7
Fotogalerie

Jak vtisknout terasám a balkonům jednotný styl

Zapomeňte na nahodilý mix rostlin a zkuste dát omezeným venkovním prostorům jednotný styl. Osázené balkony či terasy jsou zeleným mikrosvětem a ten by měl být, jako každý dobrý svět, co nejharmoničtější.

Ušijte si terasu na míru: romantickou, snovou, meditační  

Běžně si uvědomujeme, že při výběru rostlin pro ten který venkovní prostor musíme brát v úvahu jednak jeho orientaci ke světovým stranám a slunci, jednak i stupeň jeho ochrany před deštěm či silným větrem.

Možná by stálo za to, abychom se nejdříve zamysleli nad sjednocením tohoto prostoru a zvolili styl, který bude lahodit našemu oku i duši a bude se vhodně doplňovat se stavbou, jejíž součástí se minizahrádka má stát.

netřesk.jpg
Nemáte na rostliny moc času? Vytvořte si kout plný netřesků 

Vybírat můžeme z množství stylů; k nejzákladnějším, jimiž vdechneme našemu zelenému koutku nezaměnitelnou atmosféru, patří styl venkovský, středozemní, viktoriánský, asijský nebo pouštní.  

Dobrá rada nad zlato  

Tak jako v pohádkách musíme i při vytváření malé zelené oázy mít na paměti pár sice omezujících, ale velmi důležitých věcí. Při výběru rostlin a především nádob nesmíme zapomínat na váhu zeminy a květináčů. Na terasy postavené přímo na úrovni terénu můžeme umístit kamenné žlaby i velkoobjemové keramické nádoby.

Navíc lze kombinovat mobilní zeleň v nádobách s rostlinami zasazenými přímo do volné půdy za okrajem terasy, kterými oba prostory nenásilně propojíme. Na balkonech a střešních terasách už musíme být opatrnější.

Nebývají totiž konstruovány pro velkou zátěž, a my bychom mohli spolu s našimi rostlinami, řečeno s nadsázkou, prožít nepříjemnou zkušenost v podobě leteckého dne.  

terasa s květinami.jpg
Nejen výběr rostlin, ale i nádob by neměl být nahodilý 

Máme-li doma malé nenechavce, ať už děti nebo zvířecí miláčky, vyvarujeme se jedovatých rostlin, zvláště těch, jež mají barevné lákavé plody. Podobně je tomu s alergiky; na místě, kde plánujeme časté posezení, vynecháme rostliny dráždící pylem v době květu.

Stejně tak zapomeneme na druhy, jež mohou dráždit pokožku při dotyku (orientujeme se podle testů, které určí, na jaké rostliny či pyly alergik reaguje, případně se na vhodnost jednotlivých druhů zeptáme alergologa).  

Pro sezonní ozelenění venkovních prostor můžeme použít i choulostivější hrnkové rostliny, jež přes zimu umístíme do chladných místností nebo skleníků. Využít lze naopak i doma pěstované rostliny, jimž letnění prospívá.  

Jaké styly máme na výběr  

Kromě možností výběru z těch nejznámějších stylů se můžeme inspirovat třeba četbou knih nebo filmy z exotického prostředí a v našem malém soukromém zeleném království pustit uzdu fantazii.  

Venkovský styl  

Pro naše podmínky podnební i krajinné ho považujeme za nejzákladnější. Venkovský styl se v různých úpravách hodí nejen ke staré chalupě, ale i k běžnému domku, třeba typovému, který je k nám dodáván od německých či rakouských sousedů.

Neurazí ani na balkoně starého činžáku. Podle stylu stavby máme na výběr buď decentnější verzi s klasickými neglazovanými terakotovými květináči nebo nádobami, či s dřevěnými truhlíky natřenými například typickou zelenou barvou.

vesnická zahrada.jpg
I samotná příchodová cesta k terase může být pastvou pro oči 

Chceme-li podtrhnout venkovský ráz, pak volíme výrazně barevné květináče, nádoby ozdobené puntíky, stylizovanými květy nebo přímo staré hrnce sádelňáky či modré smaltované hrnce, konve a kbelíky.

Ale pozor, i tady platí pravidlo všeho s mírou: ať se z veselého balkónu nestane balkon pro smích. Pokud nám zbude i místo pro posezení, volíme jednoduchý nábytek z přírodního nebo lakovaného dřeva. 

Rostliny, které se pro vytvoření tohoto stylu hodí: petúnie, milion bells, bidens, verbena, svlačec, povíjnice, fazol jedlý i okrasný, hrášek, rajče, ozdobná tykvička, slunečnice, muškát, begónie, fuchsie, kopretina, drobné růžičky, pomněnka, pivoňka, netýkavka a všechny druhy bylinek a koření, zakrslé ovocné stromky, oleandr, jasmín, myrta.  

Středozemní styl  

Podobně jako u venkovského stylu můžeme v tomto případě volit mezi nenápadným, co nejpřírodnějším vyzněním balkonu a terasy, či mu dát naopak výrazně barevné kontrasty, jaké známe z řeckých a italských vesnic.

