Seznamte se s netradičními substráty

Zemina a organické substráty se při pěstování pokojových i balkonových rostlin stávají minulostí. Na jejich místo nastupují expandované jíly a substráty minerální, jež přinášejí mnoho výhod.

Minerální substráty i expandované jíly sice patří k poměrně novým materiálům užívaným při pěstování rostlin, ale v přírodě nejsou, jak už to bývá, ničím neznámým.

Právě díky jejich vzdušnosti, nasákavosti i propustnosti v nich rostliny přežívají i při nejextrémnějších podmínkách, například na lávových polích, kde mají některé ze známých substrátů i svůj původ.

Co všechno umí

Předností expandovaných jílů a čistě minerálních substrátů jsou jejich fyzikální vlastnosti, stabilní struktura i stálá sterilnost, zabraňující vzniku houbových onemocnění rostlin a s tím spojeným uvolňováním nebezpečných spor do vzduchu.

Díky těmto vlastnostem mohou zmiňované materiály sloužit oproti běžným substrátům nebo zemině velmi dlouhou dobu. Rostliny v nich zasazené je třeba přesazovat jen tehdy, když se rozrostou a potřebují větší prostor, případně měníte-li styl interiéru a stávající nádoby s novým zařízením neladí.

Dlouhodobá využitelnost substrátů a jílů se odráží jak v časové, tak i finanční nenáročnosti při pěstování. Další předností je možnost celoroční výsadby rostlin.

Starý dobrý keramzit

Tradičním zástupcem expandovaných tepelně upravených (vypalovaných) jílů je keramzit, nesoucí různé obchodní názvy – například Leca, Liaflor, Hydroton, Ökostrat. Tyto typy granulátů se používají především pro hydroponické pěstování rostlin.

keramzit.jpg

Podle odborníků však není příliš vhodné převádět na tento způsob pěstování starší exempláře, které až dosud rostly v zemině nebo organickém substrátu. Problém spatřují v nutnosti odstranit z kořenů rostliny před jejím přesazením všechnu zeminu, což může snadno vést k poškození kořenů a jejich následnému zahnívání.

Drcený keramzit se používá také jako mulčovací vrstva bránící vysychání zeminy u venkovních výsadeb. Běžný keramzit má hnědavou barvu, sehnat ho ale můžete i v dalších provedeních. Dvacetilitrový sáček vás přijde na 120 korun.

Seramis

Pro pěstování rostlin v živném roztoku se hodí další z expandovaných jílů, Seramis. Jedná se o pórezní granulát, který do sebe nasaje živný roztok ze spodní části pěstební nádoby, a rostliny v něm zasazené si ho postupně odebírají.

Díky jeho póreznosti, lehkosti a nesléhavosti se k rostlinám dostává i dostatečné množství kyslíku. Seramis je vhodný pro všechny druhy pokojových rostlin včetně sukulentů a kaktusů. Můžete ho použít i k zakořenění řízků či pro výsev semen. Má typickou červenohnědou barvu. Patnáctilitrový sáček pořídíte za 465 korun.

Seramis.jpg

Základní minerální substráty

Základní minerální substráty mají nejrůznější využití, při pěstování rostlin se s nimi setkáte nejčastěji jako se součástí různých směsí organických či minerálních substrátů. V čisté podobě se hodí k pěstování kaktusů. Jaké materiály mezi ně řadíme?

Písek

  • nejzákladnější minerální substrát
  • sestává převážně z křemene či z jiných zvětralých hornin
  • je lehce kyselý
  • v čisté podobě snadno propouští vodu, neslepuje se

Lavalit

  • vzniká z horkého sopečného popele, kterým prostoupí plynové bubliny
  • má červenohnědé zbarvení
  • je porézní a lehký
  • zadržuje vodu
Lavalit.jpg

Pemza

  • je sopečného původu
  • obsahuje různé minerály
  • je porézní a lehká
  • zadržuje vodu a provzdušňuje
  • často má zásaditou reakci, proto je vhodné ji před použitím dobře proprat

Perlit

  • perlivý granulát křemičitanu hliníkového
  • je velmi lehký
  • uchovává si svoji strukturu
  • zadržuje vodu a vzduch
  • má neutrální reakce
  • hodí se pro pěstování choulostivých rostlin
  • je vhodnou příměsí k substrátům pro kaktusy

Zeolitové substráty

Jedná se o materiály tvořené z čistě minerálních směsí zeolitových minerálů a sopečných tufů. Jsou chemicky i fyzikálně stálé, sterilní, neobsahují žádné škodlivé látky a jsou plně recyklovatelné.

