5
Fotogalerie

Pěstování orchidejí: půjde zachránit orchidej z Madeiry?

Řadíte se mezi začínající pěstitele orchidejí? Nevíte si rady s pěstováním některého z běžných druhů? Zdá se vám, že vaše orchidej chřadne či málo kvete? Projděte si jednotlivé díly naší Orchidejové poradny: ve většině případů jsme ten samý problém, který trápí i vaši rostlinu, už řešili a tazateli poradili nejvhodnější řešení.

Mnohonásobně větší květináče orchidejím nesvědčí

Lenka Kovaljovová: Z Madeiry jsme si v říjnu přivezli orchidej, ale obal s názvem a instrukcemi již nemáme. Její květ se velmi podobá květu, který je na fotografiích, jen je fialový s černými puntíky.

rady_113_1.jpg
Foto: Lenka Kovaljovová

Koupili jsme jí substrát z rašeliny, kokosové kůry a kokosových vláken a máme ji u okna na zemi, kde se teplota pohybuje mezi 16 a 19 stupni Celsia. Když jsme orchidej přesadili, dost jsme ji zalili, tak jsme ji nechávali dlouho vyschnout. Pak jsme ji zavlažovali pouze rozprašovačem.

Nicméně naše péče se jí vůbec nelíbí, tři listy úplně uschly, srdíčka se scvrkla a teď jsou na nich i hnědé skvrny. Protože bychom o rostlinu neradi přišli, chtěla bych vědět, jestli je možné ji nějak zachránit.

rady_113_2.JPG
Foto: Lenka Kovaljovová

Odpověď: Květ na zaslané fotografii patří nepochybně orchideji zvané Cymbidium. U zobrazených pahlízek si už tak jistá nejsem (jsou příliš malé), ale vzhledem k tomu, že na Madeiře je pro orchideje mimořádně příznivé klima, speciálně Cymbidia tam volně rostou a turisté si je rádi vozí jako suvenýr domů, předpokládejme, že jsme vaši orchidej identifikovali správně.

Cymbidia jako zemní orchideje požadují půdu hutnější než vzdušné orchideje typu Phalaenopsis, přesto dobře prodyšnou a vysychavou. Interval proschnutí substrátu by neměl překročit jeden týden, mírná vlhkost by ale měla zůstat vždy zachována (viz Jak pěstovat Cymbidium).

V dotazu nezmiňujete to nejdůležitější, totiž počet a stav kořenů, dle dalšího popisu ale soudím, že právě zde je hlavní problém. Květináč, který jste zvolili, je mnohonásobně větší, než by podobně maličká orchidej potřebovala. Jeho průměr by měl správně být jen o málo větší, než je velikost pahlízky.

rady_113_3.JPG
Foto: Lenka Kovaljovová

Ve stávajícím květináči bude, jak píšete, půda neúměrně dlouho vysychat a kořeny (zbyly-li vůbec nějaké) nepochybně uhnijí. Proto orchideji nyní schnou listy, proto se svrašťuje pahlízka. Jediné řešení je jasné: co nejrychleji vyjměte orchidej z květináče a odstraňte všechny špatné kořeny.

Pak rostlinku držte v dobře větraném, teplém a vlhkém prostředí, ideálně s použitím čerstvého mechu. Podaří-li se vám přimět ji, aby pustila nové, zdravé kořeny a na jaře pak vyrazila další pahlízku, máte určitou šanci na úspěch. Přiznávám, že v podobných případech jsem ale velmi skeptická.

Podmínky v domovské zemi jsou natolik výrazně odlišné od těch u nás doma a rostlinka je tak malá, že šance, že by všechny změny ustála a během pár let by z ní vyrostla květuschopná orchidej, jsou mizivé. Obvykle podobné orchidejky po pár měsících zkomírání zahynou na některou z houbových chorob nebo proto, že nedokáží vytvořit dostatek kořenů k přijímání živin.

I v případě, že by se vám rostlinku podařilo udržet při životě, tak rozrostlá a vitální, aby zvládla bohaté kvetení, bude za mnoho let. Protože se jedná o vzpomínku z cest, jistě stojí za to se o záchranu alespoň pokusit. Přesný postup léčení všech orchidejí v mechu naleznete v článku Když onemocní Phalaenopsis.

Preventivní kontrola orchidejí se vyplatí

Michala Langmaierová: Chtěla bych Vás poprosit o radu s touto orchidejí. Myslím si, že je napadena sviluškami, koupila jsem přípravek Omite 570 EW. Mám jej aplikovat postřikem na list nebo zálivkou? Orchidej jsem měla vedle jiné a ta je také nakažená, proto jsem obě dala pryč od ostatních. Stačí vzdálenost necelý jeden metr?

rady_113_4.jpg
Foto: Michala Langmaierová

Odpověď: Phalaenopsis na vašem snímku je skutečně napaden sviluškami. Postižení je však tak masivní, že jediné doporučení, které vám mohu dát, zní: celou rostlinu včetně substrátu neprodleně vyhoďte. Orchidej je vysílená, doslova vysátá působením svilušek a opakované chemické postřiky ji ještě dále oslabí. Její další život pak bude už jen živoření.

V případě, že jsou svilušky odhaleny včas, dříve, než listy začnou být viditelně poškozené, je postřik přípravkem Omite zcela na místě. Při pečlivé prohlídce lze miniaturní, zpravidla červenavé pavoučky, zdržující se především na spodní straně listů, zpozorovat ještě předtím, než začnou sát listy ve velkém. Prvním příznakem mohou (ale nemusí) být lepkavé kapky na rubu listů.

rady_113_5.jpg 
Foto: Michala Langmaierová

Svilušky trápí mnoho pěstitelů Phalaenopsisů, proto je jim na našich stránkách věnován poměrně velký prostor. V Poradně pro začínající pěstitele 20 je podrobně popsán postup jejich likvidace.

Vzdálenost okolo jednoho metru pro bezpečnou izolaci napadené rostliny rozhodně nestačí. Svilušky se přenášejí proudícím vzduchem, proto pokud napadené rostliny hned neodstraníte, po doporučeném ošetření je umístěte nejlépe v jiné místnosti.

Čtenářské příspěvky byly v případě potřeby redakčně upraveny.

Doporučujeme

Články odjinud