5
Fotogalerie

Skladujeme a konzumujeme jablka

Naplnit sklep jablky ještě neznamená, že s nimi vydržíte až do příští sezony. Stačí špatné uskladění a máte po úrodě, kterou jste si tak vychvalovali. Co může, avšak nemusí vaše jablka postihnout?

Jak jste sklidili?

Jablka jste měli sklidit v době, kdy dorostla do své maximální velikosti, ale dosud nezačala měknout. Při česání jste si jistě dávali pozor na požkození, protože to lehce sníží schopnost skladování. Stačí malé natlučení a plod se rychle kazí.

Jablka bylo třeba rozdělit podle kvality, protože některé druhy se skladují dlouhodoběji než jiné. Některé odrůdy brzy zmoučnatí, ty spotřebujte jako první, například na kompoty, marmelády, povidla či do pečených moučníků.

jablka do sklepa.jpg
Jablka před uložením do skladovacích prostor řádně prohlédněte

Vhodná místa pro jablka

Jablečné plody můžete skladovat ve sklepě, v garáži nebo v jiných nevytápěných místnostech domu či chaty, kde budou umístěny v lískách nebo přepravkách v jedné vrstvě. Skladovací místa byste měli předem vyčistit a vhodným způsobem vydezinfikovat, například vápnem s přídavkem pěti- až desetiprocentní modré skalice.

Důležité je respektování požadavků teploty a vlhkosti jednotlivých druhů. Pro většinu jablek se pohybuje ideální teplota skladování mezi minus pěti stupni Celsia až plus pěti stupni nad nulou. Pokud vám v této teplotě jablka zamrznou, nechte je pozvolna roztát a znovu se vzpamatují. Vlhkost vzduchu vyžadují jablka nejlépe nad devadesát procent.

Hlídejte si úrodu

Nenechte svá jablíčka bez dozoru! Nemusíte na ně dohlížet denně, ale jednou za čtrnáct dní určitě neuškodí pečlivá kontrola a s ní spojené včasné odstranění kusů napadených nějakou chorobou, které ji mohou šířit dál, a napáchat tak velké škody.

jablko namrzlé.jpg
Nejen choroby a škůdci, ale i namrznutí plodů působí problémy

Ztráty při skladování

Nevhodné skladování nebo sklizeň ve špatném čase mohou způsobit hnědnutí slupky, vnitřní rozpad ovoce a skvrnitost. Pokud se tak stane, musíte problém řešit u každé odrůdy zvlášť. Objevili jste mírně propadlé skvrny, pod nimiž je nahnědlá a hořká dužina? Jde o fyziologickou neparazitní poruchu, jejíž příčinou je nedostatek přijatelného vápníku v plodech.

Toto se projevuje hlavně u mladých stromků, kde převažuje růst větví nad plodností. Stromy potřebují pravidelné zavlažování, nepřehnojování dusíkem a draslíkem a zajištění ideálního poměru mezi růstem a plodností.

Stav ovoce si lze nechat zjistit chemickým rozborem. Sleduje se obsah dusíku, vápníku, hořčíku i draslíku a jejich vzájemné poměry. Dozvíte se obsah cukru, škrobu a kyselin, pevnost plodu nebo mechanické poškození. Tímto získáte přehled o ukládaných plodech a můžete se rozhodnout, kam je uložit s minimálními ztrátami. Samozřejmě rozbor si nechají udělat hlavně pěstitelé s velkým množstvím úrody.

Jablek plný sklep

jablka.jpg
Jablka obsahují množství vitaminů

Mít sklep přeplněný jablky jistě lahodí oku a sliny se sbíhají. Jakmile se potěšíte bohatou úrodou, nezbude vám než jablka nějak zužitkovat, protože je nemusíte všechna sníst ani za několik měsíců.

Zkuste dětem uvařit výbornou dětskou jablečnou přesnídávku!

  • K přípravě potřebujete pět kilogramů oloupaných a rozkrájených jablek, dva a půl litru vody, tři balíčky vanilkového pudinku a pět set gramů cukru. 

Jablka rozvařte ve vodě, sceďte šťávu a nechte ji vychladnout. Do studené přidejte pudinkové prášky a cukr. Povařte, přidejte jablka a umixujte. K jablečnému základu můžete přidat meruňkový, jahodový, borůvkový nebo malinový kompot, a tak získat více různých příchutí. Přesnídávkou naplňte skleničky a sterilujte dvacet minut při osmdesáti stupních Celsia.

jablka - přesnídávky.jpg
Jakou příchuť přesnídávky zvolíte?

Jogurtovo-jablečný krém s mrkví

  • Připravte si dva bílé jogurty, dvě jablka, dvě mrkve, čtyři lžičky medu a šálek jader z vlašských ořechů.

Mrkve a jablka oloupejte, jablka rozkrojte na čtvrtky, zbavte jádřinců a obojí nastrouhejte na jemném struhadle. Přidejte med, bílé jogurty a důkladně promíchejte. Vlašské ořechy nastrouhejte na hrubém struhadle. Směs rozdělte do pohárů a posypte nastrouhanými ořechy. Můžete vmíchat i rozinky namočené v rumu.

Zavařenina z namrzlých jablek

Pokud vám namrznou jablka, ještě to nemusí být konečná. Zpracujte je ale hned, jak zjistíte, že se tak stalo, a nenechte je zhnědnout. Jablka rokrojte na poloviny, zbavte jádřinců, sloupněte slupku a rozkrájejte je na větší kousky. Dejte do kastrolu, trochu podlijte vodou a povařte. Stáhněte z ohně. Na tři koligramy dřeně přidejte šťávu z jednoho citronu a strouhanou kůru. Zamíchejte a teplou směsí plňte zavařovačky, uzavřete je a sedm minut sterilujte.

Nezapomeňte!

  • Jablka neukládejte vedle cibule, česneku a brambor, protože pojmou jejich typické aroma.
  • Pokud chcete mít jablka s vůní ananasu, zabalte je do bezových listů.

jablka - dekorace.jpg
Jablíčka k Vánocům patří

  • Jablka patří ke krásným doplňkům vánočních dekorací.
  • Tažený závin se vám nebude trhat, pokud ho necháte jeden den odpočívat v teple a pomažete ho olejem. Můžete ho též přikrýt na půl hodinky horkým kastrolem.

Doporučujeme

Články odjinud