5
Fotogalerie

Cibule: co byste o ní měli vědět

Jak dobře znáte cibuli? Seznamte se s některými druhy, s nimiž se můžete setkat jak na pultech prodejen, tak přímo u pěstitelů. Vyberte si pro sebe tu pravou, do jejíhož pěstování se v příštím roce pustíte.

Uvařit guláš bez cibule je zhola nemožné, tato zelenina patří do polévek i do salátů, je součástí receptů v kuchyních snad celého světa. Cibule obecná (Allium cepa) má domov v západní Asii – v Afghánistánu, Pákistánu a Íránu, kde se pěstovala už čtyři tisíce let před naším letopočtem.

cibule7.jpg
Tato zelenina obsahuje množství látek, které tělo potřebuje  

Nelze ji než obdivovat: zdraví prospěšné látky v ní obsažené oceňovali již staří Egypťané. Dělníkům při stavbě pyramid dodávala spolu s chlebem potřebné minerální látky a vitaminy. Z cibule získáte vápník, železo, fosfor, síru, mangan, zinek, jód, draslík i sodík, z řady vitaminů pak provitamin A, vitaminy C, B1, B2 a B3.  

Snadné pěstování

Cibule nemá zvláštní nároky na pěstování. Stačí jí propustná, živná půda, která nevysychá. Sazečku nevysazujte na záhony vyhnojené chlévskou mrvou, přímé hnojení nesnáší, nepotrpí si ani na přihnojování.  

Barevné cibule

‘Všetana‘,‘Tandem‘,‘Alice‘,‘Signum‘,‘Olina‘– to jsou cibule se žlutou slupkou. Vypěstovat si můžete i červenou cibuli – ‘Karmen‘ nebo ‘Grenadu‘. Mají bílou dužinu s probarvenými suknicemi, hodí se do salátů i k běžné potřebě. Bílá je i salátová cibule ‘Ala‘ s jemnou chutí, další bílá, drobná cibule ‘Pompej‘ bude vhodnější k naložení.  

cibule3.jpg
Červené cibule ozdobí nejeden pokrm 

Jednoduchá sklizeň

Důležité je dodržet u cibule termín sklizně: jestliže jej propásnete, sklidíte sice o něco větší cibuli, ale o část úrody přijdete v důsledku většího výskytu skládkových chorob. Předčasně sklizená cibule se špatně dosouší a skladovatelnost je nevalná. 

Kdy je tedy nejlepší čas pro sklizeň? Jakmile polehne porost z jedné třetiny až poloviny, což obvykle bývá v druhé polovině července. Sklizenou cibuli nechte za slunečného počasí proschnout na záhonu, pěkně se vybarví slupky a zaschne nať.

Pokud by počasí nepřálo sušení na zemi, svažte cibuli do svazků nejvýše po patnácti kusech (větší svazky špatně prosychají) a zavěšenou pod přístřeškem ji dosušte, dokud nebude pěkně šustit zaschlá nať.  

Zásoba na celou zimu

Cibuli koupíte bez problémů celoročně, ale ta z vlastní zahrádky má pro vás určitě lepší chuť. Aby vydržela co nejdéle, držte se několika zásad:

  • Skladujte ji v suchém místě při teplotě od nuly do dvou stupňů. Vydrží i vyšší teplotu, ale ztrácí na hmotnosti a šťavnatosti.
  • Uložte ji na větratelných platech, v zavěšených síťových pytlích nebo spletenou do copů (uvitý se sušenými květy je cibulový cop krásnou dekorací každé kuchyně).
  • Pokud by vám cibule namrzla (jakmile klesne teplota pod nulu, berte to jako hotovou věc), nechte ji v klidu, nepřesypávejte ji, dokud nerozmrzne – začala by se vám kazit. Jinak po rozmrazení neztratí nic na kvalitě.
cibule 1,45 kg.jpg
Můžete se pustit i do pěstování odrůd, které se na první pohled zdají přerostlé
 
  • Cibuli můžete s úspěchem sušit nakrájenou na plátky. Dobře se skladuje a nezabere příliš místa. Po nabobtnání a osušení se dá smažit, jako by byla čerstvá. 

