orchideje.

Podobné téma naleznete i v článku Jak pěstovat orchideje: potřetí nad čtenářskými dotazy. Jak správně pečovat o orchidej po přesazení se dozvíte v článku Pěstování orchidejí: Phalaenopsis přesazujte bez obav.

Čtenářské příspěvky byly v případě potřeby redakčně upraveny.

Doporučujeme

Články odjinud