5
Fotogalerie

Jaký si vybrat živý plot

Kdo by nechtěl mít vlastní oázu klidu? Vaše zahrada může být takovým místem nerušeného soukromí, které pro vás vytvoří živý plot: ochrání vás před hlukem, prachem i zvídavými pohledy kolemjdoucích.

Pro každou zahradu jiný

Bydlíte u rušné komunikace nebo máte příliš zvídavé sousedy? I to může být důvod, proč si na zahradě vysázet živý plot. Vybírat můžete z možností, o kterých třeba ani nevíte, a proto raději počkejte s vysazováním tolik rozšířených živých plotů z tújí.

V posledních letech jsou k vidění téměř všude, takže se zdá, jako by jiná varianta živého plotu snad neexistovala. Rozhodnout se můžete pro listnáče stálezelené i opadavé a ani zerav není jedinou jehličinou vhodnou na živý plot.

živý plot u domu.jpg
Menší živý plot plní spíše funkci okrasnou

Čemu dáte přednost

Sami víte nejlépe, jakou máte zahradu a kolik času můžete věnovat údržbě živého plotu. Volně rostoucí živé ploty jsou vhodnější pro velké zahrady – vysazují se převážně z listnatých opadavých a kvetoucích keřů, na údržbu nejsou příliš náročné. Stříhané živé ploty nezaberou tolik místa, vyžadují více péče a hodí se na ně spíše jehličnany nebo stálezelené keře.

hortenziový plot.jpg
Proč si nedopřát něco méně obvyklého, například plot z hortenzií?

Když rozkvete plot

Nestříhaný opadavý živý plot potřebuje pruh široký nejméně dva metry, keře vyberte podle toho, jak vysoký plot potřebujete. Do dvou metrů naroste na slunci trojpuk (Deutzia lemoinei), kdoulovec (Chaenomeles), pustoryl Lemoinův (Philadelphus lemoinei), ve stínu se bude dařit hortenziím (Hydrangea arborescens, H.paniculata). Kombinovat můžete podle libosti a vkusu.

Do čtyř metrů dorůstají původní druhy pustorylů (Philadelphus), štědřenec (Laburnum) nebo šeříky (Syringa). Volně rostoucí živý plot můžete mít i z růží nebo pěnišníků, nižší živé ploty vytvoříte z tavolníků nebo bobkovišní.

růžový plot.jpg
Plot z růží nebývá tak často k vidění, ale stojí za to

Když si vysadíte volně rostoucí živý plot z různých keřů, pokvete vám od časného jara až do podzimu. V březnu vykvétá dřín (Cornus mas), po něm zlatice (Forsythia), nastupují trojpuky, červnové i červencové růže a zahradní ibišek (Hybiscus syriacus), který kvete až do podzimu.

Hustý a pravidelný

Nepropustná zelená stěna na vaší zahradě po celý rok – to může být stříhaný živý plot buď z jehličin, nebo stálezelených keřů. Takovýto plot je méně náročný na místo, při dobré údržbě (pravidelném střihu) ho udržíte v šířce do jednoho metru.

Plot si nikdy nenechte příliš přerůst přes hlavu. Stačí do sto sedmdesáti centimetrů, pak už budete potřebovat žebřík na to, abyste sestřihli vršek do roviny.

předzahrádka.jpg
Živý plot se vyjímá také v předzahrádce, kterou zřetelně odděluje od ulice

Na stříhaný živý plot jsou z jehličin vhodné cypřišky (Chamaecyparis), výborným keřem je tis (Taxus), který snese i hluboký řez a spolehlivě obrazí, na rozdíl od jiných jehličin, i ze starého dřeva.

A pochopitelně nesmíme zapomenout na náš známý zerav (Thuja). Ze stálezelených keřů můžete použít bobkovišeň, mahonii, cesmínu, poloopadavou hlohyni, stálezelený dřišťál nebo zimostráz.

Stříháme i opadavé keře

Na rekreační zahradě nebo v chatové kolonii, kde nejste přes zimu, můžete pořídit levný stříhaný živý plot z opadavých keřů. Zimolezy, pámelník, dřišťál, hloh – cokoliv, aby výsadba ladila s okolím. Od jara do podzimu vám takový živý plot poskytne soukromí stejně dobře jako dražší druhy.

Víte, jak na to?

Správně tvarovaný živý plot bude chloubou vaší zahrady. Opadavé dřeviny (a ptačí zob) je dobré pravidelně stříhat dvakrát až třikrát ročně. První sestřih proveďte koncem února, druhý v červnu, podle potřeby pak ještě v srpnu.

Boční stěny opadavých plotů stříhejte šikmo tak, aby byl plot dole alespoň o deset centimetrů širší, jinak začnou spodní větve vyholovat. Jehličiny snesou sklon mírnější. A nezapomeňte – vždy se stříhají nejprve právě boční stěny!

zastříhávání.jpg
Pravidelné zastřihování je základem pěkného vzhledu

Čím kdo zachází…

Vybrat si správné nářadí je vždy základem úspěchu. Na krátké a nízké stříhané ploty vystačíte s ručními nůžkami na živé ploty, pořídit si můžete i speciální ruční nůžky na zimostráz (to kdybyste se chtěli pustit do výtvarných kreací).

Vysoký živý plot do tří metrů, pokud není příliš dlouhý, dobře ostříháte teleskopickými nůžkami s otočnou hlavou. Namáhavou práci s mnoha metry stříhání vám ulehčí nůžky motorové, buď elektrické, nebo akumulátorové, koupit můžete i benzínové určené pro živé ploty.

Některé jsou vybaveny různě dlouhými stříhacími nástavci (podle horní šíře plotu), a kdo chce mít stříhání opravdu komfortní, určitě rád investuje do nůžek se sběračem odřezků. Odpadne tak konečné vymetání nebo vybírání ostříhaných větviček.

Doporučujeme

Články odjinud