Kapradina Asplenium, pestrolistá Fittonie a pepřovník (Peperomia)

Kapradina Asplenium, pestrolistá Fittonie a pepřovník (Peperomia)

Kapradina Adianthus - netík

Kapradina Adianthus - netík

Pepřovník- Peperomia

Pepřovník- Peperomia

Palma Chamaedorea

Palma Chamaedorea

Hedera - břečťan

Hedera - břečťan

Agloanema

Agloanema

Araucarie - pokojová jedle

Araucarie - pokojová jedle

Pestrá minizahrádka z pokojových rostlin snášející polostín až stín

Pestrá minizahrádka z pokojových rostlin snášející polostín až stín

Aukuba japonská

Aukuba japonská

Spatiphyllum - lopatkovec

Spatiphyllum - lopatkovec

Stapelia - smrdutka

Stapelia - smrdutka

Kapradina Davalia se hodí k pěstování v kokedamě

Kapradina Davalia se hodí k pěstování v kokedamě

Marantha

Marantha

Schefflera

Schefflera

Květ orchideje Masdevalia

Květ orchideje Masdevalia

Kapradina Adianthus - netík
Pepřovník- Peperomia
Palma Chamaedorea
Hedera - břečťan
15
Fotogalerie

Zamiokulkas, pepřinec a další pokojové rostliny, které snesou i stín

Rostliny, které snášejí stín, většinou pocházejí z podrostů pralesa, kam dopadá už jen malá část světla. Patří mezi ně například některé druhy kapradin, marantovitých a áronovitých rostlin či fíkusů.

Kolik světla rostliny potřebují?

I stínomilná rostlina potřebuje přiměřené množství světla, což představuje umístění maximálně dva metry od okna, přičemž samozřejmě záleží na velikosti okna a jeho orientaci na světovou stranu. Nejčastěji se pěstuje Zamioculcas, jenž snese i tmavé kouty.

Trojice rostlin se zajímavě zbarvenými listy Sygnonium, Maranta a Kalatea rovněž vyžaduje stinné stanoviště, neboť při intenzivnějším světle naopak listy blednou a ztrácí zajímavou kresbu.

Odolný břečťan

Břečťan (Hedera) se díky členitým listům a popínavému růstu hodí do závěsných květináčů nebo na místa, odkud mohou stonky viset dolů. Břečťan může vyrůst do obrovských rozměrů, ale lze snadno regulovat střihem. V tmavých místnostech se nejlépe daří zelenolistým druhům, neboť pestrolisté při nedostatku světla ztrácejí typickou kresbu listů.

Syngonium nevybledne

Syngonium stopkolisté (Syngonium podophyllum) nemá český název, ale velmi se podobá filodendronu. Rozdíl je ve velikosti listů, které mohou být až třicet centimetrů dlouhé. Navíc si zachovává své pestré zbarvení listů i při nedostatku světla.

Ševcovská palma má ráda chladno

Nejideálnějším stanovištěm pro pěstování kořenokvětky je stinné zákoutí. Nejvíce rostlině vyhovuje normální pokojová teplota kolem 23 °C, ale snese i teplotu až kolem 29 °C. Starší rostliny mají raději chladněji – o teplotě kolem 18 °C. Chladnější prostředí dobře snáší také šeflera.

Smrdutka nevoní, ale nádherně kvete

Stapélie neboli smrdutka je nenáročná na péči, neboť patří  mezi sukulenty. Osvětlení by mělo být rozptýlené, bez přímého slunce – zejména v létě. Nejvhodnější stanoviště je na okně situovaném na východ či západ.

Pepřinec je ideální pro severní okna

Nejzajímavější na pepřinci (Peperomia) jsou jeho listy, které se liší tvarem, texturou (jednobarevné i pruhované), jakož i barvou (zelená, červená, stříbrná), podle konkrétní variety této rostliny. Rostlina se hodí díky nízkému vzrůstu na stůl, na parapet, případně jako podrost pod jiné rostliny. Snese málo slunce i severní stanoviště.

Aglaonema – kráska oděná do stříbra

Aglaonema (Aglaonema commutatum)  při správné péči vydrží deset i více let. Dekorativní a poměrně velké listy jsou většinou zbarveny do různých odstínů zelené se stříbřitou výraznou kresbou. Menší rostliny se hodí například na stůl do obývacího pokoje, případně do společné výsadby s jinými rostlinami tolerujícími stín.

Lopatkovec do stínu i na slunce

Nenáročný lopatkovec (Spathiphyllum wallisii) toleruje jak nízkou vlhkost vzduchu, tak i málo světla, ale stejně dobře roste i na slunečném stanovišti. Jeho kopinaté, lesklé listy obklopují květy ve tvaru lžíce, umístěné uprostřed rostliny. Kvete během léta, ale některé kultivary kvetou střídavě během celého roku.

Tenura je naprosto nenáročná

Tenura neboli tchynin jazyk (Sanseviera) je vhodná pro začátečníky i zkušené pěstitele, kteří oceňují její dramatický, vzpřímený růst. Vyhovuje jí propustná půda a polostín. Je-li pěstována na slunném stanovišti, spolehlivě kvete voňavými nazelenalými květy. Zakrslé a nízké variety tenury se hodí jako dekorace pracovních stolů, na poličky v koupelně či ložnici.

Kapradiny stín milují

Netík (Adiantum raddianum) je oblíbená kapradina s tmavě zelenými, převislými listy a tenkými lesklými řapíky. Dařit se mu bude u okna k severu nebo k východu, mimo dosah přímého slunečního svitu. Snáší široké rozmezí teplot od 10 °C  až do 24 °C. Náš tip: Přesahuje-li teplota více než 24 °C, denně listy roste a rostlinu postavte na misku s vodou vyplněnou oblázky nebo keramzitem.

K vyloženě stínomilným kapradinám patří sleziník (Asplenium nidus) s jeho sytě světle zelenými dlouhými listy. U této rostliny platí dvojnásob, že nesnáší přímé sluneční světlo. Pokud však dodržíte všechny pokyny pro pěstování, bude vám dělat jen radost.

Stínomilné "stromy"

V halách se uplatní starší exempláře araukárie přezdívané pokojová jedle. Vhodná je i keřovitá aucuba. Stín snáší i některé palmy (například chamedorea), kterým nevadí ani teplo. Filodendronům a monsterám vyhovuje stín, ale zároveň teplo a vlhko. 

Za zmínku stojí i další rostliny vhodné do stínu, například daválie, krvokvět či masdevalia, o jejichž pěstování a nárocích se dozvíte v katalogu rostlin.

Doporučujeme

Články odjinud