6
Fotogalerie

Zeleninové novinky do vašich truhlíků

Jako každým rokem se i letos objevilo v nabídce množství žhavých zeleninových novinek, o nichž vás reklamní slogany přesvědčují, že je musíte mít. Seznámíme vás s nimi a vy určete, zda je chcete.

Vybírejte s rozumem

Nenechte se pobláznit a kupujte jen ta semínka nebo sazeničky, jež budou mít podle popisu šanci na vašem balkoně či terase úspěšně růst. Nabídka je natolik široká, že si určitě vyberete. Ještě lepší variantou je zkombinovat něco osvědčených druhů a něco na zkoušku, abyste se na sklonku léta nemuseli trápit pohledem na nevelkou úrodu.

Vyzkoušejte převislá rajčata

Rajčata vhodná k pěstování v nádobách mohou mít různý vzrůst, tvar i barvu plodů. Kromě už poměrně běžných keříčkových a stromkových se v poslední době objevují převislé odrůdy, jež jsou pro tento typ pěstování zvláště vhodné.

Tumbling Tom Red.jpg
‘Tumbling Tom Red‘

Truhlíky s nimi totiž mohou být, podobně jako u letniček, zavěšené například zvenku na zábradlí, takže výhony nezaberou žádnou plochu balkonu – a navíc plní i okrasnou funkci.

‘Pendulina Orange‘ je drobnější odrůda takzvaných koktejlových rajčat, ideálních do truhlíků a závěsných nádob. Je nenáročná na zeminu, nenapadají ji obvyklé choroby této zeleniny. Zvláštností je, že se nedoporučuje její zaštipování.

Má zářivě oranžově zbarvené plody s výraznou aromatickou chutí. Hodí se do salátů zeleninových i těstovinových a jako ozdoba jídel. ‘Gartenperle‘ má stejné nároky na pěstování, obdobnou chuť i využití plodů. Liší se jen zabarvením plodů, které je jasně růžovo-červené.

Tumbling Tom  Yellow.jpg
‘Tumbling Tom Yellow‘

‘Tumbling Tom Red‘ a ‘Tumbling Tom Yellow‘ – jak názvy napovídají, jde o jeden druh rajčat, jen s odlišnými plody: červenými a žlutými. Jedná se opět o převislou odrůdu, která má někdy tendenci příliš zhoustnout. Proto je třeba ji trochu prosvětlit částečným vyštípnutím nevhodných výhonů. Plody dosahují velikosti třešní a mají výraznou nakyslou chuť.

Novinky u keříčkových druhů

U keříčkových druhů se nabídka dělí podle zbarvení i velikosti. Odrůdy ‘Mini červené‘ i ‘Mini žluté‘ jsou skutečně malé vzrůstem, výška keříků bývá do třiceti centimetrů. Malé koktejlové plody existují ve dvou barevných mutacích. Ani u nich se nedoporučuje omezovat růst vyštipováním výhonů.

rajče Karla.jpg
‘Karla‘

‘Karla‘ patří k vyšším odrůdám. Tomu odpovídá i velikost kulatých, červeně zbarvených plodů, jež dosahují váhy okolo šedesáti až osmdesáti gramů. Mají výrazně aromatickou chuť.

Okurka určená přímo k pěstování na balkoně

Novou odrůdou vhodnou k pěstování na balkonech je okurka svačinová roubovaná (Cucumis sativus) ‘Ministar F1‘. Má hladké, jen asi deset centimetrů dlouhé plody, jichž se na jedné lodyze urodí mezi třemi až šesti kusy.

okurka Ministar F1.jpg
‘Ministar F1‘

Vodní meloun z Mexika

Mexická okurka, mexický miniaturní vodní meloun, mexická hořká okurka, myší meloun – to vše jsou lidová označení pro tykvovitou rostlinu s latinským názvem Melothria scabra, jež pochází z Mexika.

Nezaměňujte ji ovšem s další pnoucí rostlinou, pro kterou se v češtině používá také označení mexická okurka, ale jedná se o ačokču (Cyclanthera pedata), přirovnávanou svou chutí k jakési okurko-paprice.

ačokča.jpg
Nepleťte si ačokču...

Mexická okurka, o níž je řeč, patří mezi tykve, ale její plody jsou skutečně miniaturní: dosahují okolo tří centimetrů a mají zelené zbarvení s podélným světlým žíhováním. Lodyhy dorůstají až do čtyř metrů a doporučuje se je nechat pnout po opoře podobně jako révu vinnou.

Plody mají nakyslou chuť, měnící se po chvíli v lehce nahořklou. Nejvíce hořká je jejich slupka. Mexickou okurku lze použít jako běžnou okurku, nejlépe se hodí k nakládání jako jednodruhová zelenina nebo do směsi zelenin. Dá se použít i k dekorativním účelům jako ostatní tykvičky.

Pro zdárné pěstování jí postačí umístění i v mírném stínu, potřebuje především humózní zeminu s dostatečným podílem rašeliny. Sazeničky nesnáší nízké teploty, do volné půdy nebo do truhlíků se vysazují až po zmrzlých.

Melothria scabra.jpg
...s mexickou okurkou

Podle počasí potřebuje střední až silnou zálivku. Ve skleníku by ji bylo možné pěstovat i jako víceletou rostlinu, protože na přezimování potřebuje maximální teploty kolem dvanácti stupňů a na jaře teplotu okolo patnácti stupňů.

Tráva s chutí česneku

A na závěr zelenina nezelenina, kterou je koření s názvem česneková tráva (Tulbaghia violacea) ‘Gobi‘ . Pěstuje se jako jednoletka, ale máte-li tu možnost, můžete ji přezimovat ve skleníku nebo chladné místnosti.

Gobi.jpg
‘Gobi‘

Kam pro semena a sazenice

Kromě běžných kamenných obchodů můžete vyzkoušet například tyto tradicí osvědčené e-shopy:

  • www.bambusarium.cz/saltaseeds
  • http://e-shop.studiogarden.cz

Doporučujeme

Články odjinud