5
Fotogalerie

Oblíbené fuchsie přicházejí ke slovu

Rozmanité a elegantní květy fuchsií zdobí každoročně mnohé byty, okna, balkony a zahrady. Právě v tomto období nastává po přezimování čas jejich nového růstu. Poskytněmě jim k němu vhodné podmínky.

Dubnové starosti o fuchsie

V období od dubna do června vysazujte dostatečně zimovzdorné odrůdy ven. Kořenový krček by měl být přibližně pět centimetrů pod úrovní zeminy. Vyhovuje jim mírně kyselá půda.

fuchsie1.jpg
Starší exempláře potřebují novou zeminu

V dubnu se dokončuje přesazování a zkracování kořenů. Přesazené rostliny umístěte na světlo, ale bez přímého poledního slunce. Nejideálnější je polostín. Tmavší druhy květů snášejí slunce víc než světlé.

Opatrně zalévejte a roste, ale na jaře v žádném případě nepřemokřujeme. Pokud je máte v bytě, často větrejte. Od druhé poloviny května již mohou být fuchsie bez problémů venku, kde se musí přiměřeně zalévat a dostatečně vyživovat. Je třeba pravidelně odstraňovat odumřelé části rostlin.

Druhy a odrůdy fuchsií

Rod fuchsií zahrnuje více než sto druhů a na současném trhu si lze vybrat mezi několika sty odrůd. Pěstují se jako hrnkové rostliny, keříkovité, stromkové, polopřevislé nebo převislé. Polopřevislým druhům se ohýbají výhony vlastní vahou květů, převislé okažitě přepadají přes okraje nádob.

fuchsie stromek.jpg
Vzpřímené fuchsie lze vytvarovat do podoby stromku

Proto se nejvíce hodí do truhlíků, vysokých nádob a závěsných květináčů a košů. Vzpřímené fuchsie se vyskytují v podobě od miniatur až po mohutné keře a zkrášlují především zahrady a velké nádoby.

Květy a barvy

Fuchsie mají jednoduché, poloplné nebo plné květy. Rozmanité tvary květů se objevují v bílých, růžových, červených, purpurových, oranžových, modrých a mnoha dalších barvách. Jednotlivé rostlinky lze sehnat v obchodech již od dvaceti korun za kus.

Mezi převislé patří mezi mnohými Pink Ballet Girl, Harry Grey, La Campanella, Niedersachsen, Multa, Márinka, Chor Echo, Chris, Irving Alexander, John Marsh, Kirribilly, Leogene, Mabejo, Muriel, Peachy, Pink Flamingo, Riant, Sampan či Texas Star.

fuchsie.jpg
Tyto rostliny seženete snad ve všech prodejnách květin, a to v různých barvách i tvarech

Ze vzpřímeným to jsou například Koralle, Ballerina, Sunfilipe, Winston Churchill, Aika, Albertina, Andromeda, Baby Face, Baby Love, Constance, Dido, Evensong, Flash, Georgana, Hawkshead, Chang, Inferno, Janna, Kati, Lambada, Liliane, Macchu Picchu, Marissa, Maxima, Negrita.

Z polopřevislých si můžete vybrat Dollarprinzessin, Helmu, Charleston, Jamboree, Kim, Kiwi, La Neige, Lenu, Marcojam, Orange Blossom, Pangeu, Pinokkia, Ramba, Red rain, South Gate nebo Toma Westa a další.

Jaké škůdci najdeme na fuchsiích?

Fuchsie často napadají molice, svilušky a mšice. Vinou molic celá rostlina postupně uvadá. Mšice sají rostlinné šťávy, tvoří medovici a přenášejí virové choroby. Svilušky způsobují, že spodní strany listů ztrácejí barvu a objevují se světle hnědé skvrny, později listy dokonce usychají.

fuchsia-magellanica.jpg
Pokud včas nezasáhnete proti škůdcům, o fuchsie zaručeně přijdete

Proti těmto škůdcům používejte několikrát během vegetace postřiky, například Mospilan, Applaud, Omnite, Talstar. Druhy postřiků střídejte, protože si proti nim škůdci postupně vytvářejí odolnost.

Pokud nemají fuchsie dost čerstvého vzduchu nebo se přemokří, napadají je také různé plísně a rez. K ostranění používejte postřiky na houbové choroby a při slabém výskytu napadené listy otrhejte.

Náš tip: Nebojte se barev!

fuchsie2.jpg
Samotné květy mohou být vícebarevné; nechte se inspirovat jejich kombinacemi, které vymyslela příroda

Nebojte se experimentovat a do jedné nádoby klidně sesaďte různobarevné druhy fuchsií. Květináč s rostlinami tak bude vypadat živější a veselejší. Stejně tak lze fuchsie kombinovat i s jinými druhy, ovšem pravidlem je, že všechny rostliny v něm musí mít stejné nároky na pěstování.

Doporučujeme

Články odjinud