5
Fotogalerie

Sázíme letničky

Nejrozmanitější druhy letniček ukazují svou krásu v nejteplejším období roku a k jejich výhodám patří nenáročnost při pěstování. Právě nyní nastal čas sázení některých květinových krásek.

Využití semen letniček

Mnoho letniček vyséváme přímo a jiné musíme předpěstovat v truhlících nebo v malém skleníku. Sadbu si samozřejmě můžeme i zakoupit. Přímo do země vyséváme letničky, které nesnášejí přesazování, a všechny otužilé druhy. Zaséváme do dobře připravené půdy, do řádků vzdálených od sebe dvacet až čtyřicet centimetrů (podle druhu rostlin).

kopretina.jpg
S kopretinou si budete připadat jako na louce

Až rostliny vzejdou, tak je podle potřeby vyjednotíme a přepichujeme. Hloubka výsevu závisí na velikosti semen: čím jsou menší, tím vyséváme mělčeji - a naopak. Drobnější semena nesejeme nikdy hustě. Jakmile máme hotovo, mírně je zahrneme zeminou, zvolna udusáme lopatou a opatrně zalijeme, abychom nezpůsobili jejich vyplavení.

Plníme zahrádku

Na vybraný kousek zahrádky vyséváme koncem března a začátkem dubna například zářivku, štěničník, nemézii, zvonek, klarkii, svlačec, pupkovec, zlatokvět, slunečnici, hrachor, slézovec, kopretinu, vlčí bob, černuchu a jiné.

černucha.jpg
Černucha damašská se hojně využívá v nejrůznějších aranžmá

Méně otužilé druhy vyséváme v březnu do pařeniště. Jakmile vytvoří první lístečky, přepichujeme je zde ve vzdálenosti čtyři krát čtyři centimetry a na záhony je přendáváme až po přejití pozdních jarních mrazů.

Astra nechce plevel

Astry čínské patří k nejrozšířenějším letničkám. Vyséváme je od konce února až do poloviny května do poloteplého pařeniště. Rané odrůdy astry můžeme vysévat dokonce přímo na záhony.

Mladé rostlinky včas přepichujeme, v pařeništi dostatečně větráme, a zvolna je tak otužujeme. Několik dní před výsadbou úplně odstraníme okna z pařeniště. Astry potřebují středně těžkou, výživnou hlinitopísčitou propustnou půdu s dostatečným obsahem vápna.

Daří se jim i v teplých, mírně štěrkovitých půdách. Rostlinky sázíme od poloviny dubna ve vzdálenosti dvacet pět až čtyřicet centimetrů od sebe. Půdu kolem nich podle potřeby kypříme a vytrháváme plevel.

Hledík hledí na slunci

hledík.jpg
"Štěkající" květy hledíku mají rády hlavně děti

Do truhlíku nebo pařeniště vyséváme v březnu semena hledíků a ty pak přepichovanou sadbou na zahrádku koncem dubna. Hodí se na nízké živé plůtky, ale i do ozdobných nádob. Hledíkům alias lvím či psím tlamičkám vyhovují lépe propustnější a dostatečně vlhké půdy, i když všeobecně není tento druh na půdu náročný. Vyžaduje slunné místo.

Hrachor se rád vytahuje

Kulatá semena nejkrásnější pnoucí letničky - hrachoru - vyséváme co nejdříve na jaře po třech do jamek vzdálených od sebe přibližně dvacet centimetrů. V blízkosti rostlin umístíme vhodné opory, stačí i dlouhé roští, na kterém se budou pnout až do výšky metru a půl.

hrachor.jpg
Pro hrachor jsou typické jemné, překrásné květy

Koberce z kosmatce a šruchy

Kobercové letničky kosmatec a šrucha dosahují maximální výšky deset centimetrů. Kosmatec má jemné semeno, proto ho vyséváme koncem března až v dubnu opatrně a řídce do truhlíku nebo pařeniště. Půdu potřebuje pouze velmi málo vlhkou. Koncem března ho pak vysazujeme buď do květináčů, nebo na obruby květinových záhonů. Stejným způsobem sázíme šruchu, která má na zahrádce ráda slunné a suché místo.

Nenáročné krásnoočko

krásnoočko.jpg
Krásnoočko vynikne na jakémkoli místě

Také dvoumilimetrové semeno tohoto druhu vyséváme v březnu a přepíchanou sadbu vysazujeme v květnu na vzdálenost čtyřicet centimetrů. Na půdu není náročný, ale upřednostní, bude-li propustná. Místo pro krásnoočko je nejvhodnější na plném slunci.

Doporučujeme

Články odjinud