6
Fotogalerie

Jak se žije ptákům v zimě

Konec roku je pro nás časem, kdy si schovaní v teple užíváme hojnosti svátečního stolu. Zato zpěvní ptáci mají v zimě spoustu starostí se sháněním potravy i úkrytu před mrazivým a nevlídným počasím. Víte, jak jim pomoci?

Po odletu tažných ptáků krajina a zahrady neosiří – až do jara s námi zůstanou ptáci stálí, a dokonce se z lesů a luk přesunou blíž k lidským obydlím.  

Důvod, proč některé druhy neodlétají, vysvětlují odborníci jejich schopností a možnostmi opatřit si potravu i v zimním období.  

Do teplých krajů odlétají tedy ptáci, jejichž potravou je převážně hmyz, a naopak zde zůstávají ptáci živící se semeny nebo takoví hmyzožraví, kteří změní jídelníček a v zimě se spokojí s rostlinnou stravou.

sokove.jpg
Ptáci potřebují specifickou stravu - zbytky našich jídel jim působí problémy 

Za byt...

Nechat na zahradě ptačí budky přes zimu bylo pro našeho dědu nemyslitelné. Jakmile skončila sklizeň jablek, všechny budky sundal, vyčistil, opravil a uschoval do předjaří. Máte-li budky pro ptáky na zahradě i vy, pak je na podzim stejně jako on opravte a vyčistěte, ale klidně jich několik znovu pověste na stromy ještě před zimou.

Proč? Sýkorky už od zimy okukují, kde budou zjara bydlet, a tedy i likvidovat škodlivý hmyz, a navíc jim budka poslouží v mrazivé době jako vítaný noční úkryt. Nastěhují-li se do ní v zimní době vrabci, nevyhánějte je, ubývá jim (stejně jako ostatním ptákům) přirozené životní prostředí – křoviny, staré ovocné sady, statky a selská stavení.

sýkorky2.jpg
Sýkorky nemají problém s krmivem přivázaným na větvích stromů 

Naše pěstěné zahrady s perfektními trávníky a stříhanými živými ploty nejsou ideálním prostředím pro úkryt a hnízdění ptáků. Navíc používání postřiků k hubení hmyzu ubírá potravu jak dospělým ptákům, tak i jejich mláďatům. 

… a za stravu

O přikrmování ptáků v zimě se vedou spory už spoustu let. Někteří tvrdí, že se nemá zasahovat do života ptáků ani v zimě, přirozeným výběrem že přežijí ti nejsilnější. Jiní jsou toho názoru, že je potřeba pomoci, když už jsme ptáky připravili o dost životního prostoru.  

Pokud se rozhodnete pomoci v zimě ptákům ve shánění potravy, postavte jim krmítko. Zvolte libovolný tvar a vzhled (ptákům je to totiž úplně jedno), umístěte je někde v závětří nebo opatřete alespoň jednou závětrnou stěnou.

sýkorky3.jpg
Nemáte-li klasické krmítko, vyzkoušejte pro začátek něco jednoduššího  

Podmínkou je, aby nebylo v dosahu koček: bývá dost smutné, přilákáte-li prokřehlé ptáky na krmítko a tam si na nich smlsne vypasený kocour… Pozorovat z okna hemžení na krmítku je příjemná zábava nejen pro děti – budete se možná divit, kdo k vám do zahrady zavítá.  

Čím nasytit hladové?

Protože jsme si už řekli, že stálí ptáci jsou většinou zrnožraví (živí se semeny), připravte pro ně krmivo z různých druhů semen. Nejlepším a nejvydatnějším zdrojem energie jsou semena slunečnic.

brhlik.jpg
Brhlíka poznáte také podle toho, že šplhá po větvích či stěnách domů hlavičkou dolů 

Milují je sýkorky i brhlíci (v zimě obdivuhodně přejdou z „živočišné“ potravy na rostlinnou), pochutnají si kosové a kupodivu i sojky. Pro menší ptáčky, jako je střízlík nebo drobné modřinky, je vhodnějším krmivem například proso, ovesné vločky, trhané krupky nebo hrubá krupice.

Sýkory i strakapoud přivítají zavěšený hovězí lůj nebo sádlo, případně můžete jak lůj, tak i sádlo roztavit a smíchat se semeny a vzniklou směsí naplnit květináč či plastový kelímek. Květináč i s obsahem zavěsíte, plastový kelímek poslouží jako forma – po vystydnutí lze jeho obsah upevnit na větev nebo vložit do řídké síťky a zavěsit.

V žádném případě nedávejte ptákům do krmítka zbytky z kynutého pečiva – nemají žaludek takové potravě přizpůsobený. Nedávejte jim nic kořeněného, soleného, žádné zbytky od smažených řízků ani starý salát od štědrovečerní večeře. Odřezky z uzeného kolena a klobás také do krmítka nepatří, drobky z cukroví raději vyhoďte do koše.

kosice.jpg
I kosice bude vděčná za pár semínek navíc 

Nevzhledná jablka si na sváteční stůl nedáte, a pokud jste je nerozstrouhali do štrúdlu, dejte je kosům a kvíčalám, uvidíte, jak rychle si o této pochoutce povědí mezi sebou.  

Vodu v zimě ptákům nenabízejte! 

Stejně jako v jiná roční období mají i v zimě ptáci krom hladu žízeň. Uhasí ji ale sami krystalky ledu nebo sněhu. Vy jim vodu rozhodně nedávejte (a to ani ohřátou!), mohli by se v ní totiž chtít vykoupat. Pak by se mohlo stát, že na nich promočené peří zmrzne, což by vedlo k jejich úhynu.

Oči na „šťopkách“

Pozorovat ptáky v zimě je báječná věc. Stromy nemají listí a ptáci jsou na větvích krásně vidět. Tolik druhů ptáků byste možná ani nečekali, některé snad ani neznáte. Vezměte si k dalekohledu (někdy postačí i divadelní kukátko) papír a tužku a sepište si, kdo všechno se objevil na krmítku.

Budete překvapeni: z lesa přiletí několik druhů sýkorek, brhlík, některý ze strakapoudů, zelená žluna, sojka či datel. Pěnice a kosové jsou patrně vaši nejbližší sousedé od jara, objevit se může i drozd kvíčala.

strakapoud (3).jpg
Pozorování malých opeřenců vás bude bavit a na jaře se vám ptáčci odvděčí - zbaví vaši zahradu škodlivého hmyzu  

Ptáci vycítí, jaká zima nás čeká, někteří částečně tažní ani neodlétají každou zimu, takže se můžete v této době setkat třeba se zvonkem nebo dlaskem. Uvidět na stromě hejno barevných hýlů je opravdu zážitek, který zahřeje i v mrazivém dni.

Doporučujeme

Články odjinud