Kombuchu můžete popíjet nebo ji i využít při kožních problémech

Kombuchu můžete popíjet nebo ji i využít při kožních problémech

Mateční kombucha. Istockphoto.com

Mateční kombucha. | Istockphoto.com

Kombuchy v nálevu. Istockphoto.com

Kombuchy v nálevu. | Istockphoto.com

Kombucha potřebuje sladký čaj. Istockphoto.com

Kombucha potřebuje sladký čaj. | Istockphoto.com

Chuť nápoje můžete vylepšit medem, citrónem či zázvorem 

Chuť nápoje můžete vylepšit medem, citrónem či zázvorem 

Mateční kombucha. Istockphoto.com
Kombuchy v nálevu. Istockphoto.com
Kombucha potřebuje sladký čaj. Istockphoto.com
Chuť nápoje můžete vylepšit medem, citrónem či zázvorem 
5
Fotogalerie

Kombucha přehledně: Na co je dobrá a jak ji připravit?

Mluví se o ní téměř jako o zázraku, který dokáže léčit mnoho neduhů. Jak si připravit nápoj z kombuchy, abyste si mohli jeho účinky vyzkoušet na vlastní zažívání?

Účinky

Kombucha je oblíbenou potravinou mezi příznivci přírodní léčby, protože na sebe váže škodlivé látky a odvádí je močí z těla ven. Pročišťuje tedy organismus a povzbuzuje správnou látkovou výměnu. Také podporuje tvorbu červených krvinek a vstřebávání železa. Může pomoci i při kožních onemocněních, cukrovce, nemocech kloubů, podporuje imunitu a střevní mikroflóru.

Hned na začátku je třeba říct, že kombucha není houba. Ve skutečnosti se jedná o symbiózu několika druhů kvasinek a octových bakterií, jde tedy spíše o lišejník. Má bílošedou až šedohnědou barvu, je rosolovitý a placatý a získá tvar nádoby, v níž se pěstuje. Jeho životnost je zhruba půl roku. Kombuchovitá kultura roste v černém čaji či zeleném, aby prospívala, potřebuje cukr.

Základní pravidla přípravy

Cukru se bát nemusíte. I když ho v kuchyni téměř nepoužíváte, kvasinky bez něj nebudou prospívat. Požírají ho a ve výsledném nápoji z něj již moc nebude. Barva nápoje se liší podle použitého čaje, může být od medové přes hnědou až po tmavě červenou. Chuť nápoje záleží na délce fermentace, která obvykle trvá 7 až 10 dní. Ze začátku je nápoj sladší, jak bakterie spotřebovávají cukr, stává se kyselejší.

Při výrobě je třeba dodržovat základní hygienická pravidla – mít čisté ruce a čisté nástroje. Nejlepší je mít speciální vařečku vhodnou přímo na výrobu nápoje. Kombucha nesmí přijít do kontaktu s chemikáliemi a čisticími prostředky, nesvědčí jí ani kontakt s kovovými předměty.

Nápoj je nejlepší vyrábět ve velkých skleněných nádobách. Stačí obyčejná velká sklenice od okurek, na její zakrytí budete potřebovat plátno či gázu a gumičku.

Recept na výrobu kombuchy

Potřebujete:
- 1 litr převařené vody
- zhruba 90 gramů cukru (o pár gramů více či méně nevadí)
- 1 deci již hotového nápoje nebo nálev, v němž jste si kombuchu donesli domů
- 1 lžičku černého či zeleného čaje

Kombuchu přitom můžete dát do nálevu i z dvou či pěti litrů vody, v tom případě navyšte počet ostatních ingrediencí úměrně počtu litrů vody. 

Postup:
Vodu převařte a vsypte čaj, nechte louhovat podle druhu čaje. Je třeba říct, že čím kvalitnější čaj, bez chemikálií, pesticidů a dalších přísad, tím zdravější je výsledný nápoj. Po uplynutí doby louhování čaj přeceďte, přidejte cukr a nechte zchladnout na teplotu maximálně 35 °C, pokojová teplota je ještě lepší.

Do vychladlého, sladkého čaje nalijte zbytek nápoje a kombuchu. Poté lahev zakryjte, aby se do ní v průběhu fermentace nedostaly nečistoty. Lahev postavte na místo, kam nedopadají přímé sluneční paprsky, ale zároveň je zde pokojová teplota, a nechte zrát. Kvasinky budou tvořit malé bublinky a jak budou spotřebovávat cukr, chuť nápoje se bude postupně měnit ze sladké na kyselou. Zhruba po týdnu je kombuchový nápoj hotový, necháte-li houbu v nálevu dva týdny, vznikne kombuchový ocet.

S kombuchovými nápoji lze experimentovat. Nápoj s příchutí vyrobíte i bez klasického čaje, můžete použít roibos nebo bylinky jako mátu a heřmánek. Získáte nápoj se zajímavou chutí, ale aby „houba“ přežila, vraťte ji poté zpět do černého čaje. Jinak atrofuje a postupně odumře.

To není plíseň

Při zrání se na povrchu nápoje začne dít cosi podivného. Bublinky na hladině se začnou spojovat v malé útvary a později ostrůvky, které postupně překryjí celý povrch nápoje. Pokud má útvar barvu šedou a hladkou, je to v pořádku, tvoří se zde nová dceřiná kombucha.

Jestli jste ale nedodrželi základní hygienická opatření nebo ve snaze šetřit dali méně cukru, může se na povrchu objevit plíseň. V tom případě bude mít barvu bílou či zelenou s chlupatými okraji. Takový nápoj i s houbou zlikvidujte.

Nejen pro zdraví

Aby kombucha mohla tělu prospívat, doporučuje se pít dvě deci ráno na lačno. Popíjení ale není jediným způsobem, jak se s kombuchou léčit. Můžete ji použít v obkladech či koupelích při kožních problémech, jako jsou vyrážky, spáleniny a ekzémy. V tom případě nejprve obklad vyzkoušejte jen na kousku postiženého místa. Při koupeli by zase teplota vody neměla překročit 35 °C, aby kombuchu nezahubila. Kombuchu lze používat také místo pleťové vody nebo jako oplach na vlasy. Lze jí i kloktat při bolestech v krku.

Užívání kombuchy může způsobit i nežádoucí účinky, jako jsou nevolnost, pálení žáhy a střevní problémy. Tyto neduhy se objevují zejména na začátku užívání a časem prý odezní. Může dojít k alergické reakci a v úvahu je třeba vzít i kofein, který obsahuje čaj, v němž kombucha roste.

Doporučujeme

Články odjinud