Když kvete, je krásná na pohled. To nejlepší se ale skrývá uvnitř.  Foto: Istockphoto.com

Když kvete, je krásná na pohled. To nejlepší se ale skrývá uvnitř.  | Foto: Istockphoto.com

Šalvěj pomáhá, stačí si z ní uvařit čaj nebo připravit silnější roztok jako kloktadlo. Foto: Istockphoto.com

Šalvěj pomáhá, stačí si z ní uvařit čaj nebo připravit silnější roztok jako kloktadlo. | Foto: Istockphoto.com

Ve skutečnosti je zelená, ale malé chloupky způsobují, že vypadá jako šedivá. Foto: Istockphoto.com

Ve skutečnosti je zelená, ale malé chloupky způsobují, že vypadá jako šedivá. | Foto: Istockphoto.com

Jestli ji budete pěstovat pouze v nádobě, pravidelně ji sestřihávejte, aby dobře rostla.  Foto: Istockphoto.com

Jestli ji budete pěstovat pouze v nádobě, pravidelně ji sestřihávejte, aby dobře rostla.  | Foto: Istockphoto.com

Šalvěj si můžete nasušit do zásoby. Foto: Istockphoto.com

Šalvěj si můžete nasušit do zásoby. | Foto: Istockphoto.com

Protože má silné účinky, je vhodné užívat ji cca 20 dnů a poté si dát alespoň 10denní přestávku. Foto: Istockphoto.com

Protože má silné účinky, je vhodné užívat ji cca 20 dnů a poté si dát alespoň 10denní přestávku. | Foto: Istockphoto.com

Pokud chcete šalvěj sami pěstovat, rozsaďte mladé rostlinky vyrostlé ze semínek včas, aby zesílily. Foto: Istockphoto.com

Pokud chcete šalvěj sami pěstovat, rozsaďte mladé rostlinky vyrostlé ze semínek včas, aby zesílily. | Foto: Istockphoto.com

Šalvěj pomáhá, stačí si z ní uvařit čaj nebo připravit silnější roztok jako kloktadlo. Foto: Istockphoto.com
Ve skutečnosti je zelená, ale malé chloupky způsobují, že vypadá jako šedivá. Foto: Istockphoto.com
Jestli ji budete pěstovat pouze v nádobě, pravidelně ji sestřihávejte, aby dobře rostla.  Foto: Istockphoto.com
Šalvěj si můžete nasušit do zásoby. Foto: Istockphoto.com
7
Fotogalerie

Jak na pěstování šalvěje lékařské: Tato bylina vám pomůže od bolesti v krku i na hojení ran

Šalvěj lékařská je skvělým pomocníkem v kuchyni i při různých zdravotních problémech. Poradíme, jak si ji vypěstovat, abyste její účinky mohli využít i vy.

Má tisíc podob, i když v české přírodě a zahrádkách najdete jen malý zlomek. Řeč je o šalvěji, rodu aromatických bylin, polokeřů a keřů z čeledi hluchavkovitých. Tento rod má až 1 100 zástupců, o přesném počtu se botanici stále dohadují. O jejích účincích se vědělo už ve středověku. Tehdejší učenci říkali: Proč by měl člověk zemřít, když mu na zahradě roste šalvěj?

Do kuchyně i v medicíně

Oblíbeným zástupcem rodu aromatických a léčivých bylin je šalvěj lékařská (Salvia officinalis), kterou by měl mít na zahrádce každý milovník přírodní medicíny a dobré kuchyně. Její pěstování není složité, nepotřebuje téměř žádnou péči. To ovšem platí v případě, že vyberete skutečně vhodné stanoviště. Protože je šalvěj víceletá bylina, bude jí lépe v zemi než v truhlíku, který promrzá a neposkytuje podmínky vhodné k přezimování.

Sazenice vs. semínko

Samozřejmě můžete na jaře koupit malé sazeničky šalvěje a přesadit je do vlastní zahrádky. V takovém případě vybírejte sazeničky vypěstované českými zahradníky, protože ty jsou od semínka zvyklé na české podmínky, zejména písčitohlinitou půdu.

