Letošním trendem jsou pletené koše, ať už z proutí nebo třeba z papírových ruliček. Pinterest
Skvěle vypadá i když květináč jen obalíte obyčejným hnědým balícím papírem a a převážete jutovým provázkem. Pinterest
Hliněné květináče můžete ozdobit ubrouskovou technikou. Pinterest
Na chatě či chalupě se stromek bude vyjímat třeba ve starém dřevěném sudu. Pinterest
41
Fotogalerie

Vánoční stromek v květináči: Je lepší smrk, borovice, nebo jedle?

Umělý vánoční strom nevoní, řezaný opadává, a proto upřednostňujete stromek živý v květináči? Který zvolit? Poradíme vám, jaké mají jednotlivé druhy stromků vlastnosti a jak se o ně postarat, aby pobyt v teple přežily. Užitečné rady najdete i na videu v úvodu článku.

Stromek v květináči vybírejte podle kořenů

Chcete svůj vánoční stromek na jaře přemístit na zahradu? Ještě než ho zakoupíte, pořádně si ho prohlédněte. Některé stromky v květináčích se totiž sázejí narychlo a mají radikálně zkrácené kořeny. Během svátků vám udělají dobrou službu, ale k dalšímu pěstování se nehodí.

Pro tento účel jsou vhodné stromky zasazené už koncem léta či na podzim. Od té doby totiž už mírně prokořenily a při vhodné péči mohou pokračovat v dalším růstu. Vyberte si proto strom, který je dobře zakořeněný.

Jak to poznat? Pokud uvidíte kořeny bohatě rozvětvené, jemnější a vcelku, jedná se o kvalitní rostlinu. V opačném případě spatříte méně silnějších kořenů s opadávající zeminou. Zdravý jehličnan poznáte i podle toho, že jehličí neopadává při zatřesení, je svěží, bez znaků zažloutnutí a zapaření.

Než budete číst dál, podívejte se na video v úvodu článku, kde najdete další užitečné rady.

Jaký jehličnan se hodí na Vánoce?

Stromků, jež můžete pěstovat bez problémů v nádobách, existuje vícero druhů. Představíme vám teď ty, které se na vánočních trzích vyskytují v nabídce nejčastěji.

Smrk ztepilý

Jako okrasný strom se pěstuje po celém světě v bohaté řadě kultivarů lišících se od sebe tvarem koruny nebo větví. Koruna může být kuželovitá, štíhlá, větve převislé, nazpět ohnuté, plazící se po zemi. Nevýhodou je, že ve vytápěných prostorech smrk brzy opadává.

Smrk stříbrný

Smrk stříbrný neboli pichlavý zůstává dlouho svěží, příliš neopadává a byt provoní příjemnou vůní podobnou pomerančům. Tento strom vás přitáhne barevnou škálou jehličí, která se pohybuje od sytě zelených přes stříbrné až po namodralé barvy. Má velmi krátké a husté větve, které silně píchají. 

V mládí se na něm rodí pět až deset centimetrů dlouhé šišky. Ve zralosti se zbarvují do slámové, pískově béžové až světle hnědé a na stromě zůstávají až do následujícího roku.

Borovice černá

Patří k velmi krásným stromům. Má sytou tmavozelenou barvu, pěkný tvar koruny, která je výrazně hustější než koruna borovice lesní. Zdobí ho světle hnědé lesklé šišky, které dorůstají do rozměru pěti až osmi centimetrů. V teplých místnostech vám tento vánoční stromek vydrží poměrně dlouho.

Jedle bělokorá

Také tato jedle se vyznačuje dlouhou trvanlivostí. Je velmi dekorativní a patří do nejvyšší cenové kategorie.

Jehličí jedle bělokoré se krásně leskne a je uspořádané do dvou řad. Svrchní strana má temně zelenou barvu, rub se pyšní dvěma lesklými proužky – takzvanými průduchy. Deset až dvacet centimetrů dlouhé, vzpřímené šišky jsou válcovité a nahoře zaoblené.

Jedle korejská

Na první pohled vás zaujmou modrofialové, tmavě nachové až fialově purpurové šišky, které měří čtyři až sedm centimetrů a jsou vzpřímené. Zajímavé je i jehličí, které je na vrchní straně tmavě zelené a rub se vyznačuje nápadnými křídově bílými až stříbrnými pruhy. Na trhu patří k dražším druhům: Jehličnan o výšce jeden až jeden a půl metru pořídíte od tisíce korun.

Jedle kavkazská – normandská

Seženete ji od čtyř set korun, patří k nejprodávanějším vánočním stromkům. Neopadává a působí velmi esteticky. Má pěkně symetrický kuželovitý vzrůst a husté větve. Zdobí ji asi patnácticentimetrové válcovité šišky, které mají bledězelenou, později nahnědlou barvou.

Jedle obrovská

Jedná se o jeden z nejaromatičtějších druhů jedlí. Jehličí po rozemnutí moc příjemně voní. Má svěží, lesklé, zelené jehličí, na jehož spodní straně jsou bílé pruhy. Vyznačuje se také tím, že šišky jsou jenom na vrcholu. Stromek velmi rychle roste, proto počítejte s jeho každoročním přesazením do větší nádoby.

Jak se starat o vánoční stromek v květináči?

Vánoční stromek v květináči připravíte na pobyt doma tak, že ho nejprve umístíte na několik dnů do chladné místnosti. Ve vytápěných prostorech ho nenechávejte déle než dva týdny. Poté se probudí, začne rašit a je zle. Po svátcích ho přeneste zpět do nevytápěné místnosti a na jaře, když už nehrozí mrazy, ho můžete dát ven. 

Doporučujeme

Články odjinud