9
Fotogalerie

Dejte si pozor na jedovaté bobule!

Podzim symbolizují především zralé plody, ale ne všechny patří mezi jedlé. Seznamte se s těmi, které by vaše děti neměli vůbec ochutnat. Jejich krásný vzhled v sobě bohužel nese jedovatou past.

Nenechte se otrávit

Dospělé jedince sotva napadne okusit neznámé plody. Pokud ale rostou na vaší zahradě nebo v blízkém okolí jedovaté bobule, nespoléhejte na to, že jim děti nedají přednost před lákavými pokrmy, které jim připravíte.

konvalinka.jpg
Konvalinka vonná zdobí nejednu zahradu

Vždyť naše malá stvoření mají hlavně dokonalé zkoumací vlohy. Větší děti seznamte s názvy a s nebezpečím, jež je může potkat, pokud bobulku okusí. Menší děti bedlivě hlídejte anebo se raději po dobu, než vyrostou, vzdejte pěstování druhů, které by mohly způsobit otravy.

Pámelník je hračička

Kulovité bobule pámelníku o průměru jeden centimetr v barvě bílé až narůžovělé jsou právě ty, které tak krásně praskají. Jistě si vzpomenete, že i vy jste je v dětství nikdy nenechali na pokoji a natrhali plno hrstí, jen abyste na ně mohli šlapat a poslouchat příjemné praskání.

Plody pámelníku jsou ale mírně jedovaté, a tak by je děti nejenže neměly pozřít, ale měly by se vyhnout i olíznutí dlaní, na nichž ulpí šťáva z nich. Tento keř roste hojně na mnohých místech v parcích, sadech, podél cest, na březích či v obcích. I s mírnou jedovatostí se používá v lidovém léčitelství, ale určené dávky se nesmí překračovat. 

pámelník.jpg
Kdo z nás si nikdy nešlápnul na bílé plody

Jed může způsobit bolesti břicha i zvracení, a to právě hlavně u dětí. Nejnověší studie uvádějí, že by dospělý člověk musel sníst těchto bobulí opravdu hodně, aby si způsobil vážnější újmy na zdraví. Starší údaje ale naopak předpovídají závažnější problémy už při konzumaci malého množství. Raději tedy nezkoušejte, kolik vaše tělo vydrží, a dejte si něco chutnějšího.

Ptačí zob nechte ptáčkům

Nenechte se zmýlit tím, že ptáci některé bobule zobou a nic se jim nestane. U některých druhů rostlin, jako je například ptačí zob či konvalinka, snesou ptáci až stonásobnou dávku než savci.

ptačí zob.jpg
Ptačí zob každý nerozpozná

Ptačí zob má černé a lesklé bobule o průměru šest až osm desetin centimetru. Na keřích se objevují právě v těchto dnech. Plody nechutnají vůbec dobře, ale i tak je děti mohou ze zvědavosti sníst a otrávit se.

Lilek černý není borůvka

Kulaté bobule lilku černého dozrávají v srpnu až září. Většinou mají černou barvu s nafialovělým, nazelenalým či nažloutlým nádechem. Patří do mírně jedovatých rostlin a plody si děti mohou snadno splést s borůvkou. Obsahují zdraví škodlivé alkaloidy a vyvolávají otravu. Existují ale i vyšlechtěné odrůdy, které mají mnohem méně těchto látek.

lilek černý.jpg
Lilek vás může zmást

Jedovaté lusky štědřence

Plodem štědřence jsou lusky s tmavými semeny o délce čtyři až šest centimetrů. Připomínají čočku, hrách či fazole. Všechny části rostliny jsou jedovaté. Otrava se projevuje velmi brzy po jejich požití – přibližně za třicet minut. Dostavuje se zvracení, průjmy, celková skleslost, ospalost, blouznění, halucinace, svalové záškuby a křeče.

štědřenec odvislý.jpg       štědřenec-lusky.jpg
Štědřenec a jeho lusky

U těžších případů dochází k poruchám srdeční činnosti, zástavě dechu a smrti. Většinou ale otrava nezpůsobí tragické konce, protože než se všechny toxické látky vstřebají, bývají plody štědřence spontánně a prudce vyzvraceny.

Prudké otravy

Jeden z nejsilnějších srdečních jedů najdete v konvalince. Rostlina se často objevuje mezi brusinkami, a tak může lehce dojít k záměně, protože plody obou druhů jsou červené. Otrava se může projevit až po dvou či více hodinách. Postižený zvrací a má průjem. Prudce jedovaté bobule vlastní také jeden příbuzný konvalinky. Jmenuje se kokořík vonný a liší se barvou plodů – má je černé.

kokořík.jpg   kokořík-plody.jpg
Poznali byste v přírodě kokořík?

Červené kulaté peckovice najdete i u lýkovce jedovatého. Chutnají silně hořce a patří k prudce jedovatým druhům. Otrávit se můžete dokonce i dlouhodobějším vdechováním vůně květů – dostaví se závratě a bolesti hlavy.

Jestlipak víte, že k prudké otravě lýkovcem či konvalinkou postačí pouhých pět až deset bobulí? Jen o pár bobulí navíc a dospělý člověk do sebe dostane smrtelnou dávku. Při otravě pálí ústa, dochází k silnému slinění, bolestem a křečím břicha, zvracení a průjmu.

lýkovec.jpg
Lýkovec patří k nejnebezpečnějším rostlinám

Při procházkách lesem či parkem se proto raději lákavými plody kochejte pouze očima a na jejich ochutnávku zapomeňte. Máte-li děti, pečlivě jim vysvětlete, proč by neměly barevné bobulky jíst, místo toho, abyste jim je bez důvodu zakázali. Tím byste pouze zvýšili jejich zvědavost a chuť experimentovat.

Doporučujeme

Články odjinud