Sazenice z hobby marketů jsou dovezené ze zahraničí, ale k tomu rostou ze substrátu a ve skleníkové atmosféře, kde je jejich růst urychlovaný. Takové rostlinky jsou velmi choulostivé a velmi často po vysazení do truhlíku či záhonu prostě zahynou.

Ani pěstování ze semínka není úplně jednoduché, protože rostliny předpěstovávané v bytech mají tendenci se vytahovat ke světlu. Jenomže takové rostlinky jsou nejen vytáhlé, ale i slabé a často nevydrží přesazení. Je proto třeba je před vysazením venku nechat pořádně zesílit.

Semínka dejte do země už v únoru

S výsadbou začněte v únoru. Semínka zasaďte do substrátu pro výsev a množení zhruba tři centimetry hluboko a nechte jim dostatek času k vyklíčení. Za několik týdnů je čas na první přepichování do sadbovačů. K přepichování se hodí přepichovací kolík, kterým nadzvednete sazenice z výsevu i se substrátem. Klidně víc rostlinek naráz. Ty položíte na papír a poté jemně, abyste je nepoškodili, rozeberete na jednotlivé sazenice.

V sadbovači si přepichovacím kolíkem uděláte dostatečně hlubokou díru, do každé přijde jedna sazenice. Sazenička by měla být zasazená hluboko, ale neměla by mít zakryté lístky. Pomocí prstů a kolíku pak jemně přihrňte a utlačte hlínu kolem rostliny, tak aby držela vzpřímeně. Vysazení do volné půdy nebo do skleníku je možné za pět až šest týdnů. Před výsadbou je dobré začít sazenice postupně otužovat, tedy vyndávat přes den ven, pokud nebude mrznout.

Kam zasadit šalvěj?

Šalvěj není náročná bylina, výživná půda jí neudělá dobře a vyloženě nesnáší kyselé půdy. Nejlépe se jí bude dařit v hlinitopísčité půdě, která ale bude lehká a dobře propustná. Při výběru světové strany volte jih nebo jihozápad, šalvěj potřebuje stanoviště slunné. Zároveň musí být suché a dobře chráněné, třeba u nějaké zdi. Na podzim lze zeminu obohatit malým množstvím draslíku a fosforu, po zimě ledkem vápenatým, právě vápník je pro šalvěj podstatný.

Nezapomeňte na zimování

Budete-li pěstovat šalvěj v květináči či truhlíku, musíte ji na zimu přemístit do vhodnějších podmínek, protože nádoba snadno promrzne. Nádobová šalvěj by měla přezimovat v chladné místnosti, která není úplně temná. Například v chodbě, kočárkárně či technické místnosti by se jí mohlo dařit. Rostlinu je nutné i přes zimu čas od času zalít, aby zcela neuschla.

Šalvěj ze záhonu stačí během pozdního podzimu seříznout asi 20 centimetrů nad zemí a mladé rostliny překrýt smrkovými větvemi. Na jaře odstraníte zaschlé výhony a můžete se těšit na novou sklizeň. Seříznutí rostlin můžete nechat i na jaro. Provádějte je však každoročně, aby se šalvěj dobře větvila, zahustila a měla silné výhony.

Na co pomáhá šalvěj

Šalvěj lékařská není jediná léčivá bylina tohoto rodu, léčivé látky má i šalvěj muškátová, křovitá a bílá. Všechny tyto druhy mají skvělé antiseptické účinky, takže je možné je použít k léčbě bolestí v krku a různých zánětů v těle. Stejně tak hojí rány na kůži a krvácení dásní. Popíjet je lze jako čaj nebo užívat jako kloktadlo, případně v různých mastích a krémech. Šalvěj má také vliv na zažívání, pomůže s bolestmi žaludku a břicha či s nadměrnou plynatostí. Výborně se hodí jako koření k tučným masovým pokrmům. Zapáchá vám z úst? I s tím pomůže šalvěj.

Kromě toho má ještě antioxidační, protikřečové a protimikrobiální účinky. Užívá se tedy i proti nadměrnému pocení. Účinná je při hormonálních a klimakterických obtížích, pomáhá při nervovém vypětí a depresích, stimuluje imunitu. Protože je šalvěj velmi silná bylina, neměla by se užívat neustále. Po 20 dnech pití čaje je třeba alespoň desetidenní přestávka.

Doporučujeme

Články odjinud