8
Fotogalerie

Tavolníky: vyberte si druh vhodný právě pro vaši zahradu

Plánujete výsadbu okrasných keřů a nemůžete se rozhodnout, jaký druh zvolit? Vysadíte-li si do zahrádky teď zjara tavolníky, nebudete v příštích letech svého rozhodnutí litovat ani v nejmenším.

Proč si pořídit právě tavolníky?

Málokteré keře jsou tak skromné, přizpůsobivé a zároveň zdobné jako tavolníky. Nemají zvláštní nároky ani na prostředí (snáší dobře i průmyslové oblasti a blízkost frekventovaných silnic), ani na půdu: vyhovuje jim běžná zahradní zemina.

 

Vláhou nepohrdnou, ale vyrovnají se dobře i s kamenitými a vysychavými půdami. Milují plné slunce, ale dobře prospívají také v polostínu – jen kultivary s barevnými listy nejsou tak vybarvené. Tavolníky jsou mrazuvzdorné, životaschopné a opravdu nenáročné.

Tavolník S. cinera Grefsheim .jpg
Tavolníky se hodí do zahrad pro všechny, kdo nemají času nazbyt

Jarní výsadbu ještě stihnete!

Tavolníky koupíte jak v kontejnerech (potom je můžete vysazovat kdykoliv během roku), tak i jako prostokořené rostliny, to znamená vyryté z půdy v bezlistém stavu a bez zemního balu. Místo pro výsadbu tavolníků pečlivě odplevelte, jejich hustý kořenový systém byste později špatně plevelů zbavovaly.

 

Nově vysázené keře všech druhů tavolníku seřízněte hodně hluboko, stačí na dvacet centimetrů. Nebojte se, že jim ublížíte! Naopak, bohatě vyraší a vytvoří hustý a kompaktní keř.  

Tavolník S. billardii.jpg
Vybrat si můžete barvu i tvar květů; zde S. billardii 

Rodinný rozpočet určitě neohrozíte

Za kontejnerové keře zaplatíte podle druhu a velikosti od padesáti do osmdesáti korun, prostokořené sazenice jsou mnohem levnější, pořídíte je za cenu kolem dvaceti pěti korun.  

Pěstitelé prostokořené sazenice ale málokdy zasílají na dobírku (sazenice jsou náchylné na proschnutí kořenového balu při dlouhé dopravě), takže spíš seženete keříky kontejnerové. 

Tavolník S. japonica Shirobana.jpg
Kultivar ‘Shirobana’ se může pochlubit různobarevnými květenstvími na jednom keři 

Dobrý známý vykvétá

Určitě jste se s tavolníky setkali v parcích a na sídlištích, kde právě začíná bohatě kvést nejčastěji vysazovaný tavolník. Je jím tavolník van Houtteův (Spiraea vanhouttei), jehož silnou vůni ucítíte dřív, než ho uvidíte. 

Většinou je vysázen do skupin nebo volně rostoucích živých plotů, ale ani pro menší zahradu není bez šance. Velmi dobře snáší udržovací řez, kterým zachováte potřebný rozměr keře, použít ho můžete i na stříhaný živý plot. 

tavolník S. vanhouttei.jpg
S. vanhouttei vás upoutá svou vůní  

Pozoruhodné maličkosti

Ani malou zahrádku nemusíte o tavolníky ochudit. Nejmenší, pomaleji rostoucí japonské tavolníky (Spiraea japonica) mají mezi sebou mnoho barevně vynikajících kultivarů, jejichž výška dosahuje padesáti až osmdesáti centimetrů.

Úplně nizoučký, třiceticentimetrový tavolník ‘Nana’ je celkově drobného vzrůstu a jeho bohaté růžové květy mohou zdobit ve vhodné nádobě i terasu nebo balkon. 
 

Hosté z Orientu pro vaši skalku

Většina japonských tavolníků má kompaktní růst, jemné olistění a začíná kvést v časném létě. Světle růžovou barvou září ‘Little Princes’, a pokud chcete něco neobvyklého, pak si vyberte tříbarevný kultivar ‘Shirobana’, rozkvétající současně v barvě bílé, růžové a karmínové.

Tavolník S. japonica Little Princess.jpg
Růžové květy 'Little Princess'  vysvětlují, proč bylo zvoleno toto něžné jméno  

Nízké tavolníky se hodí nejen do nádob. Můžete z nich vykouzlit obrubu záhonu nebo chodníku, zkombinovat je s trvalkami, případně je použít jako předsadbu vyšších tavolníků či jiných keřů.  

Tavolníky upoutají i barevným olistěním

Tavolníky ze skupiny bumalda (Spiraea bumalda), jež nedorůstají víc než sedmdesát centimetrů, mají mezi sebou pestrolisté zástupce. Známý je karmínově kvetoucí ‘Anthony Waterer’ s listy při rašení načervenalými.

Tavolník S. japonica Antony Waterer.jpg
'Antony Waterer' září do dálky 

Kultivar ‘Froebelii’ s listy při rašení hnědočervenými kvete tmavě purpurově, zatímco ‘Goldflame’ upoutává olistěním žlutým s červeným nádechem. Nejnižší z této skupiny tavolníků je ‘Crispa’ se zkadeřenými listy. 

Dejte jim prostor na vaší zahradě

Ve větší zahradě si určitě najdete místo i pro vzrůstnější druhy tavolníků. Jako soliteru byste mohli vysadit tavolník popelavý (S. x cinerea), sice pouze metr vysoký, ale rozložitý keř. Pěstuje se v půvabném kultivaru ‘Grefsheim’ s hustými překloněnými větvemi, na nichž zářivě bílé květy brzy zjara naprosto překryjí listy. 

Vyšší tavolníky vám poslouží jako volně rostoucí nebo stříhané živé ploty. Vybrat si můžete mezi bíle a růžově kvetoucími keři a libovolně je zkombinovat.

Tavolník v zahradě.jpg
Zvolte vhodné umístění i okolní rostliny a celkový efekt je zaručen

Růžově kvetoucí tavolník Billarrdův a tavolník Douglasův (S. billardii a S. douglasii) se opravdu dobře vyjímají s bíle kvetoucím tavolníkem nipponským kvetoucím v červnu, případně s tavolníkem význačným (S. arguta) – nejčasněji kvetoucím druhem.  

Jarní kytice na sváteční stůl

Posledně jmenovaný tavolník význačný je vhodný k přirychlování: nastříhejte potřebně dlouhé větvičky či větve a ponořte je na pár hodin do vlažné vody. Za několik dnů vyraší a během deseti dnů jsou schopny vykvést. 

Záleží pochopitelně i na teplotě okolního prostředí, v chladné místnosti raší později. Nakvetlé je pak naaranžujte do vázy buď samotné, nebo s jinými jarními květinami.  

Tavolník kvetoucí.jpg
Přineste si kousek krásy do domu

Až vám tavolníky povyrostou

Podobně radikální řez, jaký jste provedli po výsadbě, můžete použít kdykoliv. Jakmile začnou tavolníky vypadat řídké, hůř kvetou nebo jsou nějak poškozené (polámané), můžete jednat. Vysoké tavolníky tak zmladíte a znovu z nich vypěstujete pěkné a husté keře.

Nízké druhy tavolníků seřezávejte hluboko, a to pravidelně každý rok v době před rašením – budete tak na zahradě mít stále perfektně vyhlížející rostliny.

Doporučujeme

Články odjinud