Ovocné stromky pro balkony a terasy: vyberte si!

I když nevlastníte zahradu, nemusíte se vzdát radosti z vlastní úrody ovoce. Stačí prostornější balkon nebo terasa a takové druhy stromků, které jsou pro tento účel vyšlechtěny.

To, že v nádobě lze pěstovat prakticky jakoukoliv rostlinu, vás už jistě napadlo při pohledu na bonsaje, které dokáží v omezených podmínkách nejen růst a kvést, ale dávat i miniaturní plody. 

Toto pěstitelské odvětví je však především záležitostí estetickou, a pokud vám více záleží na úrodě, bude se pěstování zakrslých ovocných stromků v nádobách řídit trochu jinými zákonitostmi.  

ovocné stromky 3 (3).jpg
Spojení krásy a užitku 

Stromkoví trpaslíci 

Nejefektivnější a nejjednodušší je pěstování stromků, které byly jako zákrsky speciálně vyšlechtěny a hodí se k pěstování v omezených podmínkách nádob. Výběr sice není tak velký jako u normálně vzrostlých stromů, ale své odrůdy tu jistě najdete.

Nemusíte se omezit jen na nabídku zaručeně balkónových stromků, vhodná je i řada zákrsků, jež se běžně prodávají pro vysazení do zahrady. S malým prostorem nádob si nejlépe poradí stromky sloupovitého vzrůstu – baleríny.  

Ve formě zákrsků se pěstují jabloně, hrušně, broskve, nektarinky, meruňky i třešně. Někdy mají prodávané odrůdy zavádějící označení "okrasné" - v takovém případě se řiďte informacemi o jejich plodech.  

Aby vám trpaslík nevyrostl  

Jak se pozná zakrslý stromek, když v obchodě nebo v zásilce vypadají všechny prakticky stejně, tedy jako holá tyčka s něco větvičkami nahoře a pár kořeny dole? Pravý genetický zákrsek má nízký kmínek, je na něm vidět, že nejde o roub.

U mladých stromků, které se objevují v prodejní nabídce, mívá kmínek výšku něco mezi třiceti až šedesáti centimetry. Dospělý stromek má pak kmínek maximálně devadesáticentimetrový. Pokud byste chtěli zákrsky získat přímo od pěstitele, stačí se na jeho 'výtvory' přijít podívat v době květu. 

Zákrsky už od mládí bohatě nasazují na květ. Také nebudou mít výrazně pokrácené výhony, jako tomu bude u miniatur, jež jsou jen naroubované na vhodné pomalu rostoucí podnože a vyžadují pravidelný řez.  

Jak si zajistíte co nejlepší úrodu  

Samozřejmě nemůžete počítat, že vám byť i několik stromečků v květináči přinese hojnou úrodu, která zajistí rodině přísun vitaminů po celou zimu. Zákrsky přináší na balkony a terasy něco netradičního, ozdobného, ale zároveň při dobrých pěstebních podmínkách i něco dobrého a zdravého.

ovocné stromky 1.jpg
Kvalitní substrát je základem

Určitě v tom, že si rády utrhnou z malého stromku jablíčko nebo broskev vaše děti, není reklama obchodníků klamavá. Takový malý stromek je pro děti něco jako živá hračka a spíš je na konzumaci vitaminů naláká.  

Jak tedy zajistit co nejlepší úrodu, kdy je ovoce s ohledem na velikost stromku hodně, je velké, chutné, prostě se nijak neliší od toho, co vyroste na normálně velkém stromě v zahrádce nebo ovocném sadu? Základem jsou dvě pravidla:  

  • Pro snadnější získání plodů volte samosprašné neboli samoopylující odrůdy.
  • Stromky vysazujte nejlépe ještě před vyrašením, tedy v březnu až dubnu nebo po skončení vegetačního období v říjnu.  

Nároky na prostor a světlo  

Zákrsky ovocných stromů dorůstají v průměru výšky jeden a půl až dva metry. Podle druhu však mají různě širokou korunu. Nejméně prostoru vyžadují už zmiňované baleríny, jejichž koruny často nepřesahují šířku nádoby.

