7
Fotogalerie

Kde všude kvete léto

Pomalu končí jaro a přichází čas opravdového léta, kdy vše v zahradách rozkvétá do plné krásy. Jak jsou na tom naše předzahrádky – také plné květů, nebo jsou jen nenápadné a skromné jako Popelka?

Předzahrádka: věc veřejná

Jistě nám dáte za pravdu, že zahrada má poskytovat svým uživatelům dostatečné soukromí. Proto je často ukrytá za hustým živým plotem, zdí nebo jiným neprůhledným oplocením, a všechno, co na ní roste a kvete, je kolemjdoucím utajeno.

Jinak je tomu u předzahrádky sousedící s ulicí: ať malá nebo větší, upravená a rozkvetlá bude vždycky pastvou pro oči chodců a pěkným přivítáním pro návštěvníky domu.

Vesnická idyla

Předzahrádka na vesnici (nemyslíme tím satelitní příměstskou výstavbu) bude mít určitě jinou podobu než prostor před městským domem. S venkovským stavením víc ladí dřevěný laťkový plot porostlý pnoucími rostlinami než tepané mřížoví.

vesnická předzahrádka.jpg
Vesnická předzahrádka by měla hrát nejrůznějšími barvami

Do předzahrádky se hodí letničky a trvalky, které pěstovaly už naše babičky. Mohou tu být letní astry, měsíčky a ostálky, černuchy, krásenky, vytrvalé floxy, pivoňky, hortenzie, kopretiny, listopadky, růže keřové i pnoucí na pergole u vchodu…

Vysazujte prostě to, co k venkovu odjakživa patří. Po celé období léta a podzimu budete mít neobvyklou a pestrou podívanou, která stojí za trochu práce navíc s ošetřováním letničkových záhonů.

Městská elegance

Ani moderní předzahrádky ve městě nemusí postrádat letní vůni květů. Pokud je základem plochy trávník a výsadba jehličin v kombinaci s okrasnými kvetoucími keři, stačí k oživení předzahrádky nádoby s kvetoucími letničkami.

jehličnany.jpg
Při sesazování jehličnanů do skupinky berte v úvahu, jakých rozměrů za pár let dosáhnou

Mohou to být i rostliny pěstované na balkonech – pelargónie, begonie, petúnie, bakopy, balzamínky, lobelky, fuchsie – záleží také na orientaci předzahrádky k světovým stranám, aby místo vyhovovalo nárokům jednotlivých druhů.

Hodně se využívají i kvetoucí popínavé rostliny umístěné ke stěnám budov nebo na konstrukce u vstupu – mohou se nechat popnout růžemi, vistárií, plaménky – výběr je víc než dostačující.

Téměř bezpracná předzahrádka

Neoplocené předzahrádky jsou u nás spíš výjimkou, ale nic není vyloučeno: spojit kamenný povrch předzahrádky s výsadbou bujně rostoucích okrasných trav je chytré, výhodné a také krásné. Trávy povětšinou milují slunná stanoviště, lehkou půdu, jinak nemají velké nároky na péči.

trávy.jpg
Okrasné trávy v kombinaci s kameny vytvoří líbivou cestu k domu - ale i o ně je třeba se občas postarat

Pestrý výběr trav různých výšek a barev zaručuje, že předzahrádka nebude nikdy nudná a ojíněná květenství ji ozdobí i v zimě. Pár velikých kamenů udělá v předzahrádce hotový div – celá plocha se výškově rozčlení a kompozice výsadby se sjednotí.

„Severní“ problémy

Předzahrádka na sever (nebo na východ) je většinu dne ve stínu, proto se na ní bude dobře dařit jen milovníkům stínu. Určitě to budou pěnišníky (jsou i druhy v létě kvetoucí), ani hortenzii nevadí zastínění, stejně jako kalinám. Šeříky, mahonie nebo bobkovišeň prospívají ve stínu také.

