5
Fotogalerie

O magnoliích zblízka

Mohutné keře a stromy, poutající zjara svými květy pozornost – to jsou magnolie. Vyniknou jako solitery v sadových úpravách a větších okrasných zahradách, pro menší zahrady se uplatní nižší keřovité tvary.

Jarní hvězdy

Pro rodinnou zahradu se výborně hodí magnolie hvězdicovitá (Magnolia stellata), která nemá příliš bujný růst. Málokdy naroste vyšší než tři metry, spíše se pomalu rozloží do šířky. Voňavé, hvězdicovité květy se otvírají začátkem dubna, ještě dřív, než začnou rašit listy.

Magnolia.denudata.jpg
Květy magnolie obnažené jsou nepřehlédnutelné

Čistě bíle kvete odrůda ‘Royal Star’, růžová poupata a později sněhobílé květy má odrůda ‘Rosea‘.Jako jedna z mála magnolií kvete často už jako velice mladá, tříletá rostlina. Většina keřových druhů kvete mezi pátým až desátým rokem, stromové odrůdy dokonce ještě později.
Z raně kvetoucích stojí za připomenutí ještě magnolie obnažená (M. denudata) s patnácticentimetrovými vonnými květy. 

Koho jsme pozvali do spolku?

Vysadit si magnolii do zahrádky znamená volit pro ni dobře místo i společnost. Rostliny jsou světlomilné, v polostínu špatně pokvetou. Dobře snášejí městské klima, nevadí jim ani znečištěné ovzduší.

Magnolie vysazované v zahrádkách jsou většinou druhy, které kvetou před olistěním, sluší jim proto tmavé pozadí jehličnanů, na nichž se jejich krása výrazně uplatní.

Stejně dobře se budou cítit poblíž stálezelených nebo velkolistých keřů, ale vždy v dostatečném odstupu – jsou to opravdu „sólisté“. Raným magnoliím se bude také mnohem lépe dařit v chráněných polohách, kde nebudou květy otloukány větrem.

Trochu se opozdily

Raší jim listy, ale než dorostou, ukáží se květy a stačí ještě zakrýt zeleň mladých listů. Mezi keře takto kvetoucí patří magnolie liliokvětá (M. liliiflora) nebo jedna z nejznámějších – magnolie Soulangeova (M. x soulangeana). Některé její kultivary kvetou časněji, barevné rozkvétají od poloviny dubna do poloviny května.

M. x soulangeana Rustica Rubra.jpg
Magnolia soulangeana ‘Rustica Rubra’

Najdeme tu odrůdu ‘Amabilis’ – čistě bílou a pomalu rostoucí, nebo ‘Burgundy’ – s květy tmavě purpurovými, právě tak, jako odrůdy ‘Lemmei’ a ‘Niemetyii’. Růžovočervená a uvnitř bílá je odrůda ‘Rustica’ a konečně jenom bílá odrůda ‘Speciosa’.

Které jsou poslední?

Stromové magnolie jsou rozložitější, vyšší a později kvetou, většinou během června a července při plném olistění. Sem patří magnolie zašpičatělá (M. acuminata) v mládí s hladkým, štíhlým kmenem. Krásná je také magnolie obvejčitá (M. hypoleuca), u které jsou nápadné dlouhé, až třiceticentimetrové listy a smetanově bílé, vonné květy.

Nechybí ani stálezelená

Magnolie velkokvětá (M. grandiflora) nemá své jméno nadarmo: smetanově bílé květy jsou v průměru velké až dvacet centimetrů a kvetou dlouho – od května do září. Listy jsou kožovité, tmavě zelené a lesklé, zespodu rezavě hnědé. Zůstávají na větvích celou zimu, opadají až v příštím jaru, kdy vyraší nové listy.

Magnolia grandiflora Little Gem.jpg
Květy Magnolia grandiflora ‘Little Gem‘ vás budou dlouho těšit

Když chcete novou magnolii

Není určitě problém koupit v nejbližším zahradnictví odrostlou mladou rostlinu a vysadit ji podle všech pravidel do dobré země s přídavkem rašeliny nebo listovky.Všechny prodávané druhy jsou otužilé, ale někdy se stává, že mladé magnolie v tužších zimách namrzají.

Proto je lepší poskytnout jim zimní kryt ze slámy nebo listí překrytý chvojím proti rozfoukání. Před zimou zkontrolujte dobře ploty – mladé rostliny chutnají zajícům i srnčí zvěři, raději udělejte kmínku ochranný kryt z pletiva!

Větší radost = vlastní „kousky“

Magnolii si můžete i sami rozmnožit. Jednak hřížením v srpnu a září (lépe se daří u keřových tvarů), které však není pro netrpělivé. Trvá totiž i dva roky, než pohřížená část zakoření. Větší množství rostlin můžete získat řízkováním ze řízků odebíraných v červnu a červenci.

magnolie.jpg
Proč nezkusit vypěstovat vlastní keřík či stromek?

Vyzrálý (ale ne dřevnatý) vrcholový řízek seříznete dlouhým řezem, ošetříte stimulátorem a zapícháte do substrátu. Listy ponecháte a udržujete teplotu kolem dvaceti stupňů, při ní by měly řízky zakořenit tak za dva měsíce.

Stačí už jen přesadit do dobré země a přezimovat v teplotě do plus deseti stupňů. Rok je nechte prokořenit v květináčích, další jaro můžete vysazovat.

Semínko je mrška

Magnolie se dají rozmnožovat i semenem, ale má to háček: to, co nasbíráme v říjnu, musíme zbavit oplodí (červená dužnatá část), osušit a pak semena stratifikovat při teplotě okolo nuly. Klíčivost se pohybuje do padesáti procent, a rychle klesá – proto už začátkem dubna vyséváme stratifikovaná semena do množárenského substrátu. Za pokus to stojí, ale jistější způsob množení v domácích podmínkách je hřížení a řízkování.

Magnolia liliiflora ’Nigra’.jpg
Magnolia liliiflora Nigra

Sečteno a podtrženo

Mezi okrasnými keři a stromy má magnolie svůj nezastupitelný význam. Většinou kvete brzy zjara a květy jsou pravým potěšením pro oko. Není příliš náročná a nevyžaduje žádné speciální zacházení. Jen v mládí dobrou zem, ochranu před mrazy, občasné přihnojení a zavlažení.

Starší keře a stromy už se bez naší péče téměř obejdou. Nepotřebuje žádný řez, jen odstranit případně proschlé nebo poškozené větve. Když dobře vyberete velikost, která se hodí na vaši zahradu, a barvu, jež se vám líbí, budete se z magnolie těšit dlouhé roky.

Doporučujeme

Články odjinud