5
Fotogalerie

Pěstování orchidejí: květináče z nepálené hlíny jim svědčí

Řadíte se mezi začínající pěstitele orchidejí? Nevíte si rady s pěstováním některého z běžných druhů? Zdá se vám, že vaše orchidej chřadne či málo kvete? Projděte si jednotlivé díly naší Orchidejové poradny: ve většině případů jsme ten samý problém, který trápí i vaši rostlinu, už řešili a tazateli poradili nejvhodnější řešení. 

Lze pěstovat Dendrobium v hliněném květináči?

Kateřina Nováková: Při namáčení květináče s Dendrobiem phalaenopsis se rostlina vyvrátila, takže je jasné, že jí už stávající prostor nestačí. Dendrobium pěstuji v plastovém neprůhledném květináči, který je umístěn v keramickém obalu určeném přímo na orchideje – proto jsem se nikdy nebála, že by orchidej mohla omylem stát ve vodě.

Při hledání nového plastového květináče jsem nenašla žádný dostatečně vysoký a spíše užší, který by se hodil (to samé platí o keramickém obalu). Rozhodla jsem se proto koupit květináč hliněný s podmiskou, k němuž nebude třeba žádný obal, protože je sám o sobě těžší. Bude však orchideji vyhovovat?

rady_16_5.JPG
Foto: Kateřina Nováková

Odpověď: Klasický hliněný květináč mohu pro pěstování orchidejí typu Dendrobium či Cattleya jen doporučit, ostatně naši předkové orchideje v jiných ani nepěstovali. Je prodyšný, takže kořeny v něm mohou lépe dýchat, a současně nasákavý, čímž pomáhá udržovat stálou vlhkost bez velkých výkyvů.

Zmíněný užší a vyšší tvar kořenům vyhovuje a díky větší váze květináče je rostlina stabilnější. Pěstitelé, kteří běžně kontrolují stav kořenů přes stěny průhledných plastových květináčů, mohou neprůhlednost těch keramických považovat za určité minus, zkušenější milovníci orchidejí si ale rychle zvyknou a vitalitu rostliny pak hodnotí dle jiných kritérií (barva a pevnost listů, rychlost růstu).

rady_16_4.JPG
Foto: Kateřina Nováková

Vaše rostlina navíc v neprůhledném květináči byla, takže z tohoto pohledu se pro vás nic nemění. Při dalším pěstování ale bude třeba ohlídat zálivku. Vzhledem ke zmíněným vlastnostem květináče se zalévací interval krátí zhruba na polovinu. Obvykle je tedy třeba zalévat každý 3. až 4. den.

Četnost zálivky je individuální, a proto je třeba, aby si optimální interval nastavil každý sám dle vlastních podmínek. Kdo je zvyklý posuzovat vlhkost substrátu podle váhy, tedy prostým potěžkáním plastového květináče, musí samozřejmě počítat s vyšší vahou toho keramického.

Květináče na orchideje: Video s odborníkem

Chcete se toho o květináčích na orchideje dozvědět víc? Podívejte se na video s kurátorem tropických rostlin z pražské Botanické zahrady Janem Ponertem.

Zažloutlý list u Phalaenopsisu

Martina Hlaváčková: Už tři měsíce mám u jedné orchideje zažloutlý list. Orchidej kvete a dále rostou i nové listy a květní výhony. Poradíte mi, čím by to mohlo být?

rady_16_1.JPG
Foto: Martina Hlaváčková

Odpověď: Vaše orchidej (Phalaenopsis) vypadá velmi vitálně, dobře roste, má dostatek pevných, sytě zelených listů a bohatě kvete. Také viditelný substrát je kvalitní. Rostlina určitě není v ohrožení života a nepotřebuje žádný zásah.

Ve středu zažloutlého místa na postiženém listu vidím malou černou tečku, pravděpodobně pozůstatek staršího drobného mechanického poškození. Rána nebyla infikována, proto rostlinu nepostihlo houbové onemocnění s typickými kulatými, vodnatými skvrnami.

Poškození na listu Phalaenopsisu je suché a klidné. Orchidej se nejjednodušší cestou, přirozeně, chystá zbavit listu s kazem. Ten postupně celý zežloutne a předčasně opadne. Preventivní opatření jsou prostá: rostlinu nemlžte a držte na teplém, polostinném místě.

Skvrny na květech Phalaenopsisu

Markéta Kuncová: Našla jsem na květech mých orchidejí skvrnky, nevíte, čím by to mohlo být?

rady_16_2.JPG
Foto: Markéta Kuncová

Odpověď: Podobné skvrnky se na květech orchidejí vyskytují poměrně často. Nejčastější příčinou bývá voda, která na nich zůstane delší dobu stát, ať už v chladnu či na přímém slunci. Jste-li zvyklá orchidej mlžit, zaměřte se pouze na zelené listy.

rady_16_3.JPG
Foto: Markéta Kuncová

Někdy se podobné skvrnky objevují i na starších odkvétajících květech před jejich opadem. Na jemných květech bílých Phalaenopsisů jsou dobře patrné. Rozhodně se ale jedná jen o estetickou vadu a život vaší orchideje není nijak ohrožen.

Čtenářské příspěvky byly v případě potřeby redakčně upraveny.

Doporučujeme

Články odjinud