Ochraňte ovocné stromy před mrazem, může je zničit

Využijte relativně příjemného počasí a připravte ovocné stromy na příchod mrazivých dnů. Právě listopad je vhodným obdobím pro jejich ochranu. Vybrat si můžete mezi několika postupy.

Všemi docílíte snížení působení slunečních paprsků na kmen; bez toho by se během slunečných zimních dnů kůra zahřála tak, že by v kmenu začala proudit míza, a teplotní rozdíly ve srovnání s mrazivými nocemi by mohly způsobit nevratné škody počínaje mrazovými trhlinami až deskami a úhynem stromu konče.

Vyberte si: vápno, desky, jehličí a spol.

Tradiční způsob spočívá v nátěru kmenů a silnějších větví (na ty nezapomínejte!) bílou barvou. Použít se dá hašené vápno smíchané s vodou (20procentní vápenné mléko) a stejně tak i barva určená na zatření skleníků. Před samotným natřením se doporučuje oškrábat z kmenů i silných větví rozpraskanou, odumřelou kůru a spálit ji. 

Další varianta není tak pracná, takže vám zabere méně času, a přitom účinkuje stejně tak jako vápnění kmenů. Stačí jen najít správně velkou dřevěnou desku a opřít ji tak, aby ve větru nespadla, o kmen stromu z jižní strany.

mraz_1.jpg
Ochranu proti mrazu potřebují stromu bez ohledu na svůj věk 

Možná jste se setkali ještě s dalším způsobem ochrany, který se týká spíše menších stromů a spočívá v hustém omotání jejich kmenů krabicovým papírem, jutovinou, rákosovou rohoží, slámou nebo větvičkami z jehličnanů a podobným materiálem. 

Před mrazem chraňte i okrasné dřeviny

Pamatujte také na okrasné dřeviny – i ony potřebují vaši pomoc. Půdu pod nimi zakryjte listím (nejvhodnější je bukové, protože pomalu tlí a do určité míry je i vodoodpudivé) a smrkovými větvičkami. Ty použijte také přímo na méně odolné druhy, zajistíte tím jejich ochranu před zmrznutím.

Doporučujeme

Články odjinud