9
Fotogalerie

Slaměnkové kratochvíle

Za dlouhých večerů můžete s trochou šikovnosti a kupičkou slaměnek spojit příjemné s užitečným. Jednoduše a v krátkém čase si vyrobíte něco pro potěchu – poradíme vám, jak máte postupovat.

Hlavní artikl

Když slaměnkové kratochvíle, tak se slaměnkami všech barev a velikostí. Kdo si vypěstoval vlastní, sklidil a usušil, má vystaráno. Kdo ne, může koupit na tržnici slaměnky svázané do kytic (spíš kytiček) asi za dvacet až třicet korun.

Nevýhodu to má podstatnou – květy jsou sušené se stonky a po odlomení zůstává jejich část pod květem. Protože na naše hrátky potřebujeme jednotlivé květy slaměnek napichovat na špendlíky, moc se ztvrdlá stopka nehodí. Navíc se přesušené květy často drolí.

Slaměnky - co potřebujeme.jpg
Potřeby pro slaměnkové dekorace vás nepřijdou draho

Každý rok sbírám a suším slaměnky (ve stínu) a na špendlíky je napichuji, dokud jsou polosuché. Jde to hravě – ušetřím čas a nemám rozpíchané prsty. Pak je dosuším i se špendlíky; krabice při sušení jen protřepávám, takže se ostrým špičkám vyhnu.

Některé zahradnické podniky, které dělají dušičkovou vazbu, vám určitě potřebné množství slaměnek prodají, cena bude nejspíš dohodou.  

Za dveřmi jsou Dušičky

Rok utekl jako voda a zas tu máme svátek zesnulých. Zkuste si letos udělat slaměnkový věneček sami, náklady na jeho výrobu jsou minimální. Budete potřebovat polystyrenový kroužek o průměru patnáct, dvacet nebo dvacet pět centimetrů (stojí osm, třináct a šestnáct korun).

Slaměnky - věnečky.jpg
Nebojte se vyzkoušet i tvorbu věců na hrob 

Ještě menší kroužky bývají „slabší v těle“ a slaměnky se do nich špatně napichují. Nachystejte si ještě ocelové špendlíky prodávané v galanterii asi za čtyřicet pět korun – krabička vystačí nejméně na čtyři velké věnečky. 

A zbývá nám něco na konečné dozdobení věnečku: jednobarevná nebo jiná stuha, můžete koupit i variantu s dušičkovým popiskem „Vzpomínáme“ asi za devět korun. Dále je třeba přírodní materiál (statice, mahon, šípek, drobný květ zaječího ocásku) nebo přízdoba prodávaná na tržnici či v galanterii (stojí kolem třiceti korun). 

Můžete začít

Květy slaměnek předem opatřené špendlíky si trochu rozložte podle barev, ať máte kam sáhnout. Záleží jen na vás, uděláte-li věneček jedno nebo vícebarevný. Začněte spodní řadou a napichujte květy tak, aby při položení na plochu nevykukoval dole příliš polystyren. Zvlášť u tmavých slaměnek to působí rušivě.

Slaměnky - věnečky 2.jpg
Slaměnkový věneček v suchém prostředí dlouho vydrží 

Květy píchejte jeden vedle druhého pěkně kolem dokola – do spodní řady můžete dát největší slaměnky, na poslední řadu v středu kroužku si nechte menší květy. Pokud děláte vícebarevný věneček, můžete postupovat i napříč kroužkem, uvidíte, který postup vám bude lépe vyhovovat. Jde to dobře a rychle, trochu smetí se nadělá, ale výsledek vás potěší. Pak zbývá jen dozdobit a je hotovo.  

Slaměnky - svícen.jpg
Svícen se v podzimních večerech bude hodit 

Jen tak pro radost

Výzdobu k pověšení na zeď pořídíte ze slaměnek také za pár korun. Jako podložku zkuste použít proutěný pletený kroužek (prodává se v ceně kolem čtyřiceti korun), ale stejně dobře poslouží kroužek slaměný nebo lýkový (kolečko).

Většinou se prodávají jako prostírání pod skleničky nebo hrnce. Na tržnici zaplatíte za malý kolem deseti korun, větší stojí dvacet a více korun (podle velikosti). Místo tvaru kruhu klidně kupte oválnou nebo i čtvercovou podložku, pokud si ale chcete „obrázků“ udělat víc, volte jednotný tvar a třeba různou velikost podložek.

Slaměnky - dekorace na zeď.jpg
Zajímavá dekorace rovnou na zeď 

Slaměnky na špendlíkách tady moc neuplatníte, lepší je použít lepicí pistoli, kterou kvítky na podklad upevníte. Kombinujte je případně i s jinými sušenými květy nebo trávami, sušenými drobnými plody, větvičkami – všechno vypadá velice dobře.  

Slaměnky - dekorace.jpg
Slaměnky vyniknou i na dřevěném podkladu

Bambule a šišule

Zbyly vám ještě slaměnky na špendlíkách? Možná vyjdou na celou bambuli nebo šišuli. Že nevíte, co to je? Bambule je kulatá, šišule je šišatá, ale musíte si je koupit. Nejlevnější bývají koule z polystyrenu o průměru deset nebo patnáct centimetrů (cena šest a deset korun).

Někdy seženete i menší koule: předloni jsem koupila kulaté a soudkovité plováky do splachovací nádržky za pár korun, bohatě postačí a ještě mívají otvor na protažení stužky k zavěšení. Pro náročnější mám tip na koule z aranžovací hmoty, jsou ale podstatně dražší – kolem třiceti korun za průměr asi pět centimetrů.

Slaměnky - koule- postup.jpg
Koule a kouličky mají zelenou 

S napichováním je nejlépe začít uprostřed koule (dokonce má vylisovanou rysku z formy) a postupovat podle toho, jak vám bude vyhovovat. Barvy řaďte, jak chcete, největší květy zas do středu koule, menší k „pólům“.

Kouli zavěste na barevnou stužku, a pokud máte kouliček víc, vypadají hezky na různě dlouhých závěsech. Malé kouličky můžete použít i jako ozdoby na vánoční stromek.  

Slaměnky - detail koule.jpg
Menší koule můžete pověsit i na vánoční stromeček 

Poznámka na okraj

Slaměnky sklízejte, když mají rozvité dvě spodní řady květních lístků – zůstanou polorozvité a mají lepší barvu. Hodně rozvitým kvítkům při sušení tmavne střed, květní plátky se přehnou dolů a někdy je slaměnka nepoužitelná.

Usušené květy si v uzavřené krabici podrží barvu až do druhého roku, pokud nejsou v příliš suché místnosti, dá se s nimi pracovat stejně dobře jako s čerstvými. Spěcháte-li na usušení a máte sušičku, dobře se v ní suší nejen slaměnky (na nejnižší teplotní stupeň), ale i malé šišky modřínu a podobně.

Slaměnky - věnečky1.jpg
Slaměnky si raději vypěstujte a sami nasušte 

Kupujte si semena každoročně, z vlastních zdrojů to není ono. Letos se mi slaměnky barevně nevyvedly ani z koupených semínek – většinou jsem se dočkala odstínu bělorůžové a růžové nebo divně bílé.

Doporučujeme

Články odjinud