Vzpomínáme po celý rok: praktické tipy pro úpravu hrobů

Na jaře se věnujeme zahrádce a někdy zapomínáme, že bychom měli upravit i místa posledního odpočinku našich zesnulých. Někdy postačí jen malá změna, aby bez velkých nákladů vypadal hrob upravený.

Malé ohlédnutí

Bývalo kdysi dobrým zvykem, že ke hřbitovu patřilo zahradnictví, zaměřené na celoroční úpravy a údržbu hrobů. Správce hřbitova dbal na přání zákazníků z řad pozůstalých a staral se o výzdobu hrobu k výročím zemřelého i na ostatní svátky spojené se vzpomínkami na zesnulé.

Po druhé světové válce se s odlišným názorem na péči o hroby rušila hřbitovní zahradnictví a místa správců. Kvůli pracnosti s výsadbou a údržbou zeleně nastoupila cihlová a kamenná drť, případně celý hrob překryla kamenná deska. Bylo to strohé, smutné a svádělo to k tomu, že o hrob není potřeba tolik pečovat.  

pomník.jpg
Hroby zcela pokryté kamennou deskou působí chladně, jako by mrtvé nikdo nenavštěvoval 

Kdo chodí zdaleka

Kdo má možnost navštěvovat hrob častěji, volí jinou variantu úpravy místa než ten, kdo dojíždí na hřbitov jen několikrát za rok. Úprava by měla být už od jara pohledná, neměla by být fádní a hlavně by měla vydržet i naši delší nepřítomnost.

Hrob rozhodně nezdobí uschlé květy v zavařovacích sklenicích nebo opršelé dušičkové věnečky, jež vídáme ještě na jaře. Místo posledního odpočinku zarostlé plevelem se zbytky skomírajících rostlin není dobrou vizitkou pro nikoho.  

Změna za trochu přemýšlení stojí

Prostor hrobu je přísně vymezen, musíme se přizpůsobit i místu, kde se nachází. Poněkud jinak vypadají hřbitovy městské, jinak třeba venkovské v horách. Zohlednit bychom měli i místo (slunce, stín) a množství srážek v roce. Zemina na rovu většinou není nejkvalitnější, proto je dobré ji doplnit zjara před výsadbou speciálním substrátem pro hroby.

K osázení vybíráme nízké trvalky, skalničky a výborně se hodí i půdokryvné rostliny. Jako doplněk, dovolí-li to místo, můžeme volit stálezelenou nebo opadavou zeleň z méně vzrůstných dřevin.  

Tip pro místo v polostínu

Na hrob, který není příliš vystaven slunci, vysázíme rostliny, jež nebudou strádat při občasném zastínění. V hlavách může růst hortenzie (Hydrangea arborescens) kombinovaná s pestrolistou bohyškou (Hosta fortunei ‘Aureomarginata’) a zbytek plochy lze osázet břečťanem. Je to kombinace opravdu nenáročná a pěkná.

hortenzie.jpg
Při osazení hrobu hortenzií je třeba počítat s tím, že se časem rozroste 

Dobře se uplatní i některé druhy menších neopadavých pěnišníků, mahonie nebo cesmína, část plochy se může vysypat drobným štěrkem oblázky, nebo štěpkovým mulčem, který bývá v prodeji i v různých přírodních barvách.  

Možné osázení slunečných míst

Také na slunci se daří rostlinám, kterými můžeme hrob osázet. Levandule (Lavandula officinalis) a vyšší rozchodník (Sedum telephium) pěkně orámuje pomník, k nim se bude hodit zjara kvetoucí dlužicha (Heuchera) a celou plochu spolehlivě pokryje mateřídouška (Thymus serphyllum).

Na slunci prospívají netřesky všech barev a velikostí, navíc jsou velmi skromné v požadavcích na vláhu. S nimi pak některé druhy nízké kostřavy vytvoří úpravu, která vydrží vaší nepřítomnost po většinu roku.  

Kdo chce zeleň po celý rok

Pokud je možnost a místo k výsadbě jehličin, lze si vybrat zakrslé formy cypřišků, borovic, tisů, jalovců nebo smrků. Volba jehličiny by měla ladit s barvou a tvarem pomníku, rostlina by neměla pomník zakrývat a měla by působit harmonicky.

jehličnan.jpg
Zahradnictví prodávají různé druhy zakrslých jehličnanů 

Kombinace thuje (Thuja orientalis ‘Aurea nana’), nízkého stříbrného smrčku (Picea pungens ‘Glauca Globosa’), plazivého jalovce (Juniperus horizontalis) a pestrolistého, stálezeného brslenu (Euonymus fortunei ‘Emeraldn Gold’) vám zaručí, že výsadba bude elegantní, pestrá a prakticky bezpracná.  

Živé koberečky

Pokryvné rostliny vytvoří v krátké době koberec odolný a nenáročný. Výsadba se zahušťuje víc, než na záhonech, aby se brzy docílilo žádané hustoty porostu. Dobře uděláte, pořídíte-li si k osázení hrobu některé z uvedených rostlin.

Může to být acéna, kociánek, huseník, trávnička, nízké hvozdíky, dymnivka, dlužicha, vrbina, rozchodník, mateřídouška, šater nebo barvínek – ten poroste i ve stínu jako náhrada trávníku. K jarnímu oživení plochy postavte do „koberečku“ mísu nebo květináč s rozkvetlými jarními cibulovinami.  

mateřídouška.jpg
Mateřídouška vypadá v kombinaci s kamenným hrobem dobře, navíc si poradí i na slunných místech 

Květinová výzdoba od jara do zimy

Chodíte-li na hřbitov častěji, můžete osázet hrob kvetoucími dvouletkami nebo letničkami, které jsou už nyní v prodeji. Jsou náročnější na zálivku a na přihnojení, jen tak vyniknou v plné kráse. Přihnojení ale nepřehánějte, vrstva země nebývá vysoká a rostliny by se mohly přehnojením spálit.

Od jara můžete hrob osazovat pryskyřníky, primulkami, maceškami a velkokvětými sedmikrásami, voskovkami nebo i pelargóniemi a fuchsiemi. Nabídka zahradnických podniků je opravdu bohatá.

Během roku vyštipujte odkvetlá květenství, rostliny déle pokvetou. Odstraňujte suché a poškozené listy, zalévejte a do Dušiček máte o krásně upravený hrob postaráno.  

Noc předků

Listopadový svátek zesnulých přiměje k návštěvě hřbitova i ty, kteří se mu celý rok vyhýbají. Všichni spěchají s věnečky, košíky a vším možným a vkusně upravený hrob se leckdy změní v místo, připomínající pouťovou střelnici. Všechno hýří barvami umělých květů, stuh, blýskavých ozdůbek a jiných „krás“.

Pokud to jde, domluvte se s příbuznými a dušičkovou nebo vánoční výzdobu hrobu udržte v mezích vkusu a přiměřeném množství. Včas uklizený hrob vás pak bude stát méně námahy a zlobení v příštím jaru.

Doporučujeme

Články odjinud