5
Fotogalerie

Jak se tvoří bahenní zahrada

Uvažujete nad tím, že byste letos pozměnili podobu své zahrady a včlenili do ní zajímavý netradiční prvek, který ovšem bude působit přirozeně a půvabně? Máme pro vás tip: zkuste vytvořit bahenní zahradu. Jste-li majitelkem jezírka, můžete ji založit v jeho okolí.

Co je to bahenní zahrada?

Že jste o ní ještě neslyšeli? Nejedná se o žádné bláto, které nacházíme po dešti v kalužích, ale o samostatně vymezené partie zahrady, kde jsou hlavním osazenstvem vlhkomilné rostliny. To, že je půda na vašem pozemku suchá na troud, není na závadu. Většina bahenních partií je totiž vytvořena uměle.

Bahenní zahrada neplní jen funkci estetickou, ale zlepšuje klima na zahradě a láká divoké živočichy. Takto vytvořená zahrada je buď přirozeným doplňkem vodních jezírek, nebo funguje jako samostatné zařízení.  

bahenní zahrada.jpg
Bahenní zahradu lze vybudovat kolem jezírka, ale i tam, kde žádná vodní nádrž není 

Doplněk jezírka

Bahenní zahrádka často bývá vybudována jako přirozená součást jezírka. Propojuje vodní nádrž s okolní zahradou tak, že okolí jezírka je osázené vlhkomilnými rostlinami. Při osazování bahenního záhonku jsou potřeba určitá opatření, aby rostliny nevysávaly vodu z jezírka.

Jakmile jezírko vytvoříte, ponechte fólii okolo delší, poslouží pak jako podklad pro bahenní rostliny. Kolem jezírka vytvoříme jamky o hloubce čtyřicet centimetrů. Do výšky třiceti centimetrů je naplníme půdou, zbylých deset centimetrů zabírá hladina vody.

kosatec.jpg
Kosatce patří k nejkrásnějším rostlinám

Jamky by měly být zapuštěné mírně pod úroveň okraje jezírka, aby se půda z nich nevyplavovala do nádrže. Vzdálenější části bahenní zahrady, které nezaplavuje voda, jsou vhodné pro vlhkomilné rostliny, například pro bohyšky či kosatce.

Tato partie je od jezírka oddělena hrází kamenů spojených maltou, aby rostliny neodčerpávaly vodu z nádrže svými kořeny. V těchto částech musí být dno fólie proděravělé kvůli odvodu přebytečné vody.  

Samostatná bahenní zahrada

Pokud jezírko nemáte či jen toužíte po kusu zajímavě řešeného záhonku, vytvořte si partii s vlhkomilnými rostlinami. Hloubka samostatné bahenní zahrádky musí být nejméně čtyřicet pět centimetrů, nedochází tak k velkému odparu vody za větrného a slunného počasí. Půda by měla být výživná a propustná. 

vodní rostlina.jpg
Vody nemusí být velké množství 

Dno jámy vystelte polyetylenovou fólií, která má otvory a umožňuje postupné odvodňování. Na fólii nasypte vrstvu štěrku, do níž umístíte proděravělou kovovou trubku, jež ústí k přívodu vody.

V případě potřeby touto trubkou dodáváme vodu, a jelikož je ukotvená ve štěrku, nedojde k ucpávání dírek zeminou. Na kamínky navrstvěte kvalitní zeminu, kterou můžete vylepšit přidáním zetlelé organické hmoty. Do takto připraveného místa vysaďte vlhkomilné rostliny. 

Přirozenost vítězí

Velikost bahenní zahrady by se měla přizpůsobit okolí – důležité je zachovat její přirozený vzhled. Stavte ji na nejnižším bodě zahrady, aby se při srážkách samovolně plnila vodou.

V případě malých zahrad je i malá bažina bez vlastní závlahy zvládnutelná a může být podle potřeb zalévána jen ručně. Velká bahenní dílka by však měla mít vždy závlahu. Při ručním zalévání bychom nedosáhli potřebné stálosti vody a bylo by to velmi namáhavé.  

blatouch.jpg
Kámen doplňuje zádumčivost vodní hladiny 

Čím osazovat?

Rostliny vybírejte z několika skupin podle jejich nároků na umístění. Bahenní rostliny jen občas a krátkodobě zaplavované vodou reprezentují blatouch, bezkolenec, kejklířka, kyprej, ostřice, pérovník, pomněnka, prvosenka, toulcovka a upolín.

Druhy, jimž vyhovuje hloubka vody do patnácti centimetrů, reprezentují kosatec, orobinec, ďáblík, potočnice, přeslička, rákos, šípatka, rozrazil, pryšec. Pro větší hloubku vody (zhruba patnáct až čtyřicet centimetrů) je vhodný leknín, skřípinec, stolístek, orobinec a jiné. Větší hloubky vody už se týkají opravdových vodních rostlin do zahradních jezírek, které vyžadují složitější péči.

žabka.jpg
Bahenní zahrádka představuje dobrý způsob, jak k sobě můžeme nalákat užitečné živočichy 

Každý jistě ocení na své zahrádce jisté zpestření a vodní záhonek vám ho zaručeně poskytne. Jeho vytvoření není složité a paleta rostlin, jež mají rády vlhko, je široká. V neposlední řadě nalákáte na zahrádku živočichy, jejichž domovem je právě vodní prostředí.

Doporučujeme

Články odjinud