5
Fotogalerie

Jak správně zazimovat zahradní techniku

Určitě chcete, aby na jaře vyjela vaše technika na zahradu a sloužila zase celou sezonu bez problémů. Víte však, co je potřebné provést s těmito pomocníky, které necháte přes zimu uložené?

Nejdříve řádná očista

Nejdříve stroj řádně očistěte od rostlinných zbytků. Žací ústrojí u sekačky klidně umyjte proudem vody a zbavte je dokonale nečistot. Motor naopak nikdy proudem vody nemyjte!

Riskujete tím poškození zapalovací soustavy nebo vniknutí vody do benzinu či oleje, a s tím související problémy s nepravidelným chodem motoru nebo jeho poškození. Stačí, když jej otřete navlhčeným hadříkem.

Nejdůležitější je péče o motor

Po pečlivém očištění celého stroje začněte vždy péčí o motor. U vertikálních čtyřdobých motorů, které se používají pro nejrůznější techniku, jako jsou sekačky, stavebnicové systémy, zahradní traktory a podobně, začněte následujícím postupem. Z motoru vyjměte zapalovací svíčku, vypusťte olej, demontujte startovadlo (toto se netýká motorů, jež mají jen elektrický startér) a vyjměte vložku vzduchového filtru.

zazimování techniky1.jpg
Správná péče o motor je důležitá pro jeho bezproblémový provoz a dlouhou životnost; foto: www.zahrada.al-ko.cz
 
Jestliže se motor používá v méně prašném prostředí jako například k sečení intenzivně pěstěných trávníků u zahradních sekaček se sběracím košem, startovadlo demontovat nemusíte. Jeho demontáž je nutná pouze při silném znečištění oběžného kola chlazení a žeber válce.

Tyto komponenty očistěte suchým hadříkem, mastné nečistoty jdou z hliníkových součástí odstranit velmi dobře. Pokud tomu tak není, je dobré použít očišťovací prostředky a poté díly očistit vlhkým hadrem.

Dvoudobé motory mají údržbu značně zjednodušenou. Po důkladné očistě celého motoru vypusťte benzin z nádrže a z plovákové komory karburátoru. Vyjměte zapalovací svíčku a do spalovací komory nastříkejte olej, pak svíčku namontujte zpět.

Bez nasazené koncovky svíčky několikrát zatáhněte za startovací šňůru, tím se olej v motoru rovnoměrně rozmaže. U dvoudobých motorů s olejovým filtrem vzduchu tento olej vyměňte až na jaře, v době před započetím práce – z důvodu absorpce vody přes zimu.

Problematika nakládání s oleji

Po ukončení práce ještě za tepla vypusťte motorový olej. Nemáte-li možnost naplnit motor olejem konzervačním, který používají výrobci motorů, nechte v něm olej starý a vyměňte jej až na jaře po krátkém ohřátí motoru.

Olej vyměňujte vždy před počátkem nové sezony, jeho absorpce vody jej postupně znehodnocuje. Před výměnou zjara nechte motor jen zhruba jednu minutu běžet na volnoběžné otáčky. U sekačkových motorů, jež nemají regulaci otáček pákou, vyměňte olej již před započetím práce. Práce na ,,plný plyn“ se znehodnoceným či starým olejem by jej mohla poškodit.

Vzduchový filtr řádně vyčistěte a vložku vyměňte za novou. Zapalovací svíčku stačí pouze očistit mosazným kartáčkem. Při vyjmutí zapalovací svíčky zároveň nastříkejte otvorem pro ni asi deset mililitrů motorového oleje.

Svíčku potom namontujte zpět a při odpojené zapalovací svíčce několikrát za sebou zatahejte za startovadlo. Olej se tak rovnoměrně rozmaže po stěnách spalovací komory a přes zimu ochrání motor před korozí.

Konzervace je zvláště důležitá pro motory s hliníkovým válcem a nikasilovým povrchem stěny. Jakékoliv výraznější opotřebení takového motoru je doprovázeno značně zvýšenou spotřebou oleje. Tímto postupem jste úspěšně zakonzervovali motor. Ještě zbývá namontovat zpět všechny kryty a přesvědčit se o jeho čistotě – pokud jste jej potřísnili olejem, otřete znečištění hadříkem.