Víte, co je ošlejch?

Pod starobylým jménem se skrývá trvalka mezi cibulemi – cibule zimní (Allium fistulosum). Pokud se setkáte s názvem cibule sibiřská nebo cibule sečka, nenechte se zmást – vždy se jedná o vytrvalou cibuli zimní. Snese mrazy až do minus dvaceti stupňů, zelenou nať z ní můžete odřezávat i pod sněhem.

Vypěstovat ji lze ze semene (k dostání je odrůda ‘Bajkal‘) nebo tak, že si oddělíte část trsu od někoho, komu roste na zahradě. Můžete ji namnožit i pacibulkami. Je velmi skromná v nárocích, dobře roste i v horských oblastech. Na stanovišti vydrží deset až patnáct let, pokud jí zajistíte nezaplevelený pozemek a brzy zjara živiny ve formě kompostu nebo kombinovaného hnojiva.  

Pochutnáte si

Z cibule zimní se v průběhu roku sklízí nať podle potřeby nebo se z trsů odebírají cibule velikosti jarních cibulí zelenaček. Výborně se hodí do salátů a pomazánek, protože má jemnější chuť, je také křehčí, a proto se syrová uplatní v jídlech čínské kuchyně. Její jedinou nevýhodou tak zůstává, že se nehodí k zimnímu uskladnění.  

Cibule2.jpg
Cibulka by se měla jíst po celý rok 

Šalotka je množilka

Drobná a skromná cibule šalotka (Allium ascalonica) roste dobře i tam, kde se běžně cibuli nedaří. Cibulky se vysazují od prvního týdne měsíce října, nejlépe na záhon po hnojených okopaninách. Při jarní výsadbě dávejte cibulky do hloubky menší než pět centimetrů, spon dvacet pět až třicet centimetrů.

Z jedné cibulky vyroste „hnízdo“ drobnějších cibulí, z kterých můžete sklízet nať nebo odebírat během vegetace cibule jako zelenačku. U nás se pěstuje žlutá šalotka ‘Golden Gurmet‘ a červená odrůda ‘Red Sun‘. Ve světě pěstované odrůdy mají také hnědou nebo fialovou barvu slupky.

S šalotkou se pojí jemná kořeněná chuť, proto je výborná do salátů a omáček. Hodí se i pro strávníky, kteří běžnou kuchyňskou cibuli nesnášejí. Skladovat se dá velice dobře při pokojové teplotě až dva roky, aniž by vypučela a znehodnotila se.  

Perličky do sklenic

Drobné, lesklé bílé cibulky (Allium sativum) – to je cibule perlovka. Nehodí se na uskladnění a kvůli velikosti (nebo spíše „malosti“) ji určitě nebude používat při zabijačce. Výborná je k nakládání do sladkokyselého nálevu nebo do zeleninových směsí.  

Cibule na balkoně

Do prostornější nehluboké nádoby můžete na balkon vysadit mělce kořenící šalotku. Cibule se dají dobře přirychlit za oknem v zimním období – stačí květináč, světlé místo a pokojová teplota. Sklízet můžete zelenou nať a použít ji do pomazánek nebo do polévky stejně jako pažitku. Zimní cibule se dá na balkoně pěstovat také, zelenou nať můžete bez problémů sklízet celou zimu.  

Nevěříte?

Udělat si řízky z cibule vám možná připadá jako divoký nápad. Zkuste to – jsou opravdu výborné, navíc levné, jednoduché a překvapivě bez ostré čpavé chuti.

cibule4.jpg
Vyzkoušejte nový recept, pochutnáte si 
  • Potřebujete větší cibuli, mouku, vajíčko, strouhanku, sůl a olej na smažení.

Cibuli nakrájejte na plátky asi centimetr silné, osolte, obalte v trojobalu a usmažte do zlatova. Jako příloha se hodí brambory nebo bramborová kaše.

Doporučujeme

Články odjinud