Nechte rostliny pečovat o své nohy

Kromě toho, že byste namáhaným nohám měli dopřát pravidelný odpočinek, můžete jim čas od času připravit uvolňující koupele a masáže. Pro účinné přípravky stačí sáhnout do přírody.

Jílem a gerániem proti křečovým žilám  

Uklidňující kúru, která vám uleví při potížích s křečovými žilami a unavenýma nohama, si můžete připravit z geránia, které pomůže zlepšit vzhled malých červených žilek, které se obejvují pod kůží.  

nohy - únava.jpg
Chodidla zatěžuje mimo jiné chůze na podpatcích 

K přípravě receptu si sežeňte:

  • 6 až 7 lžic čerstvých květů geránia nebo dvě kapky esenciálního oleje z geránia
  • 240 mililitrů jílu
  • 2 lžíce mleté (ne příliš najemno) rýže

Rukama opatrně rozdrťte květiny – tak, abyste příliš nepoškodili rostlinné buňky. Poté přidejte jíl a mletou rýži. Vše dobře promíchejte a směsí jemně masírujte poškozená místa s žilkami nebo unavené nohy. Nechte ji působit alespoň půl hodiny a poté nohy omyjte studenou vodou.

Masáží proti únavě 

Prostředky připravené na bázi máty mají uvolňující a balzamické vlastnosti. Společně se sójovým olejem, který se snadno vpíjí do kůže, přinášejí úlevu unaveným, těžkým a křečemi trpícím nohám. 

Na masážní olej si připravte:  

  • 125 mililitrů sójového oleje
  • 4 kapky mátového esenciálního oleje

Smíchejte oba oleje a nohy masírujte od kotníků ve stále se zvětšujících kruzích. Končetiny není třeba omývat, protože oleje se vpijí do kůže. Sójový můžete nahradit jiným, lehce absorbujícím, jako je například slunečnicový, jojobový, avokádový nebo sladký mandlový.

nohy - masáž.jpg
Pečlivá masáž se vyplatí 

Nezatěžujte nožky starou kůží 

Na nohy opravdu nezapomínejte. Občas potřebují trochu více péče – patří přece k nejvíce namáhaným částem těla! Zbavte je pomocí jednoduchého receptu staré kůže: smíchejte čtvrt hrnku tmavého třtinového cukru se dvěma lžícemi mandlového sladkého oleje.

Cukr pomůže odstranit starou kůži, zatímco olej ji pěkně zvláční. Směsí si masírujte nohy během doby koupání. Teplo vody a těla při jemné masáži cukr postupně rozpustí. Mandlový olej lze nahradit jiným, hnědý cukr klidně zaměňte za hrubou mořskou sůl. 

Mátovo-citronový deodorant

Osvěžující směs z máty a citronu pomůže nohy nejen pročistit a zbavit únavy, ale poslouží zároveň jako deodorant.  

Připravte si:

  • 10 mililitrů čerstvě vymačkané šťávy z citronu
  • 30 mililitrů vody
  • 30 mililitrů vodky
  • 3 kapky esenciálního mátového oleje nebo esenciálního oleje z čajovníku
  • 3 kapky esenciálního oleje z citronu

Všechny přísady dobře promíchejte ve skleničce nebo lahvičce s rozprašovačem. Před každým použitím ji dobře protřepejte a léčivou vodu si nastříkejte na nohy. Neoplachujte ji a nechte působit.

Co vyřeší problémy se zápachem?  

S nepříjemným zápachem nohou se můžete pokusit zatočit hned několika způsoby. Listy z břízy mírní pocení, čehož lze preventivně využít. Stačí přisypat si do několika litrů vody hrstku březových listů a nohy v ní nechat máčet aspoň dvacet minut.

Dalším rostlinným zázrakem je přeslička. Nálev si připravte z hrsti sušené přesličky a půl litru vody. Horké vlijte do tolika vody, až bude koupel příjemně vlažná. Nechte působit dvacet minut a potom nohy opláchněte studenou vodou, dobře usušte a zasypte troškou dětského zásypu. Pokud je nutné, opakujte tuto procedúru i několikrát denně.

nohy.jpg
Rostlinky si poradí i s nepříjemným zápachem

Proti pocení a bakteriím pomůže tymián. Čtvrt hodiny vařte sto gramů sušené rostliny na jeden litr vody, poté vnořte končetiny do vlažné vody a nálev nechte dvacet minut působit. Nohy opláchněte studenou vodou, osušte je a zasypte dětským zásypem.  

Strčte nohy do zeleniny!  

Se zápachem nohou si poradí i zelenina. Nohy ponořte na dvacet minut do několika litrů vody, kterou jste smíchali s půl litrem rajčatové šťávy.

Možná vás to překvapí, ale ředkvičky a hlávkový salát patří mezi nejlepší přírodní deodoranty. Příprava vhodné kúry je jednoduchá: vymačkejte šťávu z jednoho kilogramu ředkviček a dejte ji vychladit do lednice. Vždy po běžné koupeli smočte nohy trochou šťávy. Stejný postup platí i pro hlávkový salát. 

Otlačeniny, kuří oka, prasklá kůže, plísně – zbavte se jich!  

Jablečný ocet lze využít proti plísním na nohou. Stačí, když si do vlažné vody nalijete půl litru jablečného octa a necháte dvacet minut působit. Poté nohy opláchněte studenou vodou a dobře osušte.

Na prasklou kůži pod prsty na nohou doporučovaly už naše babičky lázeň z odvaru z ořechových listů, kdy na jeden decilitr vody připadnou čtyři suché nebo sušené ořechové listy. Koupele opakujte, dokud se váš stav nezlepší.

nohy - koupel.jpg
Zamyslete se: jakou zátěž musí chodidla den co den vydržet? 

Pro boj s kuřími oky vyzkoušejte cibuli, kterou rozkrojíte na polovinu po délce a vložíte do sklenice s octem. Necháte ji tam osm hodin, poté vyjmete jednu šupinku a přiložíte ji na kuří oko. V dalších nocích takto využijete zbývající šupinky. Kuří oko nejprve zbělá a pak se začne odlupovat.

Jestliže máte nohy otlačené z těsných bot nebo z námahy, zkuste si na ně přiložit obklad z pečené cibule – uleví vám od bolesti.

Doporučujeme

Články odjinud