6
Fotogalerie

Procházka v Troji aneb Nakouknutí do botanické zahrady

Nevíte, kam vzít rodinu na výlet? Chcete relaxovat nebo se jen něco nového přiučit? Nechte se zlákat nádhernými rostlinami ze všech koutů světa, které najdete v Botanické zahradě v Praze Troji.

Nechte se svést

Zavedu vás do míst, kde si užívají všechny smysly. Zrak se kochá nádhernou škálou pestrobarevných květin, čich si užívá prolínajících se vůní, k uším doléhají libé zvuky fauny (tedy, jen z reproduktoru). Občas to člověku nedá a alespoň lehce se dotkne prstem nějakého zajímavého lístku... A o ty, které trápí hlad či žízeň, je také postaráno.

crassula ovata.jpg crassula ovata panašovaná forma.jpg
Crassula ovata: první klasická, druhá s panašovanými listy

Kolem světa za hodinu

Tohle uklidňující místo najdete v pražské čtvrti Troja. V Botanické zahradě hlavního města Prahy se můžete projít třeba Japonskou zahradou, expozicemi Turecka či Středomoří. Nádherný rozhled na historické centrum Prahy se nabídne z Vyhlídky na Vinici svaté Kláry.

Pokud vás láká něco jedinečného, nakoukněte do expozičního skleníku, nazvaného Fata Morgana, který svým tvarem připomíná písmeno S a měří úctyhodných sto třicet metrů. Zde během hodinové prohlídky procestujete tropickou přírodu celého světa.

Imponující boubelky

V průběhu listopadu probíhá v Botanické zahradě výstava sukulentů s názvem „Představujeme boubelky rostlinné říše“. Je zaměřena na sukulenty a xerofyty se ztlustlými stonky nebo kořeny. A že některé rostliny mají opravdu stonek hodně „nadutý“, jsem se přesvědčila na vlastní oči.

fockea edulis.jpg
Fockea edulis překvapuje návštěvníky zahrady svou tloušťkou

Nádherná boubelatá rostlinka je třeba Raphionacme zeyheri, na jejímž silném stonku si na vrcholku sedí pár podlouhlých lístků. Další zajímavou boubelkou byla například Fockea edulis, která má stonek tak silný, že ho dlaněmi ani nelze obejmout. Většina rostlinek pochází z Kapska, dále pak z Afriky, Arabského poloostrova, Nambie a dalších.

Nejzajímavější byly rostliny rodu Pachypodium z Madagaskaru. Jejich silné, k vrcholu se zužující stonky, pokryté ostrými bodlinkami, jsou prostě nepřehlédnutelně nádherné. Semínka různých madagaskarských rostlin se tu dají zakoupit v rámci kampaně „Zachraňte Madagaskar“.

Nenáročné a krásné

Sukulenty jsou vhodnými rostlinami do bytů. Nevyžadují velkou péči, jsou přizpůsobeny původnímu suchému prostředí. Jelikož dokáží zadržet vodu ve svém těle, potřebují jen minimální zálivku. Nutné je však světlé a teplé místo.

madagaskarská palma.jpg
Takováto pachypodia (ale samozřejmě v menším) můžete pěstovat i doma za oknem

I v zimě se zelení

Když už jsem byla v botanické zahradě, využila jsem možnost prohlídky stálezelených rostlin. Ty jsou v současnosti velmi oblíbené, zajišťují na zahrádkách i v zimě trochu zeleně – jak ostatně jejich název napovídá.

Neopadavé stálezelené rostliny se hodí také k obrůstání plotů nebo domů. Z těch běžných, které často používáme na našich zahrádkách, byl k vidění břečťan (Hedera), zimostráz (Buxus), vřes (Calluna), mahonie (Mahonia) a mnoho druhů stále oblíbenější cesmíny (Ilex) s nádhernými, leč pichavými lístky.

buxus.jpg
Klasický tmavě zelený buxus vysaďte poblíž rostliny se světlými listy

Pokud uvažujete o takovém typu rostlin, můžete vybírat i z dalších druhů, jako jsou vonokvětky (Osmanthus), hlohyně (Pyracantha) nebo kalina (Viburnum rhytidophyllum) či brslen (Euonymus fortunei) a další. Málokdo ví, že nejrozšířenější stálezelená rostlina u nás je ostružina (Rubus).

Bojíte se čarodějnic? Pořiďte si cesmínu.

Je zajímavé, že cesmínu si lidé v různých koutech světa oblíbili nezávisle na sobě jako rostlinu s čarovnou mocí. Například v Anglii ji lidé zavěšují na dveře, aby je chránila před čarodějnicemi. Indiáni si její kuličky sušili a navlékali na krk jako korálky. Věřili, že je ochrání v boji. A v Číně zase považují cesmínu za léčivou rostlinu i přes to, že je mírně jedovatá.

Hýčkají malé i velké

Halloweenská tvorba.jpg
Vymyslet a zrealizovat akci pro děti není nic snadného; Botanické zahradě v Troji se to daří

Botanická zahrada nabízí program pro malé děti i školáky. Pořádá různé akce, kde se vyřádí i menší děti. Z posledních to bylo Vyrábění zvířátek z tykví či Halloweenský večer. Děti s rodiči si zde mohly zakoupit tykev a k dispozici byl i jiný přírodní materiál, s nímž se pracovalo. Pro děti školou povinné existují naučné soutěže a poznávací exkurze. Botanická je tu prostě pro nás… pro lidi, kteří mají k přírodě blízko.

Doporučujeme

Články odjinud