5
Fotogalerie

Hluchavka i kopřiva mají výborné účinky na zdraví. Využijte jich!

Jen těžko se může stát, že během pobytu v přírodě nenarazíte na hluchavku bílou nebo kopřivu dvoudomou. Neláteřte na tento téměř všudypřítomný plevel a raději využijte jeho zajímavých účinků.

Sbírejte!

Z hluchavky sbírejte nejen květ, ale i listy a nať. Od května do září je můžete sušit ve stínu, ideálně na větrané půdě. Pokud při sušení užíváte umělé teplo, dávejte pozor, abyste nepřesáhli teplotu čtyřicet stupňů Celsia.

hluchavka - květ.jpg
Usušený květ si musí uchovat světlou barvu  

Květy hluchavek snadno vlhnou a bohužel se při zbarvení dohněda stávají nepoužitelnými. Po usušení je skladujte v tmavých nádobách, nejraději v nahřátých a dobře utěsněných plechovkách. Správně usušený květ má bílou až slabě nažloutlou barvu.  

Léčivá hluchavka

Vnější použití odvaru hluchavky se uplatní na omytí spálenin a při dezinfekci ran. Vnitřně působí mírně svíravě, protizánětlivě, močopudně, také uklidňuje. Pomáhá při bílém výtoku, nepravidelné menstruaci a při obtížném močení starších lidí.

Jejích schopností využijte při zánětech žaludku, nadýmání a při katarech horních cest dýchacích. Sedací koupele z celé rostliny pomáhají při hemoroidech, prasklinách konečníku, křečovitých stazích dělohy a svrašťování ledvin.  

hluchavka.jpg
Hluchavka umí překvapit

Hluchavkový čaj a koupel 

Již mnoho let oblíbený a používaný hluchavkový čaj usnadňuje odkašlávání, zejména u dětí. Upravit si jím můžete i trávení. Připravíte si jej ze dvou až tří lžiček květů, jež zalijete vařící vodou. Sedací koupel si dopřejte z dvaceti až třiceti celých rostlin, z nichž získáte tři litry nálevu.  

Kopřiva proti bolestem  

Listy kopřivy sbírejte v době květu, tedy od července do září. Nať od dubna do května, ještě před květem. Sušte ji v tenkých vrstvách na suchých místech. Využijete ji při bolestech kloubů, zánětech nervů, revmatických bolestech, zánětech močových cest či ke zlepšení růstu vlasů a proti jejich maštění. Redukuje také cukr v krvi.

kopřiva.jpg
Při sběru použijte rukavice, ať se nespálíte! 

Čerstvé kopřivové listy pomohou zastavit krvácení z ran. Po kopřivovém čaji sáhněte, pokud potřebujete pročistit ledviny, ulevit si při dně nebo zánětu mořového měchýře. Jakmile vás začnou otravovat mouchy, zavěste si několik kousků kopřivy v bytě, mouchy rády uletí.  

Kopřivové odvary a kúry 

Jestliže bojujete s vyčerpaností a nervozitou, dopřejte si dvakrát až třikrát za den jednu až dvě lžíce kopřivové šťávy. Na průjem se doporučují denně tři hrnky nálevu z usušeného kořene, který se vaří deset minut. Pomůže i při menopauze a zlepší krevní oběh, pokud si dáte denně čtvrtku hrnku čerstvé kopřivové šťávy ráno a čtvrtku večer.

Na jaře a na podzim si můžete dopřát očistnou kúru z mladých výhonků (v létě kopřivy sestříhejte). Přibližně deset kopřiv bez květů povařte v půlce litru vody a po deseti minutách sceďte. Denně popíjejte malou skleničku, a to po dobu dvou měsíců. Odvar si můžete osladit medem.  

Aby vlasy nepadaly

Proti padání vlasů vám může pomoci tento recept: V jednom litru vody vařte pět až sedm minut na mírném ohni sedm polévkových lžic přesličky, sedm rozmarýny a sedm kopřivy. Poté nechte deset minut odpočinout, přeceďte a po běžném umytí vlasů si nálev vetřete až ke kořínkům. Proveďte si na kůži pod vlasy masáž, vlasy však po ní nesušte fénem!  

kopřiva sušená.jpg
Největší síla se v kopřivě skrývá hned zjara

Čarujte v kuchyni

Listy kopřivy dvoudomé i hluchavky bílé mají široké uplatnění v kuchyni. Můžete je přidávat do salátů či polévek k ostatní zelenině. Hlavně rostliny sbírejte na čistých místech! Pokud vaříte z listů kopřivy dvoudomé, nechte ji půl dne předem nakrájenou odpočívat. Poté vařením ztratí žahavost.

Kopřivová polévka  

Připravte si mísu kopřivových listů, čtyři střední brambory, dvě cibule, máslo, tři čtvrtě litru masového vývaru, jednu sklenku bílého vína.  

Rozpusťte máslo a dozlatova na něm osmahněte nakrájenou cibuli. Přidejte oprané kopřivové listy, nakrájené brambory a víno. Poté přilijte vývar a nechte vařit do změknutí brambor.  

Kopřivové kouličky  

Nachystejte si mísu kopřiv, jedno vejce, sůl, pepř a mouku. Spařte kopřivy, nechte je okapat, uschnout a nasekejte je nadrobno. Smíchejte kousky s vejcem. Trochu osolte a opepřete. Tuto směs nabírejte po lžících, vytvarujte z ní jednotlivé kouličky, obalte je v mouce a osmažte. Tyto kouličky jsou ideální jako příloha k rybě.  

kopřiva -list.jpg
Kopřivy sbírejte jen z míst, která nejsou znečištěná 

Kopřivové placky  

Vyzkoušejte jednoduchý recept a naučte se připravit rychlý a chutný pokrm. Spařte kopřivy, přeceďte je, rozkrájejte na menší kousky a smíchejte s našlehaným vejcem. Poté usmažte placičky na pánvi.

Doporučujeme

Články odjinud