5
Fotogalerie

Dřišťály, keře pro každého

Červená, žlutá, zelená – barvy na semaforu, jež znají i malé děti. Ale víte o tom, že listy dřišťálů vám mohou nabídnout nejen tyto základní barvy, ale i jejich další kombinace?

Procházka parkem

Dřišťály jsou použitelné pro všechny druhy zahradnických výsadeb. V parcích, právě tak jako v zahradách uvidíte tyto trnité keře v různých podobách. Podle olistění se dají rozdělit do tří skupin: opadavé, poloopadavé a stálezelené. 

Barevná paleta olistění opravdu předkládá červenou (hnědočervenou a temně červenou), zelenou v jednom tónu nebo s barevným žíháním a žlutou s odstíny dozlatova. Smíšené skupiny z dřišťálů jsou atraktivní na první pohled už na začátku jara, kdy bohatě kvetou drobnými žlutými květy. Opadavé dřišťály jsou pak dlouho do podzimu ozdobeny barevnými červenými plody.

dřišťál - detail květu.jpg
Drobné květy potvrzují nástup jara

Najít je můžete ve společnosti bříz, javorů, krásně se doplňují s tmavší zelení skalníků nebo s parkovými růžemi. A živý plot z dřišťálu? Ten je lepší než husitská vozová hradba – nepropustný a navíc krásný.  

Pět z pěti zahradních architektů říká...

... že se bez dřišťálu neobejde žádná sadová úprava. Vědí, o čem mluví – není totiž problém vybrat keříky sotva půl metru vysoké na obruby záhonů nebo lemování cest, právě tak jako třímetrové obříky. Mezi tím jsou další různě vysoké dřišťály, které čekají na svou příležitost možná právě u vás.  

Nejen pro zahrádku jako dlaň

Drobné a zakrslé kultivary dřišťálu se uplatní v malé zahradě nebo jako nádobové keříky pro terasy a balkony. Dřišťál Thunbergův (Berberis thunbergii) je zelonolistý keř původem z Japonska, ale velice dobře se u nás zabydlel. Proto z něj bylo vyšlechtěno mnoho kultivarů různých barev a výšek:

dřišťál v květu 2.jpg
Vyberte si tu správnou velikost keřů 
  • výška do 50 centimetrů – červenolisté dřišťály ‘Atropurpurea nana‘ ‚‘Bagatelle‘ a zelený ‘Koboki‘;
  • výška do 100 centimetrů – zelený, široce rostoucí ‘Green Carpet’, ‘Harlequin‘ s barevným žíháním nebo ‘Aurea’ – žlutolistý, pomalu rostoucí keřík;
  • výška kolem 200 centimetrů – ‘Red Chief’ s delšími hnědočervenými listy, sloupovitý červenolistý ‘Red Pilar’ nebo kultivar ‘Rose Glow’, jehož hnědočervené listy jsou bíle, šedě a růžově skvrnité. Za zmínku stojí i sloupovitý kultivar ‘Erecta’ se světle zeleným olistěním.

Nejmenší z dřišťálů rostou pomalu, můžete je proto vysadit i do skalek nebo do malé předzahrádky, určitě vás svým atraktivním vzhledem zaujmou. 

Evergreen = vždyzelený

Nabídka stálezelených (neopadavých) dřišťálů je v posledních letech dost široká, takže milovníci zimní zeleně si jistě vyberou. Převážně jsou to kultivary silně trnitého dřišťálu Juliina (Berberis julianae), jež dorůstají výšky tří metrů, vytváří neprostupné houštiny a hodí se pro stříhané živé ploty.

dřišťál stálezelený.jpg
Pohled do zeleně vás v případě stálezelených dřišťálů uklidní i v zimě 

Jako volně rostoucí poloopadavé nebo stálezelené keře můžete vysadit tyto druhy: B. buxufolia, B. candidula, B. frikartii, B. media nebo Berberis verruculosa.  

Zastavte se u plotu

Živý plot z dřišťálu ocení obzvlášť milovníci soukromí. Kožovité stálezelené listy a pořádné trny dřišťálu Juliina nedovolí průnik nikomu, ať už bude plot volně rostoucí nebo stříhaný. Většina dřišťálů se na stříhané ploty hodí pro svou odolnost (dobře snáší návětrné polohy) a nenáročnost (spokojí se i s chudší půdou a delší období sucha snáší dobře). Na metr živého plotu budete potřebovat čtyři až pět rostlin.

Jediné minus mu připisuji za trochu obtížnější střih, způsobený četnými trny. Ale vyřešíte to pevnými rukavicemi a dlouhým rukávem, bez toho se při úpravě keřů opravdu neobejdete.

dřišťál s plody.jpg
Trny dřišťálu zastaví nezvané hosty 

Dejte je na správná místa

Dřišťál není náročný na živiny, vláhu ani povětří. Toleruje všechny druhy půdy, stanoviště slunné i polostinné. Aby se dobře vybarvily barevné kultivary, potřebují spíše slunné stanoviště, zatímco žlutolisté dřišťály ztrácejí na slunci barvu. Těm proto vyberte místo v polostínu.

Poloopadavé a stálezelené dřišťály potřebují humóznější zem a polostín. Zimní přímé slunko jim nesvědčí a poškozuje dřevo keřů. Pokud dřišťály namrznou, dobře obrůstají a proces se urychlí, pokud je zastřihnete až do živého dřeva.  

dřišťál v květu.jpg
Na zahradě se budou vyjímat různobarevně olistěné druhy

S reklamací počkejte

Mladé stálezelené dřišťály se někdy chovají jako opadavé – nelekejte se a nereklamujte keříky, během krátkého času se stanou poloopadavými a nakonec už budou jenom zelené po celý rok.

Doporučujeme

Články odjinud