5
Fotogalerie

Zahrada na balkoně

Zahradníkem bez zahrady může být i ten, kdo má jen balkon nebo lodžii. Od jara až do podzimu se nabízí dost možností pro všechny, kteří touží založit si vlastní zelený kout a těšit se z něj po celý rok.

Prádlo, nebo zeleň?

Místo plné odložených věcí, šňůry vlajícího prádla… poněkud skličující a ne právě nejlepší způsob využití balkonu. Přitom se i ten nejmenší může stát obytným místem, kde se dá za příznivého počasí posedět uprostřed zeleně a vychutnat si klid a pohodu.

Možná jste v cizině obdivovali balkony všech druhů a velikostí, které jsou osázeny kvetoucími i stálezeleným rostlinami. Tak proč to nezkusit doma?

terasa.jpg
Kdo má k dispozici rozlehlou terasu, může si vytvořit skutečnou malou zahradu - třeba i s krbem

Místo pro naši fantazii

Nekrytý balkon vystupuje z domu do prostoru a rostliny, které na něm budeme pěstovat, jsou vystaveny extrémnějším podmínkám než rostliny v okenních truhlících nebo na chráněných terasách a lodžiích.

Jsou také víc na větru a dešti, proto o ně musíme dobře pečovat, abychom neměli kolem sebe nakonec nevzhledná košťata. Vysázet si můžeme cokoliv, barevně ladit jakkoliv, záleží na tom, kolik máme místa a času se balkonu věnovat.

V čem porostou?

Vytvořit iluzi uzavřeného zeleného prostoru je možné, pokud si vysázíme rostliny do větších nádob a budeme je pěstovat jako „kbelíkové“. Platí zásada, že všechny nádoby by měly být stejného typu, aby nevznikla snůška všelijakých hrnců a plechovek – vyplatí se investovat do vzhledných a trvanlivých nádob.

Je jedno, z jakého materiálu si nádoby vyberete: dřevěné jsou velice pěkné na pohled, ale bohužel také drahé a navíc poměrně náročné na údržbu ( konzervace proti hnilobám a povětrnostním vlivům).

afrikány.jpg
Každý materiál má svá pro i proti; při výběru pamatujte také na to, že nádoby by měly působit jako celek

Hliněné nádoby jsou praktické i dobře vypadají, avšak jsou poměrně křehké a mají jednu nevýhodu – usazené soli na povrchu nádob nevypadají zrovna esteticky a musí se mechanicky odstraňovat.

Kameninové nádoby mají hladké stěny, jsou praktické a vkusné, dražší, ale vydrží spolehlivě dlouhá léta. Nádoby z plastu se už dnes dají sehnat v barvách přírodních, takže jsou vhodné pro všechny typy rostlin. Vyhněte se barvám křiklavým – upoutat má rostlina, nikoliv kbelík, v kterém roste.

Mobilní zeleň

Vysazením zakoupených rostlin do připravených nádob získáme vlastně mobilní zeleň. Rostliny pak lze snadno stěhovat k přezimování do prostorů, v nichž nemrzne, a na balkoně jim můžeme vybírat a libovolně měnit nejvhodnější místo podle toho, jak porostou a budou nabývat na velikosti.

Trvalí obyvatelé

Opravdu hodně záleží na tom, zda je k dispozici prostor k zazimování rostlin, a jaké druhy si do nádob vysadíme. V případě, že je někam můžeme přes zimu uklidit, vysadíme si na balkon například ibišky, lantanu, buganvileu, dokonce i citrusy a mučenky.

relax na balkoně.jpg
Není nad relaxaci mezi rostlinami

Oleandry, růže a fuchsie lze i na balkonech pěstovat s úspěchem. Důležitou roli hraje také prostor, který máme pro rostliny k dispozici – chceme se tam přece vejít i my – k rozjímání v zeleni, k relaxaci či teba i k práci!

Jen letní návštěvníci

Jsme-li bez možnosti uklidit rostliny na zimu před mrazem, musíme volit jinou variantu. Upustíme od představy nádherných fíkusů a oleandrů a poohlédneme se mezi letničkami, které po prvních mrazech zlikvidujeme.

Zkombinujeme-li pnoucí letničky (například povijnici, hrachor, řeřichu) vedené po jednoduché opěrné konstrukci s letničkami v nádobách (třeba nocenky, letní cypřišky, polovysoké a vysoké afrikány, okrasnou kukuřici, polovysoké a nízké slunečnice), máme balkon kvetoucí po celou sezonu.

popínavka.jpg
Popínavá rostlina vám pomůže vytvořit zelenou stěnu proti zvědavcům

Do nádob můžeme vysázet i jiřiny: na podzim vyjmeme hlízy ze země, zabalíme do několika vrstev novin a uložíme třeba na zem v chladné spíži – vydrží. A zjara je znovu vysázíte.

Květy nad hlavou

Balkonové závěsné nádoby na konzolách jsou další možností, jak doplnit výsadbu. Dobře se pěstují rostliny v samozavlažovacích závěsných nádobách – v nich stačí doplnit vodu s přídavkem hnojiva jednou týdně.

Tradičně se osazují závěsné nádoby petuniemi, surfiniemi, převislými fuchsiemi a pelargoniemi. Můžete zkusit i něco nového – k pěkným převislým rostlinám patří hledíkovka (Nemesia fruticosa) nebo převislé karafiáty. Je tady i žlutě kvetoucí Astericus maritimus pro plné slunce nebo svlačec (Convolvulus sabatius) s modrými zvonky.

solanum.jpg
Solanum roste jako z vody

Kdo má rád sněhově bílou barvu, sáhne určitě po rostlině Solanum jasminoides, bohatě kvetoucí až do zámrazu. Krásné jsou i sporýše (Verbena spec.) v barvě bílé, růžové a různých odstínech červené a fialové.

Slunce, voda, vzduch

Většina letniček snáší dobře přímé slunce, ale musíme pamatovat na to, že mají v nádobách omezený prostor k životu, a tím i zvýšenou potřebu vláhy a živin. Přihnojujeme je pravidelně jedenkrát týdně – hnojiv nabízí trh dostatečný výběr, buď přímo pro jednotlivé druhy, nebo pro balkonové rostliny jako celek.

Vzduchu mají na balkoně rostliny dost, protože jsou ale v nádobách osázeny poměrně na husto, je dobré čas od času zkontrolovat jejich zdravotní stav, odstranit zaschlé a poškozené části, případně ošetřit proti škůdcům (problémem bývají molice a mšice).

Přihnojujte i popínavky, ty rostou obzvlášť rychle, a pokud mají kvést bohatě a velkými květy, potřebují „přikrmovat“ třeba i dvakrát týdně. Zvyšovat ale dávku hnojiva do zálivky se nevyplácí, rostliny se mohou spálit – lépe dvakrát týdně doporučenou koncentrací než jedenkrát přihnojit silnějším roztokem.

Přejeme vám příjemné snídaně a večery na zeleném balkonu!

Doporučujeme

Články odjinud