5
Fotogalerie

Listnaté stromy s ozdobnou kůrou zkrášlí zahradu i v zimě

Při pohledu na zimní zahradu zjistíte, že postrádá barevnost, kterou nevyváží ani stálezelené keře nebo jehličiny. Co s tím? Zpestřit okolí vašeho obydlí pomohou v tomto období dřeviny s barevnou kůrou.

Většina zahrádek od podzimu do jara postupně upadá do prapodivné šedi, pokud není příroda shovívavá a nezakryje všechno bílou peřinou. Dívat se na holé větve stromů a trsy odkvetlých trav nevzbuzuje žádnou radost.

A přece může být i zimní zahrada pestrá a pěkná na pohled, budou-li v ní růst keře a stromy s barevnou kůrou, jež vynikne právě po opadu listů.

Acer pensylvanicum.jpg
Zahrada může zářit různými barvami i během zimního období

Kolik barev do zahrady?

Dřeviny s barevnou kůrou i do malé zahrady patří: můžete je vysadit za jehličiny nebo vytvořit jejich skupinku v místech, kam vede nejčastější pohled z okna.

Betula-pendula.jpg
Řekne-li se barevná kůra, většina z nás si představí nejdřív břízu

Na zahradě lze mít listnáče zelenokoré, žlutokoré, červenokoré i světlokoré (jak keře, tak i stromy). Některé keře a stromy jsou navíc ještě během vegetační doby okrasné barevnými listy nebo plody.

Zelená pro oko

Největší výběr je mezi zelenokorými dřevinami. Patří sem javor jasanolistý (Acer negundo), vhodný spíš jako solitera do větší zahrady. Má i některé pestrolisté varianty, je však náročnější na vláhu a nehodí se do suchých oblastí.

Převislý jerlín japonský (Sophora japonica var. pendula) je ozdobný nejen zelenou kůrou, ale také zajímavým kaskádovým tvarem a pokroucenými větvemi. Pro menší zahrady budou spíš vhodné některé keře, buď do smíšené skupiny, nebo jako předsadba tmavých jehličnanů.

Najdete tu hlavně svídy (Cornus sanguinea var. viridissima), čilimníky (Cytisus praecox, Cytisus scoparius) či brslen. Některé druhy kručinky (například Genista tinctoria) dobře zapadnou i do skalky, dorůstají málo přes šedesát centimetrů, navíc pěkně žlutě kvetou.

Kerria japonica.jpg
Je-li vše zelené pod sněhem, potěší i pohled na zákulu v zimním hávu

Známá je i zákula (Kerria japonica), vzdušný a zářivou žlutí kvetoucí keř. Dobře vypadá i štědřenec (Laburnum), nedorůstající při pravidelném řezu víc jak tři metry.

Žlutá potěší

Okrasné vrby (Salix) na našich zahradách už pomalu zdomácněly, a právě ony poutají v zimě pozornost barvou až žlutooranžovou nebo svítivě žlutou. Velmi ceněná je vrba zlatolýčí (Salix alba var. vitellina) s pruty krásně žlutokorými – proto je žádaná i košíkáři. I v této kategorii objevíte svídu s jasně žlutými pruty – je jí svída výběžkatá (Cornus stolonifera var. flaviramea).

Zářící červená

Mezi červenokorými stromy najdete hlavně japonské javory či javor dlanitolistý. Velký výběr je v keřích, lépe řečeno ve svídách (Cornus). Jsou to keře otužilé, nenáročné, časně z jara raší a pěkně kvetou.

Cornus alba Siberica.jpg
Červeň svídoví nepřehlédnete ani v nejzapadlejším místě

Doporučit mohu pestrolistou Cornus alba ‘Elegantissima’ s vínově červenými pruty nebo varietu s listy v sezoně žlutými Cornus alba ‘Spaethii’. Odrůda ‘Cardinal’ má pruty s růžovými špičkami.

Světlokoré

Nejznámější mezi světlokorými jsou břízy, povětšinou příliš vzrůstné pro rodinnou zahradu. Vyšlechtěny byly i zakrslé a převislé břízy, které zdobí v době vegetace vzhledem a po opadu listů kůrou.

Bez obdivu nezůstanou ani „pyžamové javory“ s kůrou celoročně zelenobíle pruhovanou. Javor Davidův (Acer davidii) dorůstá kolem deseti metrů, javor pensylvánský (Acer pensylvanicum) mívá výšku osm metrů a pěknou kulovitou korunu.

Acer davidii.jpg
Javor Davidův poznáte podle typického vzhledu kůry

Aby barvy nevybledly

Nejvýrazněji a nejpěkněji se vybarvují na dřevinách mladé, jedno- až dvouleté výhony. Proto je potřeba udržovat jejich barvu pravidelným řezem, a to zjara (pozdější řez způsobuje zasychání špiček letorostů).

Starší pruty se zkracují zhruba na patnáct centimetrů, při nižším řezu nestačí dorůstat. Tímto způsobem se vám podaří udržet i vzrůstnější keře v menší velikosti. Nezapomínejte, že intenzivní řez dřeviny oslabuje, a mají proto větší potřebu vláhy i živin.

Salix alba var.vitellina.jpg
Bez zahradnických nůžek nebude barva proutků tak intenzivní

Kam s nimi?

Keře s barevnou kůrou nejsou vhodné na živé ploty. Dobře se uplatní v kontrastu s tmavým pozadím, červené svídy s bělokorými dřevinami, tisem nebo jehličinami či na pozadí stálezelených dřevin. Zdi porostlé břečťanem oživíte předsadbou na celou zimu.

Doporučujeme

Články odjinud