Meduňka je běžnou součástí bylinkových zahrádek. Foto: iStock

Meduňka je běžnou součástí bylinkových zahrádek. | Foto: iStock

Jak se zbavit stresu a nervozity bez chemie? Pomůže vám meduňka

Meduňka lékařská je nenápadná bylina podobná mátě, které se ale vyplatí věnovat pozornost kvůli jejím léčivým účinkům. Krásně voní a uklidňuje.

Meduňku lékařskou (Melissa officinalis), lze pěstovat velmi snadno. Chová se totiž jako plevel, takže pokud ji někde zasadíte, už se o ni nemusíte vůbec starat. Nejraději má neutrální, propustnou půdu a polostinné stanoviště. Přes léto ji můžete jednou za 14 dní přihnojit. Až na podzim uschne, ostříhejte ji. Kořeny bez problémů přezimují a na jaře znovu obrazí. V chladnějších oblastech je můžete přehrnout mulčovací kůrou či listím.

Nať sbíráme před rozkvětem

Meduňka kvete drobnými, nenápadnými, bílými květy, takže jako okrasná rostlina není příliš vhodná. Ještě před rozkvětem je čas sklidit nať. Vyberte si chladnější, suché odpoledne a nejlépe kolem 14. hodiny bylinu ostříhejte. Nať seřízněte asi 10 centimetrů nad zemí, brzy znovu obrazí.

Meduňku lze užívat čerstvou i sušenou. Sušit ji je nejlepší přirozeným teplem v suché a vzdušné místnosti, a to buď rozloženou v jedné vrstvě, nebo zavěšenou ve svazcích. Při pomalém sušení hnědne, je tedy lepší ji sušit rychle. Samozřejmě lze použít i sušičku či troubu.

Výborná bylina proti stresu

Léčivé vlastnosti meduňky jsou známé již od starověku, už tehdy byla ceněna pro své uklidňující účinky na organismus. Působí nejen na nervovou soustavu a psychiku, ale harmonizuje orgány celého těla poškozené vlivem stresu. Uvolňuje totiž křečové stažení, které se v těle vlivem stresu tvoří. Také zklidňuje bušení srdce, harmonizuje i dýchací a zažívací orgány. Pomáhá i při problémech s trávením, protože zklidňuje žaludek, a to i při těhotenství. Díky celkovému zklidňujícímu účinku působí lépe než leckterý uspávací prostředek z lékárny.

Nejlepší je čaj

Z meduňky si připravte čaj, použít můžete čerstvé i sušené lístky. Čaj je neškodný, vhodný ke každodennímu používání. Můžete ho podávat s medem. Pít ho mohou těhotné i děti.

Z léčivky je dále možné vyrobit tinkturu, víno či takzvaný karmelitánský líh. Skvělý a v poslední době oblíbený je meduňkový sirup. Ten můžete připravovat za studena i za tepla, každý je jiný, v první variantě je ale určitě více účinných látek. Připravte ho stejně jako sirup mátový, na nějž najdete recept zde: 

Meduňku lze používat i zevně. Udělejte si z ní třeba koupel. Rozdrcené listy či tinktura se nanáší na čelo a spánky, kde pomáhají při bolestech hlavy a migrénách. Také lze použít k léčbě oparu.

Doporučujeme

Články odjinud