7
Fotogalerie

S okrasnými listnáči hurá do zahrady

Opadavé listnaté stromy do zahrad neodmyslitelně patří. Právem se o nich říká, že působí ve výsadbě lehčeji a optimističtěji než jehličnany a stálezelené dřeviny. Víte ale, jaké druhy si vybrat?

Nešetří půvabem

Listnaté stromy jsou důležitým prvkem zahradních výsadeb. Vzdušné koruny, světlá jarní zeleň a podzimní zbarvení listů nebo nápadná barevnost některých druhů během celé vegetace se podílejí na jejich stoupající oblibě.

jilm Camperdownii.jpg
Listnaté stromy vnesou do zahrady lehkost a vzdušnost

Okouzlí vás i svými tvary. Můžete si vybírat mezi jedinci sloupovitými, vzpřímenými, rozložitými i zakrslými, převislými i s korunami splývajícími až k zemi.

Domácí a cizinci

Z našich domácích listnáčů by se vám do zahrady nehodilo mnoho druhů kvůli mohutnému vzrůstu. Pro menší rodinné zahrady proto vybírejte takové druhy a odrůdy, které se od původních liší velikostí, tvarem koruny nebo zvláštním olistěním. V nabídce se vyskytují i stromy cizokrajné, jež u nás tak zdomácněly, že tu kvetou a prospívají jako ve své domovině.

ginkgo-biloba.jpg
V posledních letech se pozornost zahrádkářů zaměřuje na jinan dvoulaločný

Malí velikáni

Stromy, které nedorůstají výš než šest metrů, jsou pro rodinnou zahradu ideální. Pod korunou dospělého stromu zbývá ještě dost místa třeba na lavičku nebo dětské pískoviště. Nápadným a pomalu rostoucím stromem je například jilm holandský (Ulmus x hollandica), nižší listnáč s korunou o průměru dva metry a s listy, jež neopadají dlouho do zimy.

Jilm horský (U. glabra), odrůda ‘Camperdownii’, je vysoký kolem šesti metrů a má nápadnou deštníkovitou korunu s velikými tmavými listy. Kvetoucí zmarlika Jidášova (Cercis siliquastrum) pozdě na jaře ozdobí zahradu růžovými květy, na podzim na ní dozrají purpurové lusky.

Cercis siliquastrum.jpg
Zmarlika Jidášova je překrásná nejen na jaře

Můžete si vybrat i bělokorou břízu v malém vydání – Betula pendula se do výšky i šířky víc jak šest metrů nerozroste. Bříza bradavičnatá (B. verrucosa) má slaběji rostoucí kultivar ‘Purpurea’ s listem tmavě purpurovým. Z menších šácholanů se vám bude hodit do zahrady Magnolia x soulangeana – kvete dřív, než na ní vyraší listy a v dospělosti nepřesáhne výšku pěti metrů.

Ovoce stromů rajských

Okrasné jabloně v zahradách mají výhod více: nejen že každoročně pokvetou a příjemně provoní zahradu, ale plody některých můžete použít k výrobě kompotů nebo ovocného želé. Co nespotřebujete vy, s povděkem spořádají před příchodem zimy ptáčci zpěváčci.

Mezi jabloněmi najdete odrůdy s barevným listem, například kultivary jabloně obecné (Malus pumila) či jabloň nachově červená (Malus x purpurea) s listy zbarvenými, jak název napovídá. Dalším krásným stromem je jabloň korunkovitá (Malus coronaria), později a bohatě kvetoucí (voní po fialkách!), s množstvím malých jablíček na podzim.

malus coronaria.jpg
Jablíčka okrasných jabloní uvítají i ptáčci

Jiný list, jiný květ

Ani ostatní ovocné dřeviny nezůstaly pozadu a mají mezi sebou odrůdy rostoucí jen pro krásu. Jistě znáte sakuru – višeň pilovitou, známější jako japonskou třešeň (Prunus serrulata). V některých městech z nich bývají vysázené aleje, pro zahradu se hodí menší odrůda ‘Amanogawa’ s téměř plnými bílými nebo světle růžovými květy.

Višeň chlupatou ( P. subhirtella) ve volné přírodě často nenajdete, v nabídce bývá odrůda ‘Autumnalis’ poloplně kvetoucí bílorůžovými květy. Zajímavým listnáčem je také hrušeň vrbolistá (Pyrus salicifolia) ‘Pendula’ – má úzké plstnaté listy, které vyrůstají zároveň s bílými květy. Celá koruna je zářivě stříbřitá, nápadná už z dálky.

Prunus cerasifera Nigra.jpg
Myrobalán s červenofialovým olistěním zkombinujte se zelení

Trochu vyšší než dosud jmenované listnáče je myrobalán (Prunus cerasifera). Máte-li v zahradě místo, neváhejte a zasaďte si ho. Odrůda ‘Nigra’ má po celý rok nádherné červenofialové listy, zjara kvete růžově. Dobře snáší řez a dá se s úspěchem vysazovat do stříhaných živých plotů.

Toužíte po pravých silácích?

Pokud byste na zahradě uvítali „obyčejný“ buk nebo habr, uvědomte si, že normálně dorůstají víc jak dvacet metrů do výšky s průměrem koruny kolem deseti metrů. Dají se ale použít jako ideální dřevina pro živý stříhaný plot.

Carpinus betulus.jpg
Živý plot z habrů uchrání vaše soukromí

Buk lesní snese i méně světla, hodí se do pravidelně upravených partií jako olistěná stěna. Stříhejte na optimální výšku dvou až čtyř metrů: poprvé v červnu, podruhé v lednu. Habr obecný (Carpinus betulus) vám vytvoří neprůhledný živý plot i v zimě – listy mu opadávají až při jarním rašení. Stříhejte na výšku jednoho až čtyř metrů koncem června, druhý řez proveďte do konce února.

Žijte se stromy

Třeba jste si dnes pro svou zahrádku pomocí tohoto článku vybrali či vytipovali nějaký menší a pohledný listnatý strom. Jestli ale naopak máte pozemky rozlehlé jak zámecký park, pak s klidným svědomím sázejte listnáče veliké, převeliké.

 Pyrus salicifolia.jpg
Vyberte si "svůj" strom a zasaďte ho; za několik desetiletí nebudete při pohledu na něj věřit, jak čas letí

Zasadíte-li strom, získáte na mnoho let společníka, který vám nahradí slunečník, prachový filtr i lékárnu. A ještě se postará o vaše duševní zdraví, až budete odpočívat pod jeho korunou.

 

Doporučujeme

Články odjinud