Je pravda, že zastíněná předzahrádka už tolik pestré letní krásy nemá, ale dá se doplnit a oživit přenosnými nádobami osázenými třeba begoniemi nebo fuchsiemi, jež mají rády přistínění.

bohyšky.jpg
Bohyšky ozdobí přistíněná místa

Zajímavé jsou i bohyšky okrasné listem (modrozelené, panašované, žlutě lemované), které sice kvetou poměrně nevýrazně a krátce, ale ozdobné jsou po celou vegetační dobu.

Jižní „radosti“

Mít dům s předzahrádkou, kde není téměř půda a podkladem je kamenitá navážka, není žádná výhra. V takovém případě nezbývá nic jiného, než udělat z nedostatku přednost. Snažit se o zelený trávník opravdu nemá smysl, lepší je změnit sortiment rostlin k výsadbě.

Dobře bude vypadat a růst na suchém stanovišti například nízká kostřava, mateřídoušky nebo devaterníky. Je-li půdy opravdu nízká vrstva, zbývají jen tučnolisté rostliny – ty přežijí i v těchto podmínkách bez úhony.

netřesky.jpg
Problém s nevhodnou půdou lze vyřešit i takto

Mnoho druhů netřesků zaručí pestrost výsadby (v létě pak zajímavě kvetou), přidat k nim lze rozchodníky kvetoucí bíle (nebo žlutě a červeně) právě během letních měsíců. Pár kamenů k tomu, koryto nebo nádoby z umělého kamene, v nich vysázená šrucha nebo kosmatec a na předzahrádce máte jižní kraje se vším všudy.

Malé keře na malý plácek

S místem bývá občas potíž, proto se poohlédněte po přiměřených rostlinách. Ze stromů malých a nízko rostoucích je v nabídce kulatá odrůda akátu (Robinia pseudoacacia ‘Umbracullifera’) nebo javor (Acer platanoides ‘Globosum’) s hustou kulatou korunou. Oba druhy nedorůstají v dospělosti víc než pět metrů a korunu lze řezem udržet v potřebné velikosti.

javor.jpg
Acer platanoides‘Globosum’: javory vítají jako čestná stráž všechny příchozí

Z keřů pro malé předzahrádky je vhodný tavolník nízký ‘Anthony Waterer’ a zakrslé japonské tavolníky (Spirea japonica) – kvetou růžovočerveně a bíle. Zlatožluté květy po celé léto má třezalka (Hypericum), které se daří i pod stromy.

Léto v barvách

Od července do září kvete většina okrasných keřů vhodných do menších předzahrádek. Vyberte si barvu podle svého vkusu:

  • bílá – hortenzie latnatá, komule Davidova, mochna, ibišek syrský;
  • modrá – ořechokřídlovec, ibišek syrský, hortenzie velkolistá, Perovskia, levandule;
  • fialová – komule Davidova, ibišek syrský, hortenzie velkolistá;
  • žlutá – třezalka, mochna;
  • růžová – tavolník japonský, hebe;
  • karmínová – tavolník nízký;
  • červená – hortenzie velkolistá.

Ať vám nepřerostou přes hlavu

Většina uvedených keřů nedorůstá víc než dvou metrů, ale i tuto výšku lze řezem redukovat. Keře kvetou na letošních výhonech, to znamená na těch, co vyrostly na keři letos z jara. Proto se řez dělá časně z jara, jak pominou mrazy, a zkracují se při něm loňské výhony hlubokým řezem na jedno až dvě očka. Z nich pak vyrazí nové výhony kvetoucí v létě.

ibišek.jpg
Také venkovní ibišek potřebuje občas nový sestřih

Občas keře prosvětlete a zmlaďte – odstraňte proschlé a starší větve, dopřejte jim dostatek vláhy a živin. Budou vám kvést a vonět po mnoho let.

Doporučujeme

Články odjinud