Lopuch je u nás považován za plevel. iStock

Lopuch je u nás považován za plevel. | iStock

Krásně kvete a hodí se do květinových vazeb. iStock

Krásně kvete a hodí se do květinových vazeb. | iStock

Má asi největší listy, které u nás najdete ve volné přírodě. iStock

Má asi největší listy, které u nás najdete ve volné přírodě. | iStock

V Číně a Japonsku jde o vyhledávanou lahůdku. iStock

V Číně a Japonsku jde o vyhledávanou lahůdku. | iStock

Listy poslouží jako deštník. iStock

Listy poslouží jako deštník. | iStock

Kořen má nejvíce léčivých účinků. iStock

Kořen má nejvíce léčivých účinků. | iStock

Krásně kvete a hodí se do květinových vazeb. iStock
Má asi největší listy, které u nás najdete ve volné přírodě. iStock
V Číně a Japonsku jde o vyhledávanou lahůdku. iStock
Listy poslouží jako deštník. iStock
6
Fotogalerie

Vyzkoušejte lopuch – dobře chutná, zpomaluje stárnutí a čistí krev. Jak ho pěstovat?

Při pohledu na obrovské listy lopuchu jen málokoho napadne, jak skvělé zdravotní přínosy se v této rostlině ukrývají. Je ale jisté, že jsou to právě ony, díky kterým je tato rostlina nepřehlédnutelná. Vždyť při dešti vám poslouží jako improvizovaný deštník.

Je to vyhledávaná pochoutka 

Děti mají rády květy, které tvoří ježaté kuličky a které se tak dobře zachytávají na oblečení nebo ve vlasech. Ženám se květy asi nejvíc líbí ve váze, kde v kombinaci s jinými lučními rostlinami vytváří působivé dekorace.

Lopuch roste okolo cest a plotů, v příkopech i na loukách. Lze jej však i pěstovat, což se určitě vyplatí při časté konzumaci. Vědí to v Číně i Japonsku, kde se lopuch považuje za lahůdku. Z rostliny lze konzumovat křupavé čerstvě vyrostlé výhonky, oloupané řapíky nahradí s klidem zeleninu – lze je jíst syrové nebo uvařit jako chřest. Zvláštní delikatesou je dřeň, která má jemnou oříškovou chuť. Oproti tomu listy jsou hořké a nedobré.

Kořeny jsou asi jeden metr dlouhé, mají nejvíce léčivých účinků z celé rostliny, ale jen v případě, než rostlina poprvé vykvete. Proto se sbírají od podzimu do jara dalšího roku.

Nebojte se pěstování

Lopuchům se bude dařit v písčitohlinité půdě, která má dostatek humusu. Naopak nevhodné jsou půdy kyselé, které prosychají. Lze pěstovat v hrobcích či řádcích, osivo se sází na jaře do hloubky zhruba 1 centimetr. Během vegetace je třeba provést dvě proorávky, jednu po vyražení lopuchu, druhou asi za 14 dní.

Lopuchů jsou u nás tři druhy – lopuch plstnatý, lopuch větší a lopuch menší. Všechny tři druhy mají velmi podobný vzhled i zdravotní účinky, takže je při sběru není třeba rozlišovat. Sbírá se kořen, který se vykopává brzy na jaře, dřív než rostlina vyžene listy. Kromě něj lze použít ještě mladé listy a semena.

Pročistí celé tělo

Rostlina je bohatým zdrojem vlákniny, vitaminu B6, hořčíku a draslíku, obsahuje i silice, inulin, třísloviny a další minerální látky. Díky svému složení má lopuch bohaté pročišťující účinky na celé tělo – dokáže čistit krev, zbavit ji toxinů i stop těžkých kovů, zlepšuje funkci lymfatického systému, vyvolává pocení, působí projímavě a pomůže i se zadržováním vody. Dokonce dokáže mírně rozpouštět močové a žlučové kameny.

Kromě toho také upravuje zažívání a snižuje hladinu cukru v krvi, podporuje činnost sleziny. Protože má protizánětlivé účinky, uplatní se při léčbě různých kožních problémů – proti plísním, kožním vřídkům, beďarům i mastné pleti, stejně jako při léčbě angíny.

V případě otoků přiložte podrcené listy lopuchu, které zaberou i na svědivou vyrážku či modřinu. Díky své schopnosti zbavit tělo toxinů zpomaluje stárnutí a zmírňuje jeho projevy.

Vyzkoušejte odvar z lopuchu a vlasy vám poděkují

Lopuch má příznivé účinky na růst vlasů, pomáhá proti vypadávání, při lupech i při jejich maštění. Dokonce opticky zvětšuje jejich objem. Odvar tedy rozhodně stojí za zkoušku.

Na odvar budete potřebovat 5 lžic kořene lopuchu (nebo mladých listů), 5 lžic natě kopřivy, 3 lžíce listů břízy, 3 lžíce listů (oplodí) z ořešáku a 2 lžíce květů heřmánku. Kromě lopuchu všechny bylinky smícháme.

Pokud máme kořen, přivedeme k varu půl litru vody a jednu lžíci kořene 3 až 5 minut povaříme. Listy lopuchu nevaříme, jen je přelijeme vroucí vodou. Přidáme lžíci směsi ostatních bylin a necháme 15 minut louhovat. Přecedíme a můžeme používat jako oplach po šamponu či k masáži pokožky hlavy. Pro podporu růstu vlasů a k odstranění lupů se doporučuje tento odvar používat dvakrát týdně.

Doporučujeme

Články odjinud