6
Fotogalerie

Kvetoucí dřeviny východu: čínský císařský strom a klíman

Pomáháte si ke štěstí čtyřlístkem? Zkuste něco jednoduššího: strom štěstí. Určitě vám je přinese pokaždé, když se podíváte na jeho rozkvetlou korunu. A nejen on, ale i další zajímavé dřeviny.

Během posledních let se u nás nabídka rostlin stále rozšiřuje, a tak je možné vyzkoušet nové zajímavé druhy. Kromě rostlin z jižních a tropických oblastí si do našich zahrad i domovů razí cestu zelení emigranti z východu. Pojďme si dva z nich představit.

 

Čínský císařský strom neboli paulovnie plstnatá  

Jak lidový název napovídá, objevil se strom v šlechtěné podobě nejdříve v zahradách panovníků. Aby také ne, když má podle pověr přinášet domu, u kterého je vysazen, štěstí.

paulovnie-květ.jpg
Svými květy připomíná známější vajgélii 

To si přeje mít každý a takový císař ho nejspíš potřebuje k dobré vládě i přežití opravdu hodně. Ve starověké Číně dosáhl stromek možná větší obliby než sám císař, a tak paulovnie (Paulownia tomentosa ) strážila časem štěstí v každé zahrádce.  

Paulovnie není žádný drobeček, v dospělosti může dosáhnout výšky od pěti do deseti metrů, některé dokáží vypnout svou mírně rozložitou korunu až do úctyhodných výšin dvaceti metrů. I všechny její ostatní části by mohly soutěžit o titul nej.

Až několik desítek centimetrů velké, vejčité listy mají tradiční zelenou barvu a jsou porostlé chloupky. Na podzim opadávají. Krásné modré nebo fialové květy jsou uskupeny v latách, jež zkrášlují starší jedince od dubna do června až půlmetrovými ozdobami, a to ještě dřív, než vyraší první listy.  

Kde je pravé panovnické místo?  

Paulovnie je sice mrazuvzdorná dřevina, ale lépe se jí daří v teplejších oblastech. Vynikne nejlépe jako solitér nebo ve společnosti tmavších jehličnanů, jejichž zeleň poskytne výborné pozadí pro její rozkvetlou korunu.

S dostatkem místa je opravdu potřeba počítat, protože v dobrých podmínkách dokáže stromek "vylétnout" během jediné sezony až o dva tři metry do výšky. Jako správný potentát vyžaduje umístění zalité sluncem a výživnou humózní půdu se střední vlhkostí.

paulovnie-strom.jpg
Máte pro něj na zahradě dost místa? 

Rozhodně se nenechá ošidit; při nevhodných podmínkách bude trucovat a záplavy květů se hned tak nedočkáme. Na zimu je vhodné, především u mladších stromků, chránit půdu před vymrznutím vrstvou spadaného listí.  

Jak si obstarat více štěstí  

Trochu zkušenější zahrádkáři si paulovnii mohou namnožit bylinnými řízky. Stromek bývá k sehnání též u Bakkera, nabízí ho například chlumecké Zahradnictví Milan Havlis (www.havlis.cz).  

paulovnie-list.jpg
Paulovnii zdobí i velké listy 

Nemáme-li možnost nechat rozkvést ve východním stylu zahradu, můžeme se to zkusit v bytových podmínkách. Například s pomocí keříku s názvem klíman (Ardisia crenata), to půjde jedna dvě.  

Klíman do nádoby

Tento keřík, dorůstající kolem jednoho metru výšky, má původní domov v čínsko-malajské oblasti, kde je známo na čtyři sta druhů rodu Ardisia. U nás je skrze svou choulostivost předurčen k pěstování jako hrnková rostlina.  

Jedná se o stálezelenou dřevinu s lesklými kožovitými celokrajnými listy a bílými až lehce narůžovělými drobnými květy, které se po dlouhém období kvetení promění v kulaté ozdobné plody podobné jeřabinám, jež přitahují pozornost svou korálově červenou barvou. Velmi působivý je klíman pěstovaný jako bonsaj.  

klíman.jpg
Klíman se vejde i do nádoby 

Vcelku pohodář 

Při pěstování nemá tento druh velké nároky, uvítá chladnější umístění s vyšší vzdušnou vlhkostí, v letním období mu udělá dobře rosení. Jako většina rostlin potřebuje i klíman dostatek světla, ale nikoliv přímé zásahy poledními slunečními paprsky.

V teplém počasí se z něho stává poměrně velký žíznivec, ale nesnáší přemokření. Příliš si nelibuje ani v zálivce s vyšším obsahem vápníku, ideální je proto použít dešťovou vodu. Příjemné je, že moc nechutná ani různým škůdcům, občas ho při přílišném suchu napadají svilušky.

V období vegetačního klidu mu postačí teplota okolo dvanácti stupňů a mírnější zálivka. Pro zdárný růst i nasazení na květ se doporučuje každoroční přesazení už počátkem jara, a to do směsi listovky, rašeliny a písku ve stejném poměru.  

klíman-květ.jpg
Květy jsou docela nenápadné
 

Páni klímani

Rostlinka se vám zalíbí a vy se rozhodnete pořídit si další. Zkuste si ji sami rozmnožit. Stačí k tomu vrcholové řízky, získané z mateřské rostliny na jaře nebo v létě. Vypěstovat nový exemplář lze i ze semen, které vyséváme na začátku roku do množicího substrátu, jenž je třeba udržovat zahřátý na teplotu kolem dvaceti tří stupňů.  

Pozor, plody lákají  

Stromek obsypaný barevnými plody může lákat malé dětské nenechavce, toužící utrhnout si něco dobrého k snědku, podobné choutky mívají i domácí mazlíčci. Klíman však patří mezi jedovaté rostliny, a proto je obezřetnost na místě.  

klíman-stromek.jpg
S plody opatrně 

Kam na nákup 

Klíman lze koupit například v chomutovské Zahradě Dafral (www.zahrada-dafral.wz.cz) nebo v zahrádkářských e-shopech. Semena můžeme objevit například na internetových stránkách www.koexflor.cz.

Doporučujeme

Články odjinud