Jejich předností je schopnost nasát vodu a živiny, čímž se eliminuje nebezpečí přemokření rostlin. Ty ale nezůstanou na suchu, i když nedojde k pravidelnému doplnění roztoku, protože si potřebnou vlhkost i živiny odeberou právě ze substrátu.

Další unikátní schopností je iontová výměna, díky níž lze při přípravě živného roztoku použít až dvojnásobnou dávku hnojiva, aniž by došlo k poškození rostlin. To ocení především ti pěstitelé, kteří často pobývají mimo domov, takže nemohou rostlinky pravidelně zalévat a přihnojovat.

pěstební nádoba.jpg
Pěstování v živném roztoku šetří čas

Zeolitové substráty se vyrábí jak pro pokojové, tak i pro venkovní rostliny. Pro vylehčení se do některých přidává například pemza či drcená kůra. Chcete-li převést na pěstování v živném roztoku hrnkované rostlinky dosud pěstované v zemině, můžete vyzkoušet Zeostrat. Jedná se o směs zeolitových minerálů, vzniklých zvětráváním bazických vyvřelých hornin.

Vlastní minerální substrát s názvem Lechuza-Pon dodává ke svým pěstebním nádobám firma Lechuza. Pro venkovní použití je určen například substrát Zeoflor, který tvoří směs zeolitových minerálů a sopečného tufu.

Nedělejte chyby

Pokud si nepořídíte rostlinku přímo pěstovanou v expandovaném jílu nebo minerálním substrátu, musíte při přesazení (převedení na jiný způsob pěstování) postupovat následovně:

  • Připravte si buď speciální pěstební nádobu, která má oddělený zásobník pro živný roztok, nebo jinou vhodnou nádobu bez odtokového otvoru. Keramické nádoby volte s glazurou. Vyhněte se průhledným nebo průsvitným materiálům (výjimkou jsou orchideje, jež se naopak v takovýchto nádobách pěstují, či případně bromélie – ostatním rostlinám osvětlení kořenů neprospívá).
  • Do jedné třetiny nádoby nasypte jíl nebo substrát.
  • Rostlinu velmi opatrně vyklepněte z květináče a jemně, aniž byste porušili kořínky, odstraňte přebytečnou zeminu z povrchu kořenového balu.
  • Takto připravenou rostlinu vložte do nádoby a její kořeny zasypte expandovaným jílem nebo substrátem.
  • Není-li součástí nádoby ukazatel vlhkosti, musíte k ní pořídit samostatný vlhkoznak (měrku). Ten opatrně zapíchněte dostatečně hluboko do kořenového balu rostliny. Bude vás upozorňovat na pokles živného roztoku v nádobě.
kontrola.jpg
Vlhkoznak vyberte podle rozměrů květináče
  • Do nádoby vlijte živný roztok nebo jen vodu – tu v případě, pokud jste hnojivo umístili do zásobníku na dně samozavlažovací nádoby. U obyčejných nádob je optimálním množstvím roztoku čtvrtina jejich obsahu.
  • Další doplnění vody závisí na velikosti nádoby, teplotě a vzdušné vlhkosti místnosti. Rozpětí je široké: od jednoho až do deseti týdnů, proto je tak důležité kontrolovat stav roztoku pomocí vlhkoznaku.
  • Rostliny je třeba pravidelně hnojit. Výživu jim můžete podávat formou roztoku při doplňování vody. V době vegetačního klidu snižte množství hnojiva na polovinu.

Kam pro ně?

Pokud vás tyto materiály zaujaly, vězte, že není obzvlášť obtížné je sehnat, i když nejsou stále tak rozšířené jako tradiční zemina a organické substráty. Koupit je můžete v některých zahradnictvích nebo specializovaných e-shopech (například www.hydroponie.cz, www.kvetinace.cz ).

Doporučujeme

Články odjinud