Které stroje se vám v zimě budou hodit?

Některé motorové pomocníky nemusíte na zimu uklízet do kůlny, mohou vám totiž ulehčit namáhavou práci. Je jich dost a díky jednoduchým úpravám přímo od výrobce je budete používat po celý rok.

Nezapomeňte na olej

Pokud se rozhodnete využívat v zimních měsících služby stroje, s kterým pracujete i v létě (například stavebnicové malotraktory nebo čtyřkolové zahradní traktůrky a ridery), nejdříve musíte vyměnit olej v motoru a všechny mazací místa doplnit mazacím tukem. Přes léto totiž používáte olej pro letní podmínky, jenž má hustší konzistenci.

 Zimní strojě1.jpg
Mulčovač doplněný o čelní radlici je zajímavý a silný stroj; foto: www.vari.cz

V zimě by hustý olej zapříčinil velmi špatnou mazací schopnost (zvláště za teplot pod bodem mrazu) a následně by došlo k výraznému opotřebení vnitřních částí motoru a k jeho poškození. Zimní období klade výrazně vyšší podmínky na celkovou kondici stroje, proto nikdy nezanedbávejte údržbu.

Vyplatí se vám sněhová fréza?

Frézy představují nejpoužívanější zimní nářadí k odklízení sněhu. Pokud vlastníte zahradní traktůrek nebo stavebnici, za jednoúčelový stroj zbytečně neutrácejte. V současné době je nákup frézy poměrně riskantní investicí, může se totiž stát, že jednu sezonu vůbec nenapadne sníh, a stroj tak zůstane stát nevyužitý v garáži.

Zimní stroje2.jpg
Koupě adaptéru se vyplatí více než jednoúčelový stroj; foto: www.stiga.com

Vyplatí se proto popřemýšlet nad koupí adaptéru, ten je levnější a zabere i méně místa. Jeho cena se pohybuje kolem dvaceti tisíc korun. Co se samotných fréz týče, rozlišujeme jedno- a dvoustupňové.

Jednostupňové frézy se hodí pro méně náročné odklízecí práce a zvládnou jen čerstvý sníh. Dvoustupňové jsou výkonnější, zpracují i zledovatělý a zmrzlý sníh.

Zametací kartáč

Stejně tak jako sněhová fréza se v zimě uplatní i zametací kartáč. Jeho využití však není limitováno jen zimním obdobím, využijete jej opravdu po celý rok. V létě s ním zametete prach před domem, na podzim listí a v zimě sníh. Zde platí přesně to samé, co v předchozím odstavci: zametací stroje jsou dodávány výhradně jako adaptéry ke stavebnicovým strojům.

Zimní stroje3.jpg
Některé stroje přímo vybízejí k celoročnímu využití; foto: www.karsit.cz

Kartáč se hodí pro odklízení poprašku z cest, neuplatní se ale při úklidu mokrého sněhu. Na jeho konstrukci až tak nezáleží, výsledek práce je stejný. Rotační kartáče využijete k úklidu menších ploch, válcové kartáče například na úklid parkovišť a podobně. Výše investice v případě nákupu adaptéru zametacího kartáče je přibližně stejně vysoká jako u adaptéru sněhové frézy, většinou se pohybuje okolo patnácti tisíc korun.

Obraceč sena v zimě: jednoduchá úprava za pár korun

Velmi zajímavý doplněk k pásovému obraceči sena pro jednoosé malotraktory s odstředivou spojkou představují pryžové lopatky, které se jednoduše nasadí na hrabice obraceče. Výsledný efekt je velmi dobrý, takový stroj zvládne i větší vrstvu sněhu. A cena? Pokud už obraceč máte, připravte si pětistovku, bude stačit. Velmi levná investice do stroje určeného pro letní období vám dodá silného pomocníka.

Pasivní příslušenství

Z pasivního příslušenství mohu jmenovat třeba shrnovací radlici nebo sypač pro úpravu uklizené plochy. Shrnovací radlice patří k finančně nejméně náročným investicím. Podle síly motoru vašeho pomocníka si rozhodněte, zda-li vám stačí radlice, nebo dáte raději přednost fréze. Ta je dobrá pro všechny typy strojů, shrnování sněhu zvládnou pouze silnější stroje.

Zimní stroje4.jpg
Shrnování sněhu je pro ty silnější; foto: www.dakr.com

Za kolik?

Udělejte si obrázek o tom, na kolik korun vás asi přijde potřebné příslušenství. Ceny jsou orientační a v závislosti na provedení stroje se mohou mírně lišit.

Stavebnicový malotraktor s odstředivou spojkou

    • fréza sněhová dvoustupňová (19 000 korun)
    • kartáč válcový zimní (24 500 korun)
    • radlice čelní (4 500 korun)
    • sypač nesený (20 000 korun)

Stavebnicový řemenový malotraktor

    • fréza sněhová dvoustupňová (19 000 korun)
    • kartáč válcový (24 500 korun)
    • radlice čelní (3 500 korun)
    • rozmetadlo nesené (8 500 korun)

Zahradní traktor, rider

    • fréza sněhová dvoustupňová (40 000 korun)
    • kartáč válcový (45 000 korun)
    • radlice čelní (10 000 korun)
    • sypač nesený (38 000 korun)

Doporučujeme

Články odjinud