12
Fotogalerie

Tip redakce: Jak ozdobit květináč ubrouskovou technikou

Využijte blížící se pohodové dny a nechte se zlákat jednoduchou výrobou krásných květináčů. Vykouzlit je přesně podle vašich představ netrvá dlouho a zvládne to opravdu každý.

Ubrousková technika 

Květináče si dnes ozdobíme ubrouskovou technikou. Je to nenáročná, rychlá a celkem i levná záležitost. I staré a nepěkné květináče můžete renovovat a vylepšit různými motivy, které se dají na ubrousku sehnat – a že jich je dnes nepřeberné množství.

 

Květináče se dají barevně a stylově sladit s rostlinou, jež v nich bude zasazená, nebo s místností, v níž budou stát. Ale vše je jen na vašem vkusu a fantazii.  

květináče - 14.jpg
Květináče vypadají úžasně i samy o sobě

Co budete potřebovat:  

  • Ubrousky – vzory si vyberte podle vašeho vkusu, ale takové, aby se vám dobře vystřihovaly. Ubrousky se dají v papírnictví koupit jednotlivě, nekupujte zbytečně celý balík. Cena za jeden ubrousek se pohybuje kolem 4 korun.
  • Květináče hliněné – zvolte velikosti, které budou pro budoucí květiny vyhovovat. Hliněné květináče nejsou drahé, dají se pořídit od 5 až po 80 korun za kus (cena se nevztahuje se na extrémní velikosti). Lze použít i květináče staré, zašlé – ale musíte je řádně očistit a okartáčovat.
květináče 7 - potřeby na lepení.jpg
Potřeby k lepení
  • Lepidlo – tady máte na výběr. V prodeji jsou speciální lepidla na ubrouskovou techniku, jež stojí kolem 200 korun. Levnější a stejně dobrá varianta, kterou jsem zvolila i já, je použití známého universálního lepidla Herkules (53 korun za 250 gramů).
  • Nůžky – nejlépe z manikúry, doma jistě nějaké máte.
  • Štěteček – jistě doma nějaký najdete, není potřeba nový.
květináče - potřeby na barvení a hliněné květináče.jpg
Potřeby k barvení
  • Barvy k nabarvení květináče. Já jsem použila Hobby Acyl, jejichž cena se pohybuje kolem 59 korun za 60 mililitrů jedné barvy. (Barvy mají mnohočetné využití).
  • Bezbarvý lak ve spreji, který koupíte kolem 70 korun (podle velikosti a výrobce). Lak není nutný, ale pro trvanlivější a lesklejší efekt ho doporučuji.

Květináče namalujte, potom jimi obdarujte  

Nejdříve hliněné květináče natřete připravenou Hobby barvou (nebo jinou akrylovou barvou). Použijte světlé barvy: nejvíce vynikne bílá, již můžete jakkoliv tónovat. Květináče na obrázcích jsem nejdříve natřela barvou bílou a druhou vrstvu jsem již tónovala různými barvami.

květináče2 barvení květináčů - jedna vrstva nestačí.jpg
Barvení květináče: jedna vrstva nestačí 

Světlé barvy doporučuji proto, aby dobře vynikl ubrousek, který budete po zaschnutí barvy lepit na květináč. Tóny barev slaďte s budoucím obrázkem, který použijete. Nezapomeňte ve vnitřní straně květináče natřít alespoň dva centimetry od kraje – zbytek zakryje hlína. Natřené květináče nechte dobře uschnout.

květináče 3 - vnitřek květináče natřeme, až akm bude sahat hlína. Jedna vrstva je málo..jpg
Vnitřek květináče natřete až do míst, kam bude sahat hlína 

Vystřihněte kytičku pro tetu či babičku 

Připravte si ubrousek, jehož motivy chcete použít. Ten, který jste si vybrali, pečlivě vystřihněte. Na zkoušku ho přiložte na květináč, abyste zjistili, jestli velikost odpovídá. Vystřižený motiv oddělte od spodních vrstev ubrousku.

květináče 8 - vystřihování ubrousku.jpg
Pečlivě vystřihněte zvolený obrázek 

Ubrousek se totiž skládá ze tří vrstev, ale na květináč budete lepit jen jednu. Zbylé dvě vrstvy se nepoužijí. Ubrousek se odděluje až po vystřižení z toho důvodu, aby se při stříhání netrhal.

květináče 6 - rozdělení vrstev.jpg
Nezapomeňte na oddělení vrstev  

Obrázky nalepíme a dáreček zabalíme  

Připravte si lepidlo a štěteček. Vystřižený motiv přiložte na nabarvený květináč a štětečkem naberte větší vrstvu lepidla, kterou nanesete na obrázek. Postupujte od středu přiloženého motivu k okrajům. Lepidlo se prosákne ubrouskem, a přilepí ho tak na květináč.

květináče 9 - začínáme lepit na květináč.jpg
Buďte pečliví, ať se ubrousek nezkrabatí či neroztrhne 

Štětečkem lepidlo roztírejte a podle potřeby přidávejte. Práce musí být jemná, aby se vám ubrousek nepotrhal. Lepidlo má v tekutém stavu bílou barvu, ale ta po zaschnutí zprůhlední. Nalepené motivy nechte dobře zaschnout.

květináče 11 - hotový květináč1.jpg
Do hotového květináče umístěte pěknou rostlinku, vánočně dozdobte - a překrásná dekorace bytu je na světě 

Pomalu se nám práce blíží ke konci. Dobře zaschlý květináč přelakujte bezbarvým lakem (nejlépe ve spreji). Kromě toho, že květináč získá lesklou barvu, se stane po nalakování odolnějším.  

květináče 13 - hotový květináč3.jpg
I starý květináč může dostat novou podobu 

Pozvěte si nejlepší pomocníky  

Máte doma všetečné pomocníky, kteří se chtějí zúčastnit každé činnosti? Nezbývá vám tedy, než je do malování zapojit. Já jsem měla takové pomocníky dva a věřte, že je práce moc bavila. Jelikož jsou děti ještě dost malé na to, aby lepily jemný ubrousek samy, pouze se mnou květináčky malovaly.

květináče 4 - malí pomocníci2.jpg květináče 10 - hotový dětský květináč.jpg
Děti tvůrčí práce baví   

Jejich výtvory jsou samozřejmě mnohem hezčí než ty moje! Proto se neděste, až uslyšíte nadšené: „Já ci taky pacovat!“ A nechte je, ať vám s výtvorem pomohou – nebo ještě lépe, ať si udělají výtvor svůj. Hádejte, čí dílo bude nejhezčí?

Doporučujeme

Články odjinud