5
Fotogalerie

Bylinkový červenec

První prázdninový měsíc přináší další bylinkové hody. Můžete sbírat jednak rostlinky, o nichž jsme psali v červnu, ale i jiné druhy. Dnes vám jich přiblížíme pět a povídání o nich doplníme zajímavými recepty.

Meduňka lékařská

Tato medonosná léčivá rostlina voní po čerstvých citronech a patří k velmi odolným druhům. Pěstuje se na zahrádkách, ale i na polích. Meduňka uklidňuje, upravuje poruchy spánku, podporuje chuť k jídlu a zlepšuje trávení. Dokáže zmírnit i duševní únavu.

meduňka.jpg
Meduňka přináší úlevu při stresu a depresi

Nálev pomáhá při plynatosti a také při vypocení, je-li člověk nachlazený. Pokud meduňku sbíráte, zacházejte se sušenou i čerstvou velmi opatrně, neboť je velmi křehká a mohlo by dojít k vydrolení listů. V syrovém stavu se hodí do zeleninových salátů, omáček a polévek.

Rozmarýna lékařská

Kvete-li, nesmí ji používat těhotné ženy a nehodí se ani pro malé děti. U nás se pěstuje na zahrádkách nebo jako pokojová rostlina. Má jasně zelené listy podobné jehličkám, které při rozemnutí pěkně voní. Používá se jako prostředek ke zvýšení tlaku, uklidňuje, zvyšuje koncentraci a zlepšuje krevní oběh.

rozmarýn.jpg
Rozmarýně se dobře daří na skalnatých mořských pobřežích, odtud je také odvozen její název:  'Rosmarinus'  pochází z latinského "ros maris", tedy mořská růže

Čaj upravuje menstruaci, působí močopudně a působí proti nadýmání i žaludečním křečem. Odvar se může použít na čištění mastné pleti, na rány a pohmožděniny. Doma si rozmarýnu můžeme vypěstovat ze semínek nebo řízků. Dobře roste v truhlících, čerstvé listy lze otrhávat celoročně.

Dobromysl obecná

Nať dobromysli se sbírá v poledne. Působí na žaludeční nevolnost, nechutenství, nemoci krku a záněty dásní. Dobře podporuje trávení. Sazenice se přesazují začátkem května do záhonu, ale rostlina roste i v květináči za oknem nebo na balkoně.

oregano.jpg
Čerstvé listy dobromysli můžete trhat kdykoli, avšak jak vůně, tak i chuť jsou nejlepší před rozvitím květů

Dopřát si můžete hned několik sklizní za rok. Dobromysl se často používá v kychyni jako koření do omáček, pizz a polévek. Hodí se všude tam, kam běžně přidáváte majoránku.

Šalvěj lékařská

Šalvěj kvete v červnu a červenci a má korunu fialové až narůžovělé barvy. Šalvějové listy anebo nať se používají k přípravě kloktadel při zánětech dásní a ústní dutiny. Výborné účinky má i nálev.

šalvěj.jpg
V dřívějších dobách lidé věřili, že šalvěj zaručí dlouhověkost, ba i nesmrtelnost,  je-li užívána v měsíci květnu

Ten se doporučuje pro zlepšení krevního oběhu, na uklidnění nervového systému a na únavu. Pomáhá též při nadýmání a proti pocení. Šalvěj můžete použít i do jídel jako silně aromatické koření.

Levandule lékařská

Tato teplomilná rostlina se často pěstuje na zahrádkách. Sbírá se nať anebo pouze květ. Sběr se provádí za suchého počasí v červenci, v době počátku květu a brzy po ránu. Květ získáte odřezáním konce květních klasů. Květonosné lodyhy se odřezávají při sbírání natě.

Suší se ve stínu, nejlépe na dobře větraných půdách. Rostliny se zavěšují ve svazcích, případně se dají rozprostřít v tenkých vrstvách na čisté podložky. Správným usušením neztratí levandule ani barvu, ani aroma. Levandule má uklidňující účinek a podporuje tvorbu žluči v játrech, zlepšuje trávení, tlumí bolesti hlavy a migrény, dezinfikuje a prokrvuje.

levandule.jpg
Rodové označení 'Lavandula' pochází z latinského slova "lavare" a znamená mýti se. Levandule totiž byla přidávána jako voňavá a současně léčivá přísada do koupelí

Éterický olej z levandule pomáhá při nespavosti, posiluje srdce a snižuje krevní tlak. Levandulový olej se používá denně při nechuti k jídlu, a to po pěti kapkách na cukru. Pokud zašijete levandulové květy do látkových sáčků, můžete si je dát pod polštář pro klidý spánek nebo do šatníku proti molům. Květy spařené vodou se dobře využijí jako obklady, a to i při akné, ekzémech a jiných kožních problémech.

Rozmarýnová koupel

Rozdrťte snítky čerstvého rozmarýnu a vložte je do gázy, kterou přivážete na vodovodní kohoutek, přímo pod proud vody. Koupel působí proti bolestem svalů a únavě.

Levandulová koupel

Hrst levandule zalijte vroucí vodou a nechte deset až patnáct minut vyluhovat. Poté přeceďte a roztok nalijte do koupací lázně. Tato koupel pomáhá proti depresím, vyčerpanosti a při nervovém vypětí.

Relaxační koupel

Připravte si tři lžíce levandule a dvě lžíce heřmánku, zalijte čtvrtlitrem vroucí vody a po patnácti minutách vlijte přeceděný nálev do koupele. Pokud chcete, přidejte si do vody ještě jednu až dvě kapky esenciálního levandulového oleje.

Maska z banánu a rozmarýnu proti celulitidě

Připravte si banán, jednu lžíci sójového oleje, jednu lžičku slunečnicového oleje, dvě lžíce oleje ze sladkých mandlí a pět kapek rozmarýnového esenciálního oleje. Banán rozmačkejte a smíchejte s oleji. Utvořte si jemnou pastu a natřete postižená místa. Nechte působit dvacet minut a odstraňte ji vlažnou vodou. Poté místo ještě jednou omyjte, tentokrát ale vodou studenou.

Doporučujeme

Články odjinud