Pořiďte si nocenku

S letničkami je záhon barevný od začátku léta až do podzimu. Většina z nich miluje teplo, slunce a dlouhý den, ale nocenka kvete raději v letních večerech a nocích či v pošmourných dnech začínajícího podzimu.

Podivuhodná rostlina 

Nocenka (Mirabilis jalapa) se do Evropy dostala z Jižní Ameriky už před čtyřmi sty lety. U nás ji pěstujeme jako letničku nebo trvalku, zato ve Středomoří si roste téměř sama, a dokonce zplaňuje. Přeložený latinský název pro nocenku znamená „podivuhodný, zvláštní, neobyčejný“, tedy pojmenování velice příhodné pro tuto rostlinu.  

Květina noci

Nocenka otevírá své květy až odpoledne, pak zůstávají otevřené celou noc a teprve k ránu se opět zavírají. Ve dne rozvine květy jen za deštivého počasí nebo začátkem podzimu, kdy klesá intenzita světla.

Přes den je to košatý, sytě zelený a hustě olistěný keřík asi metr vysoký, v noci bohatě kvetoucí a příjemně vonící rostlina. Květy jsou zvonkovité, s nálevkovitou korunou asi čtyřcentimetrového průměru, v barvách bílé, žluté, červené nebo v různých odstínech lila a růžové. Rostliny z vlastních semen mívají až čtyřbarevné květy.  

nocenka fialová.jpg
Květy nocenky: kdo si počká, ten se dočká

Pro nespavce

Kdo odchází brzy ráno do práce a vrací se v podvečer, moc si květů ze zahrady neužije. Právě proto by si měl pořídit nocenku, která ho bude ráno voňavě vyprovázet, večer vítat a v noci jemně vonět do oken. Posezení s nocenkami v teplé letní noci má také něco do sebe.  

Dubnové začátky

Semena nocenky seženete v zahradnických prodejnách – prodává se směs barev (z těchto semen budou rostliny s jednobarevnými květy) nebo si o ně řekněte někomu, kdo nocenku pěstuje. Z jedné rostliny je tolik semen, že vystačí i pro sousedy v okolí.

semena nocenky.jpg
Vypěstujete-li si nocenku, poskytne vám po odkvětu dostatek semen 

Semena jsou větší, tmavá (vypadají jako maličké ruční granáty) a mají téměř stoprocentní klíčivost. Od poloviny dubna se vysévají buď do pařeniště, přímo do květináčů, nebo později rovnou na záhony. Rostliny předpěstované z dřívějších výsevů se po polovině května vysazují ven.  

Jak a kam s nimi?

Nocenky vysazujeme na slunné záhony, tam bohatěji narostou – pokud mají hlinitou, výživnou zem. Rostou totiž rychle a v krátké době jsou z nich statné keříky. V chladnějším počasí raději s výsadbou počkáme, mladé (i starší) nocenky jsou choulostivé na noční mrazíky a teploty nižší než plus pět stupňů zpomalují jejich růst.

Sázíme po jedné rostlině, můžeme ale také sázet po dvou a tvořit skupinky, zakrývající hluchá místa, nebo z nich vysázíme kvetoucí „živý plot“, kterým oddělíme třeba okrasnou část zahrady od části užitkové. K řezu se nocenky nehodí, jedná se o rostlinu čistě záhonovou.  

nocenka bílá a žlutá.jpg
Nocenky se postarají o barevný záhon 

Nebojte se, nejsou náročné

Jakmile nocenky narostou a zesílí, nechtějí od nás vůbec nic. Kvetou bez přestání, den za dnem množstvím květů. Nemusí se zastřihávat, čistit odkvetlé květy ani vyvazovat – stonky jsou pevné a vydrží i nápor větru (hodně silný vítr ale už někdy keříky rozlomí). Na vhodném místě vydrží kvést od června do října, tedy až do prvních mrazů.  

Myslete na budoucnost

Pro příští rok si lze nasbírat semena, která musí být co nejtmavší – zralá, jinak nevyklíčí. Semen vytváří nocenky velké množství, přímo to láká plnit sáček dalšími a dalšími „kousky“. Odolejte a sbírejte jen, co budete potřebovat, na jaře vám ještě vyklíčí další rostlinky z některých „zbloudilců“.

Semena stačí uložit do papírového sáčku (důležité je, aby byla v suchu) a pamatovat si, kam jsme je uschovali. Počítejte s tím, že většina nocenek z vlastních semen bude mít květy vícebarevné. 

nocenka dvoubarevná.jpg
Rostliny z vlastních semen bývají vícebarevné

Druhou možností je sklidit hlízy nocenek k dalšímu pěstování. Po prvních mrazících se nocenky seříznou těsně nad zemí a hlízy opatrně vyryjí (v dobré půdě bývají dost veliké, proto dobývejte opatrně).

Do bedničky na vrstvu písku nebo rašeliny hlízy naskládáme, zasypeme a odneseme do bezmrazého sklepa. Potom se o ně nemusíme celou zimu starat. Zhruba měsíc před plánovanou výsadbou provlhčíme substrát, a jakmile vyrazí výhony, počkáme jen na vhodné počasí k výsadbě.  

Hlíznatá trvalá letnička

Ať zkusíte pěstovat nocenku každoročně ze semen jako letničku, nebo dáte přednost způsobu „trvalkovému“, uděláte dobře. Tuto rostlinu si zamilujete a letní zahradu bez ní si nebudete umět vůbec představit.

Doporučujeme

Články odjinud