5
Fotogalerie

Netkané textilie a jejich využití při pěstování rostlin

Přednosti a výhody netkaných textilií oceňuje stále více zahrádkářů a zahradníků. Pokud ještě mezi ně nepatříte, seznamte se s jejich výhodami a zkuste je letos použít na vašich záhonech.

Co je v nabídce

Netkaná textilie je polypropylenová tkanina (PP textilie) vyráběná jiným způsobem než běžné tkaniny. Její cena je natolik nízká, že se náklady na pořízení bohatě vyplatí. Je zdravotně nezávadná, pevná, odolná proti povětrnostním podmínkám a propustná pro vodu a vzduch.

černá textilie.jpg
Jednotlivé druhy textilií najdou na zahradě různé využití

V obchodě lze netkané textilie koupit buď jako skládané kusy v šíři od jednoho metru či metru padesáti (běžné šíře záhonů) a v délce od pěti metrů výše, nebo v rolích různé šíře a délky.

Vybírat můžete z několika typů textilií různých gramáží. Hodí se pro různé účely:

  • Bílá textile PP: hmotnost sedmnáct gramů na metr čtvereční, slouží k zakrývání výsevů a rostlin k přirychlování na záhonech nebo ve studeném skleníku, je vhodná na tunelové kryty pro jarní zeleninu;
  • Bílá textilie PP: hmotnost třicet gramů na metr čtvereční, používá se na venkovní záhony z jara jako ochrana před mrazem i pro přezimující rostliny a tunelové kryty;
  • Mulčovací černá PP-UV textilie: hmotnost čtyřicet pět gramů na metr čtvereční, je vhodná k pokrytí záhonu před výsadbou sazenic;
  • Agrofolie UV: hmotnost sto padesát gramů na metr čtvereční, trvanlivost minimálně čtyři roky, hodí se jako mulčovací textilie na záhony jahod nebo jiných dlouhodobějších výsadeb.

Aby textilie vydržela

Přestože jsou netkané textilie poměrně pevné a trvanlivé, musíte s nimi zacházet opatrně. Pro upevnění na záhonech je nejlepší zahrnout jejich okraje do půdy. V místech, která se budou kvůli ošetřování nebo sklizni odkrývat, se zatíží okraje třeba dřevěnými deskami. Kameny nejsou vhodné, poškozují a trhají všechny druhy textilie.

textilie s dráty.jpg
Další možnost, jak textilii upevnit, představují silnější dráty 

Tam, kde požadujeme její delší trvanlivost, vybíráme typy s vyšší hmotností a stabilizací proti UV záření - jinak by se textilie mohla rozpadat už za pár měsíců. Na venkovní záhony upevněte textilii tak, aby s ní nemohl vítr pohybovat, nechte ale prostor pro rostliny, aby se pod těsným krytem nedeformovaly.

Někteří výrobci nabízejí textilie se zesíleným okrajem, ale ani ty se nehodí zatěžovat kamením či cihlami. Textilii po použití nechte řádně proschnout, srolujte nebo složte a uchovejte pro příští sezónu. Silně znečištěné okraje se dají ostříkat hadicí nebo se celá textilie vymáchá v čisté vodě, pověsí, vysuší a uloží.  

Přednosti a výhody

Použitím netkaných textilií zlepšíte rostlinám podmínky pro růst a vývoj. Zakrytím záhonů se zvýší noční teploty až o tři stupně Celsia, denní teploty dokonce až o sedm stupňů. Omezí se ztráta vody vypařováním, půda se pod krytem prohřeje a sklizeň urychlí minimálně o deset dnů, protože nedochází k teplotním výkyvům.

textilie.jpg
Natažení mulčovací textilie na záhon je otázkou chvilky...

Výsevy rovnoměrněji a dříve klíčí než ve volné půdě bez krytu. Přes textilii lze aplikovat i postřiky proti chorobám nebo hnojivou zálivku, potřebné látky se dostanou k rostlinám stejně jako zálivková voda.  

