7
Fotogalerie

Tulipány: historie a pěstování

Představíte-li si tulipány, vybaví se vám štíhlí elegáni hýřící nejrůznějšími barvami, kteří se rok co rok objevují v jarní zahrádce.

Ač se to nezdá, původ těchto křehkých a půvabných květin sahá v Evropě až do šestnáctého století. Tulipány se do Evropy dostaly roku 1554, kdy jejich první cibulky dorazily z Turecka na vídeňský císařský dvůr.

tulipány holandské.jpg
Většina lidí má Holandsko nerozlučně spjato s tulipány a větrnými mlýny

O několik desítek let později se objevily i v Holandsku, které se stalo jejich významným pěstitelem. Velká poptávka po tulipánech vytáhla jejich ceny do astronomických výšek, až vše vyústilo v úplně první krach na burze v dějinách lidstva. Právě Holandsko se zasloužilo o veliký rozmach tulipánů ve světě. Kdo někdy navštívil tuto zemi, užasl nad obřími lány barevných květin, a to nejen tulipánů.

Jejich rozloha se počítá na tisíce metrů čtverečních. V Holandsku jsou také zachovány historické odrůdy tulipánů, jež můžete obdivovat v muzejní zahradě Hortus Bulborum ve městě Limmen.V Nizozemí prý najdete místa, kde tulipány rostou planě v příkopech jako u nás plevel.

Holandsko.jpg
Pestrobarevné lány nepřestávají udivovat

Tulipány botanické i zahradní

Dnes je k dostání mnoho kultivarů v nepřeberných barevných odstínech a neustále se šlechtí další. Vybrat si můžete z mnoha typů a výšek. Koupit lze i miniaturní tulipány do skalky. Jmenujme alespoň nejznámější druhy, například Darwinovy, třepenité, pivoňkovité, papouškovité či liliokvěté.

Tulipány se dělí do dvou základních skupin: botanické a zahradní. Botanické tulipány mohou zůstat v půdě i několik let na jednom místě. Naopak zahradní by se měly každý rok po odkvětu a zatažení cibulek vyjmout z půdy a na podzim vysadit na jiné místo, zamezí se tím šíření chorob. Ne každý to ale dělá.

tulipány nezvyklé.jpg
Vysaďte si na zahradě co nejvíce různých odrůd, každá vás něčím překvapí

Květinová poezie

Při výsadbě těchto rostlin pamatujte, že nejlépe vyniknou ve skupinkách. Můžeme je ale sesadit i s jinými (nejlépe kontrastně zbarvenými) květinami. Tulipánová zákoutí tak pěkně doplní například hyacinty či narcisky. Jako podsadba vyšších druhů se vyjímají macešky, pomněnky nebo zahradní sedmikrásky.

Ti, co nemají zahradu, se z tulipánů mohou těšit v podobě oblíbených řezaných kytic. Kouzelná aranžmá lze vytvořit osázením květináčů a misek. Použít můžete různé druhy jarních cibulovin.

tulipány s dalšími rostlinami.jpg
Kombinace různých tvarů a barev rozveselí i ten nejzapadlejší kout zahrady

Květináčky se osazují nejlépe již na podzim a nechávají se v chladném sklepě, aby byly chráněny před mrazem, nebo se zakopou na zahradu. Sází se deset centimetrů hluboko. Takto připravené květníčky na jaře vyjmeme, umístíme na teplé místo a zalijeme.Uvidíte, jak brzy vyraší první listy.

Heslo: vydržet!

Aby nám kytička tulipánů ve váze dlouho vydržela, je zapotřebí seříznout konce stonků chviličku předtím, než se dají do vody. Listy by neměly být ponořené, v opačném případě dochází k jejich zahnívání. Vázu je třeba udržovat v čistotě a vodu často měnit, aby byla čerstvá, a stonky po pár dnech opět seříznout. Výživa do vody se u cibulovin nepoužívá.

tulipány ve váze.jpg
Tulipány ve váze udělají velkou parádu

Podzim pracný, jaro krásné

Výsadba tulipánů se provádí do listopadu. Prospívá jim propustná, výhřevná a živná půda. Někdy je zapotřebí nasypat pod cibulky písek pro odvodnění. Při sázení se řiďte pravidlem, že cibulka se sází do hloubky, která je velká jako dvojnásobek obvodu cibule, tedy přibližně deset až patnáct centimetrů. Vždy sázejte špičkou nahoru.

cibulky.jpg
Tulipány nesázejte příliš hluboko, ale ani příliš mělce: zkrátka tak akorát

Nenažraná zvířátka a spol.

Cibulky, které po nějakou dobu uchováváme před výsadbou, skladujeme na chladnějším a suchém místě. Provádíme pravidelnou kontrolu, zda nejsou napadeny plísní.

hlodavec.jpg
O cibulky můžete přijít dříve, než se nadějete

Po odkvětu rostliny vyryjeme cibulky ze země teprve tehdy, až vyzrají a zesílí; to poznáme podle toho, že nadzemní část zežloutne a odumře. Nikdy zelené části nekosíme sekačkou. Počkáme si, až se zatáhnou. Protože cibulky chutnají hlodavcům, dají se vysazovat do sázecích košíků, které je před takovými nájezdy ochrání.

Doporučujeme

Články odjinud