5
Fotogalerie

Pokojové kapradiny

Myslíte, že pěstovat pokojové kapradiny je náročné a nedaří se vám to? Z krásně zelené rostliny máte za pár týdnů ubožáčka, který nepřežije první zimu? Poradíme vám, jak postupovat, aby kapradiny prospívaly i v panelovém bytě.

Přesličky, plavuně a … kapradiny, jež se dokázaly udržet až do dnešních dnů: jsou tedy na zemi dobrých čtyři sta milionů let. Některé druhy se vyskytují v tropech australských, asijských, amerických nebo afrických, jiné se nacházejí v tropech celého světa.

V nížinách deštných pralesů, v horských lesích i vysoko v horách do výšek přes čtyři tisíce metrů, tam všude se daří různým čeledím kapradin. Překvapivě se kapradiny objevují i na Islandu či v Grónsku nebo na Aljašce. Rostou na zemi i na stromech – přizpůsobily se za tu neuvěřitelně dlouhou existenci opravdu různorodým podmínkám.  

Moderní doba kapradinám přeje

V dobách, kdy se v domech topilo obyčejnými kamny, se dařilo kapradinám v každém bytě. Pro dnešního pěstitele představují rostlinu nenáročnou, pohlednou, rychle rostoucí a nikterak drahou. Jediným problémem jsou vyšší nároky kapradin na vzdušnou vlhkost, která v topném období v bytech chybí.

Ani tento nedostatek už nemusí být překážkou pěstování: nabídka druhů vhodných pro pěstování v bytech s ústředním topením se rozšířila a zvýšit vzdušnou vlhkost fontánkami nebo jinými zvlhčovači vzduchu prospívá i lidem.  

Dáme si do bytu…

Pro začátečníky je vhodná „knoflíková“ kapradina pelea (Pellaea rotundifolia), původem z Austrálie. Její lístky posazené souměrně z obou stran osy listu připomínají malé, tmavě zelené knoflíky.

pelea snáší sucho.jpg
Tato nenáročná rostlina se hodí i pro začínající pěstitele 

Celoročně snáší světlé i slunné stanoviště (ne úpal), oproti ostatním kapradinám je spíše suchomilná, dobře zvládá i suchý vzduch a pokojové teploty. To ale neznamená, že ji budete trápit suchem neustále (ani v zimě by neměl kořenový bal úplně vyschnout)! Co jí vadí, je trvalé přemokření. 

Netrpí chorobami ani škůdci, dobře se množí dělením trsů. Pelea patří k zemním druhům kapradin stejně jako známý ledviník (Nephrolepis exaltata).

Často nabízený ledviník má atraktivní až metr dlouhé zpeřené listy buď vzpřímené, nebo přepadající. Je proto vhodný i do závěsných květináčů, často ovšem nepřežije první zimu v bytě.

ledviník.jpg
Známá, ale náročnější kapradina 

Má mnohem vyšší nároky na vzdušnou vlhkost a zálivku i rosení vyžaduje pouze měkkou vodou (nebo alespoň převařenou). Snížení teploty v zimě a částečně omezená zálivka je pro něj vhodnější než nucený růst v teplém pokoji.  

Ze stromů k vám

Epifytní – na stromech rostoucí – kapradiny se s podmínkami v bytech vyrovnávají velice dobře díky tomu, že jsou zvyklé na kolísání vlhkosti jak přes den, tak i v různých obdobích roku.

Jsou teplomilné, proto nepotřebují výrazný pokles teplot v zimě. Dopřejte jim rosení dešťovou (měkkou) vodou, občas je do vody ponořte i s květináčem.

sleziník.jpg
Sleziník se spokojí s místem ve stínu 

Nejběžněji prodávaným druhem je sleziník hnízdovitý (Asplenium nidus) s velkými, leskle zelenými listy uspořádanými do růžice. Dobře roste i ve zhoršených světelných podmínkách, v příliš suchém vzduchu či déle trvajícím poklesu teplot mu hnědnou okraje listů.  

Kdo by neznal parožnatku!

Efektní závěsná kapradina (Platycerium bifurcatum) má dvě různé formy listů: obalové – sterilní, jež mají funkci podpůrnou a slouží k shromažďování živin a vody. Po čase zetlí, a tak vytváří rostlině humus. Okrasné – plodné listy parožnatky jsou někdy téměř metr dlouhé, laločnaté, klenutě přepadávající.

Jako epifytní kapradina je vhodná do závěsných nádob nebo k pěstování na kůře, starším a větším rostlinám vyhovují více laťkové košíky. Celoročně může být na polostinném nebo světlém místě, při teplotách nad patnáct stupňů. Nesnáší rosení na list ani přeschnutí, nejlépe zvlhčíte substrát ponořením rostliny do měkké vody.  

parožnatka.jpg
Efektní závěsná rostlina, to je parožnatka 

Nabídka je bohatá

Pro pokročilejší pěstitele jsou v nabídce mnohé další druhy kapradin. Například teplomilný netík (Adiantum raddianum), jemuž svědčí hodně vysoká vzdušná vlhkost, kterou docílíte nejen rosením, ale třeba tím, že umístíte květináč na vrstvu stále vlhkého keramzit nebo štěrku. Vysoký podíl rašeliny v substrátu je základem úspěchu pěstování.

netík.jpg
Netík potřebuje zkušeného pěstitele 

Hodně radosti vám udělá mohutná kapradina křídelnice (Pteris cretica) s mnoha – i pestrolistými – odrůdami. Stejně jako parožnatku můžete pěstovat „zaječí tlapku“ (Davallia) se šplhavými ochlupenými oddenky. Má ovšem vysoké nároky na vlhkost vzduchu a při dobré péči roste někdy až příliš bujně. Zbrzdit se dá poklesem zimních teplot.  

Vidíte, je to jednoduché

Kapradiny opravdu nevyžadují tolik speciální péče, jak by se vám mohlo zdát. Pokud jejich nároky shrneme, pak potřebují hlavně:

  • vyšší až vysokou vzdušnou vlhkost – podle druhu a teploty prostředí
  • teploty nad +15° C i v zimě – teplomilnější druhy celoročně pokojovou teplotu
  • lehčí a vzdušnější substrát – zvláště druhy epifytické
  • kyselejší půdní prostředí – substráty s přídavkem rašeliny či drcené kůry
  • vodu bez obsahu chloru – měkkou dešťovou nebo alespoň převařenou (jak k zálivce, tak i k rosení)

Doporučujeme

Články odjinud