Zazimování techniky4.jpg
Používáte-li stroj i v zimě, proveďte alespoň základní údržbu spojenou s výměnou oleje v motoru; foto: www.dakr.com

 A co kovové součásti?

Travní sekačky s plechovým šasi vyžadují kontrolu opotřebení ochranného komaxitového nástřiku před koncem sezony. Pokud jste šasi řádně očistili a celkově zbavili stroj nečistot, zbývá se poohlédnout po poškození šasi. Spatříte-li v některém místě ve vnitřní části jeho korpusu stržený nástřik nebo jiné poškození, je nutné toto místo řádně očistit brusným papírem a natřít základovou barvou.

Ještě se přesvědčte o kvalitě nabroušení sekacího nože. Jestliže je tupý, nezbývá nic jiného, než jej přebrousit. Přitom dbejte na správný postup broušení, aby nedošlo k nevyváženosti. To znamená, že z obou stran nože odeberete zhruba stejně materiálu. Jinak se může stát, že nevyvážený nůž poškodí ložiska klikové hřídele motoru.

U bubnových a mulčovacích sekaček je péče jednodušší, více se však věnujte řemenovým převodům, hlavně náhonu žacího ústrojí. Řemen zde značně trpí vysokým krouticím momentem a rázy při změně otáček.

Zazimování techniky2.jpg
Aby kvalitní sekačka jezdila příští rok jako letos, alespoň chvíli se jí věnujte; foto: www.motorjikov.cz, www.mountfield.cz

Malotraktory také vyžadují péči

U malotraktorů poháněných klínovými řemeny zkontrolujte jejich napnutí. Roztřepené nebo jinak poškozené řemeny ihned vyměňte za nové a dbejte na správné napnutí. Málo napnutý řemen značně zahřívá řemenice, protože prokluzuje. Naopak pokud jej napnete příliš, dochází k poškození ložisek motoru a převodové skříně.

Malotraktory s odstředivou spojkou vyžadují jen minimální péči. Před uklizením stroje se přesvědčte o opotřebení spojkového obložení a pružin spojky. Unavené pružiny poznáte jednoduše, spojka unáší i ve volnoběžných otáčkách motoru.

Technika práce s motorem vybaveným odstředivou spojkou se značně odlišuje od práce s jednoúčelovým strojem. Abyste spojce zajistili co nejvyšší životnost, je nutné při práci po nastartování motoru prudce zvýšit otáčky motoru, aby spojka co nejrychleji zapnula do záběru, jinak se ničí její obložení. Požíváte k malotraktoru i sněhovou frézu? Pak proveďte alespoň základní údržbu. Výměna oleje a vyčištění filtrů musí být samozřejmostí.

 Zazimování techniky3.jpg
Údržby zahradního rideru se bát nemusíte, je skoro stejná jako u sekačky; foto: www.mountfield.cz, www.castelgarden.com

Podobnou údržbu mají i traktory travní, ale v některých bodech se mohou mírně nebo více odlišovat. Avšak aby vám sloužil stroj i příští rok bez problémů, nesmíte vynechat péči o něj předtím, než ho přes zimu někam uklidíte.

Co potřebujete pro správnou údržbu zahradní techniky?

Nejpoužívanějším nářadím je klíč na zapalovací svíčky (50 Kč) a různé typy klíčů na šroubové spoje. Olej pro čtyřdobé (130 Kč) nebo dvoudobé motory (100 Kč) seženete na každé větší čerpací stanici nebo v nejbližší prodejně zahradní techniky.

Pro převodovky malotraktorů používejte hypoidní převodový olej (90 Kč). Pro namazání pohyblivých dílů, jako jsou volnoběžné náboje, šroubové spoje a startovací zařízení, zvolte ,,vodní vazelínu“ (70 Kč).

 Zazimování techniky5.jpg
Vždy používejte doporučené typy olejů; foto: www.mountfield.cz

Poslední krok

Pokud jste celý proces očisty a následných úprav dokončili, stroj můžete uložit. Zakryjte jej prodyšným hadrem, aby se na něj neprášilo a aby nedocházelo k tvorbě vlhkosti, která podporuje korozi. Příští rok s ním budete zase pracovat radostně stejně jako letos.

Doporučujeme

Články odjinud