Květomluva aneb Co nám povídají rostlinky

Květiny máme od nepaměti spojeny s krásou, něhou, láskou a přátelstvím. Nedivte se, že kdysi dávno vznikl květinový slovník, jenž se pokusil odhalit, co rostlinky kolem nás říkají.

Řekněte to květinou

Každá květina nese vlastní řeč a pomůže vám vyjádřit myšlenky, které z nějakého důvodu nechcete vyslovit nahlas. Květinoví poslové zpráv se dotýkají lidských osudů už od dávných časů a nezáleží na tom, jestli jde o bohatého či chudého člověka.

Pokud se vyznáte v květomluvě, stačí podat kytku a obdarovaná osůbka bude vědět, co chcete říci. Vyjádříte své city a názory, jež vám jinak jen ztěžka vyjdou z úst.

Květomluva, rovněž zvaná floriografie, má kořeny původu v Orientu, kde vznikla ve starověkých harémech. Význam a vlastnosti se květinám přisuzovaly podle barev, vůně a tvaru květů. Také o nich kolovaly báje a pověsti. Právě ty se staly základem pro květinovou mluvu.

květomluva kytka.jpg
Květiny dokáží mluvit...

Zrození řeči květin

Květomluva se přenášela z generace na generaci a z kultury do kultury. Našla si své místo ve starověkém Egyptě stejně jako v romantismu, v době, kdy zaznamenala svůj historický vrchol. V roce 1600 se objevila v Konstantinopoli a pronikla do východní kultury.

Roku 1716 pobývala nějaký čas anglická aristokratka a spisovatelka Mary Wortley Montagu se svým mužem v Turecku a odtud přivezla znalost květomluvy do Anglie.

Květinový slovník

Netrvalo dlouho a probudil se zájem o květinovou symboliku. Tato vášeň se propagovala hlavně ve Francii, kde byla napsána kniha s názvem „Řeč květin“. Tento titul byl ovšem považován za velmi opovážlivý, protože některé popisy působily až příliš skandálně. Proto musel být pro překlad do anglické verze počet osmi set květin redukován, říká se, že z úcty ke královně.

Barvomluva

Něco může prozradit i barva rostlin. Červená symbolizuje pozornost, zvyšuje chuť a sama o sobě je barvou vášně. Žlutá je barvou veselou a zářivou, která stimuluje paměť a vzpomínky. Žluté květy darujte smutným lidem, pomůže jim to. 

Modrá barva je svěží a uklidňující a růžová konejší nervy, takže růžové azalky nebo lilie můžete věnovat neklidným lidem. Bílá se pojí s čistotou a také s budoucností, zelená barva přírody pomáhá zmírnit napětí a dobře se při ní odpočívá.

Zahrne tě láskou, přinese ti štěstí

Mnoho květin a rostlinek si spojujeme s láskou. Růže jsou královnami řeči milenců. Růží se vyznává láska, s růžovým poupětem se musí věřit ve štěstí, s planou růží nepotřebuje láska ozdob a měsíční růže napovídá, že se dárce nemůže nasytit chvil prožitých s vámi.

Daroval vám někdo čemeřici? Stále se mu o vás zdá. Když přijde s fialkou, neustále po vás touží. S hyacintem vás miluje a jeho srdce náleží jen vám. A s konvalinkou se do vás zamiloval na první pohled.

květomluva růže.jpg
Růže je květinou lásky

Květinové darebačky

Ne všem rostlinkám bylo přisouzeno pozitivní vyjadřování. Mnohé z nich reprezentují nenávist, zlobu, hněv a dokonce i smrt. To je případ oměje vlčího moru, vyjadřujícího přání brzkého konce. Sasanka symbolizuje opouštění, žlutá chryzantéma pohrdavou lásku, čekanka říká, že marné je čekání, astra – musíme se rozejít a bodlák naznačuje, že jsi mne urazila.

Ale i když vlastníte negativní květinu, může znamenat pravý opak, pokud ji předáte obráceně, a samozřejmě, když vám někdo daruje květinu vyjadřující lásku a předá ji opačným způsobem, nezbyde vám než se obávat o své citové štěstíčko.

Od vrcholu popularity v období romantismu ovšem květomluva upadá v zapomnění. A stále méně se hloubá, co by měla ta či ona rostlinka sdělovat. Vy si s tím rozhodně hlavu nelamte a svým blízkým a milým darujte květiny, které mají opravdu rádi, ať už jde o bodlák, kopřivu nebo pomerančový květ a narcisku.

květomluva vlčí mor.jpg
Oměj vlčí mor reprezentuje smrt

Kukátko do květomluvy

Podívejte se na dalších pár příkladů:

Ibišek: Polepši se!

Jasmín: Je mi blaze bez tvé lásky.

Heřmánek: Už tě víc nespatřím.

Jiřina: Dej mi svou lásku.

Mák: Nejsem svobodný.

Myrta: Naše láska vede k manželství.

Sněženka: Tvé oči nelžou.

Pivoňka: Naše láska je minulostí.

Kopřiva: Marně se namáháš.

Akátový květ: Kdy tě zase uvidím?

květomluva mák.jpg
Téměř každá květina má nějak význam

Víte, že:

  • svůj největší rozmach zaznamenala květomluva za vlády britské královny Viktorie
  •  během let se význam některých rostlin změnil a zapomněl
  • květinová mluva se v Japonsku nazývá Hanakotoba
  • pokud patříte k věčně smutným lidem, pořiďte si květ levandule nebo bezu a noste ho při sobě, pomůže rozjasnit mysl a zažehná problémy
  • konvalinky pomohou nešťastně zamilovaným, neboť jejich síla obměkčí i nejtvrdší srdce
  • síla květů macešek prý nedovolí partnerovi zradit

Doporučujeme

Články odjinud