Základem je nejčastěji bílá barva stěn, která nejlépe odráží sluneční paprsky. K ní volíme sytou modrou nebo olivově zelenou na okenních a dveřních rámech, zahradním nábytku i nádobách pro květiny.

středomořská zahrada.jpg
S takovouto terasou ani nemusíte k moři

K modré přidáme ještě pár barevných akcentů třeba v podobě oranžového nebo žlutého květináče, ubrusu apod. Pokud si zvolíme raději umírněnou barevnost, je tu opět připravené přírodní dřevo a terakotové nádoby. Pro osvětlení volíme skleněné svícny nebo silné sklenice s čajovými svíčkami. 

Rostliny, které se pro vytvoření tohoto stylu hodí: milion bells, petúnie, lobelka, šrucha, cypřišek, vistárie, réva vinná, Asarina, Ekremokarpus, klejicha, oleandr, bugenvilea, kassie senna, akácie, skalní růže, štětkovec, kladivník, zarděnice, Pittosporum, agáve, citrusy, fuchsie, levandule, myrta, tymián – i převislý, estragon, bazalka. 

Viktoriánský styl aneb Stará dobrá Anglie  

Nostalgie s trochou mlžného oparu, taková je představa o terase britských dam a gentlemanů. Zdi z neomítnutých cihel nebo obložené keramickými pásky, kvalitní kamenná dlažba, opory pro růže. Sezení z dobrého dřeva nebo ratanová křesílka s polštářky. Na stole čaj a sušenky.

anglická zahrada.jpg
Zbývá jen dát si čaj o páté 

A kolem? Rostliny, které se pro vytvoření tohoto stylu hodí: růže od malých po stromkové a pnoucí, hortenzie opět keříkové nebo pnoucí, klematis, břečťan, buxus, vavřín, mini šeřík mandloň, kamélie, azalka, hosta, verbena, anglické i převislé muškáty, verbena, petúnie, pivoňka, vřesovec, pryšec.  

Východní – asijský styl

Ať už prostor zasvětíme moudrosti kterékoliv země dálného východu, prvotní by mělo být jeho umístění na klidném místě, chráněné před ruchem okolí. Východní styl upřednostňuje přírodní materiály, zejména kámen a keramiku, dále bambus a dřevo.

S touto materiálovou nabídkou vytvoříme dokonalé zátiší chráněné před nezvanými pohledy. Poslouží nám bambusové rohože, lehké dřevěné zástěny a vzrostlá zelená clona z popínavých nebo mobilních rostlin. Keramická dlažba nebo kámen budou dobrým základem, stejně jako dřevěné rošty.

Je-li místo kryté před deštěm, můžeme ještě přidat přírodní rohože nebo koberečky. Na zemi, mimo komunikační cestu, rozmístíme oblázky tak, aby napodobovaly řeku. Jestliže má tento imaginární tok vypadat dobře, musí být bez smítek, proto si takový efektní doplněk odpustíme, pokud máme na terase neustále naváté okvětní plátky či listí.

asijská zahrada.jpg
Balkon v takovém stylu se musí líbit snad každému 

Symboliku řeky může převzít i písek nasypaný kolem rostlin ve větších nádobách. Ideální je – byť třeba malá – ale přesto vodní ploška: pítko, fontánka nebo jezírko poblíž terasy.

Pro posezení volíme opět nábytek ze dřeva, ratanu či bambusu, ale pouze ten, který snese venkovní podmínky. Pravou atmosféru dálného východu umocní s večerem rozsvícené kamenné lucerny a lampiony z rýžového papíru nebo hedvábí.  

Rostliny, které se pro vytvoření tohoto stylu hodí: bonsaje všech druhů a velikostí, jasmín, sapan, ibišek syrský a čínský, kamélie, jahodový strom, lokvát, chryzantéma, azalka, čínská pivoňka, bambus, okrasná tráva, Loropetalum chinense.  

Pouštní styl  

Jsou-li terasy nebo balkony vystaveny žhavému letnímu slunci, můžeme namísto vytváření umělého stínu (samozřejmě kromě míst pro sezení), přistoupit na podmínky největšího ředitele přírody – Slunce – a vytvořit tu trochu drsnou, ale netradiční oázu ze suchomilných rostlin.  

pouštní zahrada.jpg
Kaktusy, sukulenty, písek... 

Rostliny, které se pro vytvoření tohoto stylu hodí: nejrůznější sukulenty, kaktusy, okrasné trávy, okrasný česnek, šrucha a juka; osázené pískovcové nebo keramické truhlíky vhodně doplníme kameny a pískem. Hruběji opracovaný dřevěný nábytek, nejlépe houpací křeslo nebo síť, k tomu sklenka whisky – a při slunečním západu si tu budeme připadat jako hrdinové starých dobrých westernů.

Doporučujeme

Články odjinud