8
Fotogalerie

Ochutnejte pichlavou exotiku

Zajímají vás exotické plody, jež znáte ze zahraniční dovolené a jež lze občas koupit i v našich obchodech? Znáte opuncie a pitahayu? Pokud ne, je tu malá exkurze do světa kaktusů a lahodných chutí.

Pozvěte se do Mexika!

Dragon Fruit, Strawberry Pear či Pitaya. Všechna tato jména označují jediné – kaktus u nás známý (spíše však jeho plody) pod názvem pitahaya. Patří do čeledi Cactaceae, čítající řadu druhů. Plody o velikosti až dvacet centimetrů nemají ostny, jsou masité, kulaté nebo oválné a pokrývají je šupiny.

pitahaya - uvnitř.jpg
Pod šupinami najdete zajímavou podívanou, která se barevně liší podle odrůdy

Barva slupky může být žlutá, ale i červenofialová až výrazně fialová. Tyto exotické plody poprvé objevili španělští kolonizátoři v Mexiku, Kolumbii, Střední Americe a Antillách. Dnes se pěstuje hlavně v Mexiku, Nikaragui a Vietnamu.

Opuncie čili nopál pochází z Jižní Ameriky a Mexika. Její části mají zploštělý tvar a tvoří až pětimetrové keře. Existují různé druhy s květy v barvě bílé, žluté, žlutozelené, červené až vínové. Slupku pokrývá mnoho jemných štětinek, které se při dotyku lehce ulamují a zapichují do kůže. V Mexiku se jedná o tradiční národní pochoutku.

opuncie-doma.jpg
Opunciím vyhovuje běžná pokojová teplota, takže můžete nepřetržitě sledovat jejich fascinující vývoj

Plná pusa i spižírna

Pitahaya je zralá, když listeny zežloutnou. Uskladňuje se na chladném a suchém místě, dál od přímého tepla a slunečního záření. Do ledničky se doporučuje dát, jen pokud ji chtete jíst čerstvou, chvíli před konzumací. Zpracovává se především na šťávy, marmelády, likéry a koktejly nebo se dužina dává mrazit.

Pro svou atraktivní barvu se hojně používá ke zdobení zákusků a exotických koktejlů. Zralé plody se loupou velmi lehce – uřízněte konec a slupku stáhněte směrem dolů. Můžete si s nimi ale poradit i jinak: rozřízněte je a lžičkou vydlabejte dužinu.

opuncie-jak jíst.jpg
Plodů opuncií se nedotýkejte, dokud je neoloupete!

Při přípravě opuncií sáhněte raději po rukavicích. Nožem je opatrně oloupejte a nakrájejte na plátky. Můžete je sníst rovnou, využít ke zdobení pokrmů, uvařit, kandovat nebo z nich připravit zavařeniny. Hodí se dokonce i na polévky, saláty, krémy a dobře se kombinují se zeleninou, rybami, vejci, masem i sýry.

Pitahaya: půlka pomeranče v ní

Pokud se podíváte do těchto kaktusovitých plodů, najdete šedobílou průsvitnou dužinu plnou malých a lesklých černých semínek. Těch se nezbavujte, naopak je bez obav spořádejte. Plody chutnají mírně nakysle, připomínají něco mezi angreštem a vodním melounem.

Obsahují vápník a vitamin C – stejně jako polovina pomeranče. Mají málo kalorií, přesněji třicet šest na každých sto gramů. Není v nich téměř vůbec žádný tuk ani proteiny. Pitahaya pomáhá při průjmech a při bolestech žaludku.

pitahaya.jpg
Pitahaya  se řadí k nejdražšímu dováženému ovoci - kus vás přijde téměř na sto korun

Hubněte s opuncií!

Opuncie prezentuje hlavně šťavnatost a sladkost, i když existuje i hořký druh. Je bohatá na vápník, draslík, fosfor, sodík a vitamin C. Konzumování se doporučuje pro dobré zažívání, ke kontrole diabetu či proti chřipce. Vhodná je i pro osoby, jež chtějí zhubnout.

Šťáva z opuncií představuje tradiční medicínu proti horečce a léčí i některé žlučníkové a ledvinové nemoci. Okamžitě zatočí s žízní a znovu nastartuje hydrataci organismu. V lékařství se můžete setkat s opunciovými tobolkami, také s krémy, šampony, maskami a mýdly.

