Než rostlina doroste do takovýchto rozměrů, budete si muset počkat. foto: Vegetalismus.cz

Než rostlina doroste do takovýchto rozměrů, budete si muset počkat. | foto: Vegetalismus.cz

Citronovou trávu si můžete nasušit sami. foto: Vegetalismus.cz 

Citronovou trávu si můžete nasušit sami. | foto: Vegetalismus.cz 

Vypadá jako pórek, ale chutná jinak.

Vypadá jako pórek, ale chutná jinak.

 S citronelou můžete v kuchyni experimentovat.


S citronelou můžete v kuchyni experimentovat.

Příjemně voní.

Příjemně voní.

Semena prodávají ve větších zahradnictvích.

Semena prodávají ve větších zahradnictvích.

Citronovou trávu si můžete nasušit sami. foto: Vegetalismus.cz 
Vypadá jako pórek, ale chutná jinak.
 S citronelou můžete v kuchyni experimentovat.
Příjemně voní.
6
Fotogalerie

Citronová tráva: Obohaťte svůj jídelníček bylinkou pro gurmány

Poznejte citronovou trávu, netradiční bylinku z Asie, která se dá bez problémů pěstovat na zahrádce i na balkoně, a rozšiřte si tak paletu exotických koření o další zajímavou vůni a chuť.

S oblibou asijské kuchyně se rozšiřuje i povědomí o tamních bylinkám. K nim patří i citronová tráva. Možná ji také znáte pod názvem vousatka citronová, lemongrass, lenabatu či sereh. Jedná se skutečně o travinu, jež pochází z tropických oblastí Asie. 

Jaký druh vybrat?

Patří do čeledi lipnicovitých (Poaceae), zahrnující na třicet druhů trav, z nichž některé obsahují aromatické silice, které pokrmům dodají citronovou chuť i aroma, ale neokyselí je.

Jako koření se nejčastěji využívá Cymbopogon citratus, C. nardus a C. flexuosus. Všechny druhy citronely tvoří velké trsy tenkých, šedozelených listů, dorůstajících délky přes jeden metr. Pro přímou spotřebu stačí oddělit si vždy část rostliny. 

Jak využít citronovou trávu?

Citronová tráva se používá především čerstvá, ale i sušená či zmrazená. Zachovají-li se správné postupy konzervace, neztratí nic ze svého výrazného aroma. V sušeném stavu ji můžete koupit samostatně, ve směsi čajů či mletou. 

Zkuste si z ní připravit lahodný a osvěžující čaj, tady je recept: Deset gramů sušené citronely přelijte šesti decilitry vroucí vody, nechte pět minut louhovat a poté sceďte. Podávat ho můžete horký i chlazený. 

Nebo citronovou trávou ostatní čaje dochuťte – výborně se hodí obzvlášť k zelenému. Stejně osvěžující účinky jako citronelový čaj má i koupel z této rostliny.  

Vousatka se též využívá ve farmaceutickém i kosmetickém průmyslu (např. jako ingredience do parfémů), nebo třeba na odpuzování hmyzu. Své místo má ale hlavně v léčitelství – jako uklidňující prostředek při nervové podrážděnosti, ke snížení horečky, při nechutenství a žaludečních obtížích, snižuje cholesterol.

Jak zpracovat jednotlivé části rostliny?

Při přípravě jídel se dá zužitkovat prakticky celá rostlina, jen musíte mít na paměti, že jednotlivé její části mají různou kvalitu: jemně pokrájené spodní části výhonků a cibulek se přidávají čerstvé do zeleninových salátů nebo jsou součástí různých polévek, omáček a pokrmů z masa, drůbeže či ryb.

Tužší stvoly se zpracovávají při vaření podobně jako naše naťová zelenina či francouzské bouquet garni – svázané se vloží na počátku vaření do pokrmu a před podáváním se vyjmou. Bez citronely si skoro nelze představit pravou thajskou kuchyni, jež ji rafinovaně využívá ke zvýraznění i potlačení chutí ostatního koření.

Jak pěstovat citronovou trávu?

Přestože pochází z tropických oblastí, dá se pěstovat i v našich podmínkách. Ideálně se jí daří v nádobě (pro dospělou rostlinu volte průměr minimálně dvacet centimetrů), kterou od jara do podzimu umístíte v zahradě, na terase či balkoně, každopádně však na slunném místě. To vám zaručí vysoký obsah vonných silic. 

Citronela se dá pěstovat i v truhlíku za oknem nebo v bytě, na parapetu směřujícímu k jihu. Při letních vedrech jí však umístění za okenním sklem nemusí zrovna prospívat. Začne-li osychat, pomůže jí v tuto dobu přistínění nebo posunutí o kousek dál od okna.

Nejraději má dobře propustnou, hlinitopísčitou půdu. Potrpí si na vydatnou zálivku, ale nesnáší přemokření, proto je vhodnější zalévat ji, až když půda vyschne. Vodu používejte odstátou a nejlépe pokojové teploty. Pro zdárný růst potřebuje jednou týdně přihnojit vhodným kombinovaným hnojivem.

Přezimování: Citronelu je potřeba chránit

Citronela je choulostivá na zimu. Krátkodobě sice snese i mírné mrazíky a zasněžení, ale před příchodem mrazivé zimy je třeba ji chránit.

Umístěte ji v chladné, ale světlé místnosti s teplotou okolo deseti stupňů, kde při mírné zálivce přečká do jara. Můžete ji přechovat i v bytě. Na jižním okně s přiměřenou zálivkou zimu přestojí také bez úhony.

Kde získat první rostlinku 

Dokážete-li si nějakou dobu na rostlinku počkat, kupte si semínka a vysejte je. Pokud nemáte času nazbyt, nezoufejte. Sazenice citronové trávy mají v nabídce mnohá zahradnictví včetně internetových.

Jen je třeba důkladněji hledat, protože bývají často brzy vyprodány. Ceny se velmi liší, někteří zahradníci požadují za sazenici dvacet korun, jiní si účtují i částky okolo stokoruny.

Jakmile však získáte první rostlinu, máte vyhráno. Až se vám dobře rozroste, můžete ji velmi snadno množit dělením trsů. Postupně si tak vypěstujete tolik citronely, kolik jste jí schopni zužitkovat. 

Doporučujeme

Články odjinud