Všechno má svůj čas

Odstranění textilie ze záhonů se řídí typem plodiny, kterou pěstujete: hlávkový salát je třeba odkrýt při tvoření hlávek, jinak bude vybíhat do květu. Okurky a tykve v době kvetení potřebují opylovače, pod krytem mohou zůstat jen partenokarpické odrůdy. 

textilieokurky.jpg
... potom už zbývá jen proříznout díry pro rostliny a po čase sklízet úrodu 

Ani jahody nenechávejte v době květu zakryté. Na záhonech může po celou dobu vegetace zůstat pouze mulčovací textilie, například pod jahodami, okurkami nebo tykvemi.  

Těm, kteří váhají s nákupem netkané textilie, nabízíme tabulku s příklady jejího použití:

Kulturavýsev / výsadbaodkrytívýhody
saláty
 leden / březenpři uzavírání hlávekpřirychlení o 10 dnů
ředkvičky
 březen / ----při skliznipřirychlení o 14 dnů, vyšší výnos
pekingské zelí
 únor / dubenzačátkem květnapřirychlení o 10 dnů, vyšší výnos
paprika
 březen / květenmulčovat po výsadběpřirychlení o 7 dnů, čisté plody
okurky nakládačky
 duben, květen/ -v době květu odkrýtzvýšení výnosů, bez plísně
jahody
 dle typu sadbyv době květu odkrýtranější sklizeň, vyšší výnos
letničky
 podle druhupřed výsadboulepší vzcházení, rychlejší růst

Netkaná textilie jako ochrana proti škůdcům

Stále zůstává nedoceněný význam netkaných textilií jako prostředku proti škůdcům. Je to vlastně mechanická ochrana, která je velice vhodná, protože se obejdeme bez chemických postřiků zatěžujících životní prostředí.

Používá se nejlehčí typ bílé netkané textilie, ta je současně nejlevnější. Je však potřeba mít určité znalosti o škůdcích, aby ochrana byla účinná.

Zeleninu ohrožuje množství škůdců. Kdy pomůže ochrana textilií?

  • Dřepčíci: napadají pekingské zelí, ředkvičky, ředkve (brukvovité zeleniny). Záhon se zakryje textilií ihned po výsevu nebo výsadbě, nechá se alespoň po dobu nejmenších rostlin;
  • Bělásci (housenky motýlů): dokáží způsobit holožír na brukvovitých zeleninách. Rostliny se zakrývají před nakladením vajíček. Stejně dobře ochrání textilie porosty před housenkami můr;
  • Květilka cibulová: poškozuje jarní výsevy a výsadby cibule. Tam, kde škodí, se porosty nakrývají v první polovině května a v červenci;
  • Květilka zelná: napadá brukvovité zeleniny a hlávkové zelí ve dvou generacích. Proti jarní generaci je vhodný nákryt koncem dubna s trváním do konce května, proti letní generaci od července do září;
  • Květilka všežravá: poškozuje klíčící fazole a výsevy okurek, zakrývat je třeba od počátku výsevů do konce května;
  • Pochmurnatka mrkvová: způsobuje „červivost“ mrkve, záhony je třeba zakrýt od poloviny dubna do poloviny května a pak znovu v druhé polovině srpna až do sklizně;
  • Vrtalka pórová: napadá i česnek a cibuli, netkaná textilie je prakticky jedinou ochranou proti tomuto škůdci. Zakrývat bychom měli od dubna do půlky května a znovu od půlky srpna do konce září.
bílá textilie.jpg
Textilii využijeme také k ochraně rostlin před chladnějším počasím

Termíny ochrany jsou pouze orientační, vždy je potřeba sledovat výskyt škůdců, kteří se neřídí kalendářem, ale počasím. Jestli se vám zdá několikeré nakrývání záhonů náročné, spočtěte si, co ušetříte jen na chemických přípravcích. Navíc vás bude hřát pocit, že jste udělali s pomocí netkaných textilií něco pro ochranu přírody.

Doporučujeme

Články odjinud