Dopřejte si pitahayové osvěžení

Šťávu si můžete připravit jednoduchým způsobem sami. Po rozříznutí vyberete z plodu dužinu, vložíte ji do mixéru, zalijete chladnou vodou a ochutíte podle potřeby cukrem a šťávou z limetky. Po řádném promixování podávejte.

pitahaya - žlutá.jpg
U nás nejsou na rozdíl od zahraničí tak často k dostání plody se žlutou slupkou

Honí vás mlsná? Připravte si pitahayu s vanilkovou zmrzlinou! K tomu potřebujete dva její červené plody, sto padesát gramů malin a vanilkovou zmrzlinu. Nejprve seřízněte konce plodů, zbavte je slupky a nakrájejte na kolečka.

Maliny rozmačkejte vidličkou na omáčku. Na mističku či malý talířek dejte kopeček či dva vanilkové zmrzliny a kolem naaranžujte pitahayu (rovněž rozkrájenou na kolečka). Vše přelijte rozmačkanými malinami, ozdobte kouskem máty a spirálkami tmavé čokolády.

Opunciový džus pro diabetiky

Pokud patříte mezi diabetiky, připravte si speciální džus, který redukuje hladinu cukru v krvi (doporučuje se též preventivně). Pijte jej sedm dní. Poté si osm dní odpočiňte a vraťte se ještě pod dobu jednoho týdne k jeho pití. Jak na to? Stačí si pořídit tři citrony, jednu opuncii, půlku hrnku čisté vody, dva stroužky česneku a kousek čerstvé aloe vera.

opuncie s plody.jpg
Plody opuncií mohou být výrazně červené

Praktický tip: Jak se zbavit nepříjemných bodlinek

Umyjte citrony, aloe vera a opuncii. Zbavte ji pichlavých bodlinek, ale opatrně, pokud se vám zapíchnou do pokožky, bude obtížné je dostat pryč (jste-li doma, může být řešením potření zasaženého místa tekutým voskem ze svíčky – pak už zbývá jen počkat, až zaschne – jeho odstraněním dáte sbohem i nepříjemným ostnům). Vymačkejte šťávu z citronů, oloupejte česnek a všechny ingdredience dejte do mixéru. Míchejte, dokud nebude vše tekuté, poté směs nalijte do skleniček a okamžitě pijte.

Opunciové hody

Dalším lahodným džusem je opunciový s ananasem. Nachystejte si tři střední opuncie, dvě kolečka ananasu, jeden litr vody, cukr podle chuti a dva citrony.

opuncie.jpg
... ale i zelené

Dobře umyjte opuncie a nakrájejte je na malé prooužky. Kolečka ananasu nakrájejte na malé kousky. Ananas a opuncii vložte do vody a mixujte, dokud se zcela nerozmělní. Poté přidejte šťávu ze dvou citronů, znovu umixujte a nakonec dochuťte cukrem. Pokud chcete změnit příchuť, můžete si opuncii lehce osmahnout, ale bez koření.

Jak chutná netradiční salát

Připravte si tři osmažené a na plátky nakrájené opuncie, cibuli nakládanou v octu, na plátky nakrájené rajče, oregano, koriandr, sůl, pepř, ocet, sezamová semínka, půlku avokáda a nastrouhaný sýr.

Na talířek položte plátky rajčat a kousky cibule. Poté opuncie trochu pokapejte octem, posypte koriandrem, oreganem a sýrem a přidejte je k zelenině. Na ni umístěte kousky avokáda a vše posypte sezamovým semínkem. Nakonec pokrm trochu osolte a opepřete.

Kde všude jsou?

Pitahaya - respektive její plody - jsou velmi citlivé na otlačení, proto se špatně převáží na delší vzdálenosti. Spíše se s nimi setkáte v podobě džusů. I tak na ně ale můžete občas narazit ve velkoobchodech a některých hypermaketech. Plody opuncie jsou v obchodech rozšířenější, dokonce je někdy seženete i v květinářstvích, a to ještě přímo na prodávaných rostlinách.

pitahaya - semenáčky.jpg pitahaya rostlinky.jpg
Pitahaya obsahuje plno semen - zkuste je zasadit, klíčí bez problémů a rychle

Pokud máte chuť, zkuste si tyto plody vypěstovat sami. Kaktusy mají rádi horko a tropické podnebí – ideální klima vhodné pro tvorbu květů jim však většina z nás zajistit nedokáže. Plodů se tedy možná nedočkáte, ale uvidíte, že i v bytech vám samotné rostliny dobře porostou.

 

Doporučujeme

Články odjinud