Choroby a škůdci číhají na naše cibuloviny

Choroby a škůdci číhají na naše cibuloviny

Květiny jsou jako lidé: přešlechtěné, citlivé a velmi málo odolné vůči organizmům, které si na nich hodlají pochutnat, snaží se na nich profitovat a jejich pomocí se rozmnožovat. Ačkoli viry, batkerie, houby a hmyz řádí v záhonech s cibulovinami, nám zbývají oči pro pláč. Ale nemusí! Stačí se včas postarat o prevenci a léčbu.

Kapitoly článku:


Škůdci ze všech živočišných tříd

Mezi tzv. škůdce řadíme živočichy z mnoha kmenů a jejich tříd. Patří sem různí hlísti, kroužkovci a z členovců především klepítkatci a hmyz. U hmyzu je bohatá škála ploštic, motýlů a brouků, kteří se rádi přiživují na rostlinách, cibuloviny nevyjímaje.

Mnohé jiné druhy těchto skupin jsou však užitečné a rostlinám plní službu třeba při opylování květů (motýli a brouci) nebo při šíření semen (blanokřídlí mravenci u ladoněk a ladoniček).

Častými škůdci cibulovin jsou:

  • chřestovníček liliový (Lilioceris lilii) – je jasně červený drobný brouk dosahující velikosti 6–7 mm, který se začíná na rostlinách lilií (Lilium) objevovat již v polovině května. Brouci kladou vajíčka na spodní stranu listů, z nich se líhnou žlutošedé larvy. Dospělci i larvální stadia způsobují požerky na listech a květech lilií, mohou napadat také řebčík královský (Fritillaria imperialis). Na liliích škodí i jiné druhy chřestovníčků, kteří se od sebe liší zbarvením krovek. Léčebným opatřením při výskytu škůdce je postřik insekticidy (Decis EW 50 – účinná látka deltamethrin);
  • třásněnky (Thysanoptera) – jsou řádem velmi nebezpečných škůdců všech květin. Přenášejí virové choroby a svým sáním mohou rostlinu zcela zničit. Mají velmi drobné čárkovité tělo dlouhé 1–2 mm, dospělci jsou tmaví, larvy naopak světlé. Největší škody způsobují sáním šťáv na květech a listech. Na listech se objevují stříbřité plošky spolu s drobnými černými kupičkami trusu. Třásněnky mohou škodit také sáním na skladovaných cibulích. Ochranou před nimi může být insekticid (Actellic 50 EC – účinná látka pirimiphos- methyl). Postřik je nutné provést minimálně dvakrát;
  • mšice (Aphidoidea) – do tohoto řádu patří drobný hmyz mnoha druhů, jež napadá širokou řadu hostitelských rostlin a z cibulovin poškozuje především lilie a tulipány. Saje hlavně na mladých listech a poupatech a je přenašečem nebezpečných virových chorob. Ochranou je postřik insekticidy (Mospilan 20 SP – účinná látka acetamiprid, Pirimor 25 WG – účinná látka pirimicarb). Postřik je nutné provést minimálně dvakrát;
  • cibulovka narcisová (Lampetia equestris) a cibulovka zhoubná (Eumerus strigatus) – jsou to drobné mušky z řádu dvoukřídlých (Diptera). Dosahují velikosti 7–9 mm, zploštělé tělo mají černě zbarvené. Dospělci jsou podobní chlupatým mouchám. Vajíčka kladou na šupiny cibulí nebo povrch půdy. Vylíhlé larvy škodí žírem přímo v cibulích. Tento škůdce napadá výhradně narcisy. Napadené cibule špatně raší nebo neraší a zahnívají. Je nutné je odstranit z pěstitelské plochy.

Ať už zápasíte na své zaharadě s jakýmkoli škůdcem, poraďte se před použitím vhodné postřikové látky s odborníkem v obchodě. V každém větším supermarketu se zahradnickými potřebami vám jistě ochotně poradí.

Doporučujeme

Články odjinud