Jsou však i velmi košaté odrůdy, o nichž by se dalo říct, že jsou jak dlouhé, tak široké, tedy mají schopnost se rozrůst až do šířky dvou metrů. Všechny zakrsle rostoucí ovocné dřeviny vyžadují slunné stanoviště.  

Nádoby a zemina  

I když se jedná o zakrslé stromky, budou potřebovat pro zdárný růst větší nádobu. Jako minimum doporučují pěstitelé dvacetilitrovou nádobu. Materiál by se neměl příliš zahřívat, tudíž nejsou vhodné tmavé barvy, ideální není ani plech. Velmi důležité je zajistit odtok přebytečné vody. Pro pěstování se hodí velmi kvalitní a výživná zem, doporučuje se směs z jedné části zahradní zeminy a jedné části rašeliny. 

Zálivka a hnojení  

Zálivka se musí řídit počasím a také tím, jestli bude stromek krytý před deštěm či nikoliv. V suchém letním období je třeba stromek zalít minimálně třikrát týdně, ale lépe je se řídit vyschlostí zeminy a zalévat podle toho, oč si stromek řekne.  

Ke hnojení jsou vhodná plná vícesložková hnojiva (například Cererit hobby). Hnojení provádějte raději slabšími dávkami, zhruba polovičními, než je běžné, ale o to častěji. Nejlépe jednou týdně, a to od vyrašení až do doby zrání ovoce, zpravidla do počátku srpna či září.  

ovocné stromky 3 (5).jpg
Hrušky z balkonu? Také to jde!

Hnojit můžete také rohovinovou moučkou nebo některými z podpůrných prostředků (například Darina 4), což je rostlinný přípravek, vyrobený z jezerního sapropelu s přídavkem malého množství minerálních hnojiv (dusík, fosfor, draslík a další stopové prvky).

Aplikuje se postřikem nebo spolu se zálivkou. Stimuluje růst, zvyšuje výnosy. Napomáhá k lepšímu příjmu živin a zvyšuje obranyschopnost proti různým chorobám a škůdcům. Odstraňuje dusičnany a některé těžké kovy, které stromky přijímají ze znečištěného ovzduší.  

Zimování zákrsků  

Zákrsky pěstované v nádobách potřebují důkladné zazimování. Dříve se k tomuto účelu budovaly oranžérie, dnes vám postačí světlá chladná místnost nebo skleník. Během této doby zajistěte stromkům jen mírnou zálivku.  

Přehled dostupných druhů

NázevSamosprašnostVzrůst
MALVICE 
Okrasná zakrslá jabloň 'Red Delicious'nev. 2 m
Sloupovitá jabloň 'Ballerina Flamingo'anov. 1,5 m
Sloupovitá jabloň 'Kordona'neš. 0,8 m
Sloupovitá jabloň 'Pidi'neš. 0,8 m
Sloupovitá jabloň 'Rondo' (roubovaná)neš. 0,8 m
Sloupovitá jabloň 'Sonet'neš. 0,8 m
Okrasná zakrslá hrušeň 'Williams'nev. 2 m
Sloupovitá hrušeň 'Conference'anov. 1,5 m
PECKOVICE 
Brosvoň 'Balkonela'neneuved.
Okrasná broskvoň 'Červený císař'neneuved.
Okrasná zakrslá meruňkanev. 1,5 m š. 2 m
Nektarinka 'Balkonella' (roubovaná)nev. 1 m
Okrasná zakrslá nektarinkanev. 1,5 m
Sloupovitá třešeň 'Sylvia'anov. 1–1,5 m
Okrasná zakrslá třešeň 'Compact Stella'anov. 2 m

Kde, jak a za kolik

ovocné stromky 3 (4).jpg
Důkladný výběr vhodné odrůdy musí být samozřejmostí

Zákrsky prodávají různá zahradnictví a zahradní centra, u některých prodejců je lze objednat i na dobírku. Ceny se liší jak mezi prodejci, tak mezi jednotlivými odrůdami. Průměrná cena se pohybuje okolo dvou set korun, vyšplhat se ale může až k tisícikoruně.

Vhodnou odrůdu si můžete vybrat například na těchto adresách:  

  • Zahradnictví Petr, Lhenice, www.zahradnictvi-petr.cz
  • Bakker Holland CZ s. r. o., www.bakker-cz.com

Doporučujeme

Články odjinud