Vyzdobte si příbytek a zapojte děti. Istockphoto.com

Vyzdobte si příbytek a zapojte děti. | Istockphoto.com

Složitějšími dekoracemi se zabaví spíš starší děti nebo maminky. Istockphoto.com

Složitějšími dekoracemi se zabaví spíš starší děti nebo maminky. | Istockphoto.com

Místo koledy mohou děti v pondělí hledat nadílku. Istockphoto.com

Místo koledy mohou děti v pondělí hledat nadílku. | Istockphoto.com

Společné barvení vajíček... Istockphoto.com

Společné barvení vajíček... | Istockphoto.com

Velikonoční výzdoba... Istockphoto.com

Velikonoční výzdoba... | Istockphoto.com

Velikonoční výzdoba... Istockphoto.com

Velikonoční výzdoba... | Istockphoto.com

Kde rostou kapradiny, může být schovaný poklad. Istockphoto.com

Kde rostou kapradiny, může být schovaný poklad. | Istockphoto.com

Vyražte do jarní přírody, třeba za sportem. Istockphoto.com

Vyražte do jarní přírody, třeba za sportem. | Istockphoto.com

Složitějšími dekoracemi se zabaví spíš starší děti nebo maminky. Istockphoto.com
Místo koledy mohou děti v pondělí hledat nadílku. Istockphoto.com
Společné barvení vajíček... Istockphoto.com
Velikonoční výzdoba... Istockphoto.com
8
Fotogalerie

Velikonoce doma: Tipy, co dělat, abyste si svátky jara užili i tak

Pokud vás v rodině na Velikonoce přemůže nějaký ten bacil či virus, na tradiční pomlázku budete asi muset zapomenout. I přesto si ale můžete Velikonoce užít – sbírejte s dětmi vajíčka schovaná po domě nebo na zahradě, vydejte se hledat poklady nebo si upečte či uvařte dobrotu, o které dlouho sníte. I Velikonoce doma mohou být skvělé.

Velikonoce znamenají přivítání jara a pro mnohé jde také o nejvýznamnější svátky roku. A i v případě, že nejste věřící, pravděpodobně jde o jedny z mála svátků, které se u vás doma za normálních okolností slaví. Jenomže občas se zkrátka stane, že věci nedopadnou podle našich představ. Jste doma nemocní? Žádná pomlázka, návštěvy příbuzných ani posezení s přáteli se v tom případě asi konat nebudou, a tak je třeba vymyslet pro rodinu jinou zábavu.

Podivejte se na video, jak si s dětmi vyrobit velikonočního zajíčka: 

Prostor pro tradice

I když na pomlázku nepůjdete, není důvod se všech velikonočních zvyků vzdát. Můžete si například s dětmi nabarvit vajíčka. Zvolte tentokrát způsob našich babiček a obarvěte vajíčka přírodní cestou. Užijete si s dětmi napínavé chvíle, až budete zjišťovat, jaká barva se vám nakonec povede. Mezi tradiční barvy velikonočních vajec patří červená, hnědá, žlutá, zelená a černá.

Červenou barvu získáte ze slupek červené cibule, hnědou pak ze žluté cibule. Jarní tráva a kopřivy obarví vajíčka na zeleno, o žlutou se postará kari nebo kurkuma. Aby byla barva sytá, je potřeba v ní vejce vařit i dvacet minut, pro ustálení barvy přidejte tři lžíce octa.

Upleťte pomlázku

Tatínkové mohou zkusit uplést vlastnoruční pomlázku a přizvat k tvoření děti. Pokud nemáte teplotu a malá procházka vám neuškodí, vypravte se na vrbové proutky, které najdete podél velkých řek i menších potůčků. Sice s mrskačkou nepůjdete na koledu, ale i tak vám vlastnoruční výtvor udělá radost.

Hledání pokladů

Mezi importované zvyky patří hledání velikonočních vajíček, které ukryl velikonoční zajíček. Ten nadílku schová po domě nebo po zahradě večer předtím a děti jdou hledat hned po probuzení. I když zvyk pochází z USA, můžete ho vyzkoušet i vy. Děti jistě ocení nadílku místo koledy, a když budete při schovávání nápadití, vydrží jim zábava docela dlouho. Pokud nemáte zahradu, můžete nadílku schovat v bytě.

K českým Velikonocům pak patří tradice hledání pokladů. Na Velký pátek se země otvírá a na krátkou dobu vydá poklady, které jsou v ní ukryté. Poklad označovalo světýlko, kvetoucí nebo zářící kapradí, otvor ve skále, ze kterého vycházela záře. Umožní-li vám to váš zdravotní stav, lze tuto starou tradici využít jako základ pro moderní dobrodružství pro děti. Určitě máte někde v okolí les, louku nebo skálu, kam můžete jít hledat (předem připravený) poklad.

Znáte velikonoční tradice? Zopakujte si ty nejznámější!

Až půjdete na procházku, nezapomeňte s sebou vzít také plátěný pytlík nebo košík na kopřivy. Jejich probouzející se sílu využijete nejen při barvení vajíček nazeleno, ale také při pečení tradiční velikonoční nádivky.

Přitáhněte děti k pečení

Pokud si netroufáte péct velikonoční dobroty z klasického kynutého těsta, vězte, že i tradiční mazanec lze upéct bez droždí. O kynutí se postará kypřicí prášek a vlhkost dodá tvaroh nebo jogurt. Na velikonoční stůl patří beránek. Recept je jednoduchý, surovin potřebujete jen pár a za chvíli máte hotovo.



Ale je vlastně jedno, co upečete. Děti přípravu těsta obecně mají moc rády, práce s měkkým a poddajným materiálem, který lze tvarovat, pomáhá uvolňovat psychiku. Rezignujte na dokonalý výsledek a nechte děti, ať se něco naučí a vyzkouší si samy.

Vyzdobte byt

Při tvorbě velikonočních dekorací si užijete spoustu zábavy. Opět může být základem procházka do jarního lesa, kde nasbíráte přírodniny, z nichž se dá doma přichystat věnec, květinová či suchá vazba apod. K dalšímu tvoření využijte věci, které najdete doma – modelínu, přízi, samotvrdnoucí hmotu. Zkuste udělat zajíčky, vajíčka, jarní motivy...

Skvělým relaxem pak může být malování. Ať už v plenéru, nebo doma. Vezměte barvy, plátna, skicáky nebo obyčejné pastelky a omalovánky pro dospělé a ponořte se do kouzelného světa barev. Malovat umí každý a skvěle to uleví přetížené hlavě.

Věnujte čas rodině

Pokud vám není příliš hej a nemáte sílu, není třeba vymýšlet speciální velikonoční program, důležité je, aby vám společně bylo dobře. Klidně udělejte velký filmový den, nakupte pochoutky a lehněte si před televizi nebo si zahrajte oblíbenou společenskou hru.

Doporučujeme

Články odjinud