5
Fotogalerie

Tip na výlet: zámek Krásný Dvůr

S létem přišel čas prázdnin a dovolených, které nemusíme trávit jen u moře nebo v cizině. V Čechách je mnoho míst, jež stojí za vidění – jedním takovým je zámek s rozlehlým parkem v Krásném Dvoře.

Kudy vede cesta

Zámek najdete ve stejnojmenné obci Krásný Dvůr, jež se nachází jihozápadně od Loun, nedaleko Podbořan. Do obce je možné dopravit se i autobusem nebo vlakem – pěšky není od zastávek k zámku víc než půl kilometru. Pro motoristy je možné za poplatek zaparkovat v blízkosti areálu.

Stávala tu tvrz

Nejstarší zmínky o Krásném Dvoře pocházejí už ze třináctého století, kdy tu stávala tvrz, později přestavěná na zámek. Majitelé se často měnili, až nakonec celé panství koupili v sedmnáctém století Černínové, jimž patřilo dalších tři sta let.

park Krásný Dvůr.jpg
V parku se bude líbit celé rodině

Ti přestavěli starý zámek do dnešní podoby, ale hlavně se zasloužili o něco v té době nebývalého – vznik přírodně krajinářského parku anglického typu.

Evropský unikát

K zámku patří rozlehlé, téměř stohektarové pozemky. Původně se na jejich části rozkládala barokní zahrada s habrovými stěnami, tisy, altánem a vodotryskem, k tomu patřila i fíkovna a přístupová alej.

V sedmdesátých letech osmnáctého století byl majitelem zámku Jan Rudolf Černín, nadšený přírodovědec a botanik. Hodně cestoval a krajinářské úpravy, jež viděl při svých toulkách Evropou, ho nadchly natolik, že se po návratu do Čech pustil na svém panství do budování parku. Krajina v okolí zámku byla ideální pro realizaci takového plánu a novou inspiraci a poznatky si majitel přivezl z další cesty do Anglie.

Chytré hlavy a šikovné ruce

Gloriet.jpg
Gloriet

Park dostával svoji podobu přes deset let. Jan Černín měl štěstí, že našel „zahradní architekty“, kteří sdíleli jeho myšlenku. Dozorem nad úpravou parku byl pověřen myslivec Wachtl a jako odborný poradce se osvědčil zahradník Franck.

Svažitý terén, potok, rokle, to všechno bylo začleněno do budoucího rozlehlého parku, ohled byl brán na ráz krajiny a polohu původních, starých stromů. K tomu se přidaly dobré znalosti, nápady a zodpovědnost při výběru dřevin, kdy přednost měly domácí a zdomácnělé druhy.

Odvaha nechyběla

Černínové byli známí velkorysostí, se kterou se pouštěli do změn a projektů na svých panstvích. Přírodně krajinářský park v Krásném Dvoře je toho důkazem: první u nás a jeden z prvních v Evropě budil zaslouženou pozornost; mluvilo se o něm všude ve vybrané společnosti a ještě dnes, po dvou stech letech, je svou vyvážeností příkladem dobře promyšleného díla.

Procházka dnešním parkem

Vydat se na obhlídku můžete po modré turistické značce – pak absolvujete krátký, zámecký okruh, vhodný pro rodiny s menšími dětmi. Červená značka nabízí delší, náročnější okruh s mnoha zajímavými místy pro ty, kdo mají více času a elánu. V pokladně zámku je k dostání mapka parku s vyznačením všech atraktivních míst.

Čínský pavilon.jpg
Čínský pavilon

Zajímavé stavby v parku

Většina romantických staveb měla park oživit a poskytnout místo pro pobavení a odpočinek. Na osmi sloupech Velkého rybníka je vyhlídkový kruhový pavilon (gloriet), v nejvyšším bodě parku stojí na Velké louce dominanta – novogotický templ s rozhlednou (bohužel s oploceným a nepřístupným vchodem), který sloužil i jako památník a hrobní kaple.

U rybníčku s poetickým názvem Snílek najdete Panův templ, kde bývaly pořádány koncerty, dále je tu Goethův pavilon, Ptačí voliéra, Hraběcí studánka… na konci západní aleje se otvírá průhled na vysoký obelisk, postavený na památku vítězství Rakušanů nad Francouzi v bitvě u Ambergu.

Goethův pavilon.jpg
Goethův pavilon

Navštívit můžete také poustevnu a tajemnou jeskyni s hrobkou. Krásný Dvůr je jedním z mála míst, kde se podobné zahradní stavby zachovaly, jinde většinou vzaly za své při úpravách a přestavbách prováděných novými majiteli.

Zelený svět

Místní park má své kouzlo hlavně v působivých světlých paloucích, průhledech do krajiny a skladbě dřevin. Do původních porostů se při budování parku příliš nezasahovalo, používaly se převážně domácí druhy dřevin, cizokrajné druhy tu původně vůbec nebyly.

Nevysazovaly se ani jehličnany, pouze listnáče. Dnes tu proto najdete věkovité lípy, duby, buky, javory kleny, smuteční vrby a kaštanové aleje. Jediný stříbrný smrk se tehdy uplatnil jako solitéra. Později se vysázely některé jehličiny a cizokrajné druhy, naštěstí jen v ojedinělých případech.

Rybník Snílek.jpg
V žádném velkém parku nesmí chybět voda (rybníček Snílek)

Veteráni z dávných dob

Nejstarším stromem v Krásném Dvoře je „Goethův dub“, jehož stáří se odhaduje na víc jak tisíc let. Obvod kmene má přes devět metrů, a třebaže je z něj téměř torzo, stále je ještě živý.

Objevíte zde velmi statný letitý platan, převislý jasan, tureckou lísku, kaštanovník jedlý, ořešák popelavý a jiné věkovité exempláře. Většinou jsou stromy opatřeny jmenovkami s českým i latinským názvem.

Zámecký interiér

K prohlídkám je v současnosti zpřístupněno osmnáct místností a chodbová galerie. Bezbariérový přístup je bohužel pouze do parku a nádvoří, dvojité vstupní schodiště je pro vozíčkáře nepřekonatelné.

Najdete tu výstavu porcelánu a keramiky, původních kachlových kamen, hodin, barokního nábytku a holičského fajánsu. Zvláštností je dvaačtyřicet barokních pláten s portréty loveckých psů v životní velikosti.

Návštěvní dny

Zámek je kromě pondělí otevřen denně od devíti do dvanácti hodin, po hodinové pauze opět od třinácti do sedmnácti hodin. Vstupné činí čtyřicet korun (snížené třicet), pro děti dvacet korun.

Prohlídka zámku s průvodcem trvá zhruba čtyřicet minut (do jedné výpravy se počítá nejvýše třicet pět návštěvníků), v parku můžete pobýt celodenně.

Šťastnou cestu a krásné počasí na prázdninové výlety!

 

 

 

 

 

Doporučujeme

Články odjinud