7
Fotogalerie

Trvalky v předjaří a na jaře

Není snad zahrada, na které by nerostly trvalky buď ve volné půdě, nebo v nádobách. Protože se kvapem blíží jaro, věnujte jim zaslouženou pozornost a péči už nyní. S nimi bude vaše zahrada ještě krásnější.

Trvalky (pereny) jsou nejrozsáhlejší skupinou zahradních rostlin, z tisíců druhů si vyberete pro nejrůznější stanoviště i účel takové, jež zkrášlí zahradu od jara do podzimu. Když si uvědomíte, že sem patří skalničky, okrasné trávy, kapradiny, vřesy, vodní a bahenní rostliny, trvalky vhodné pro květinové záhony, rostliny pěstované pro řez květů i jako solitéry, bude vám jasné, že ani vy se bez nich neobejdete.

zahrada.jpg
Trvalky vás každé jaro potěší svým znovuzrozením

Zasloužený odpočinek

Na jednom místě trvalky vydrží a prospívají více let. Nepříznivé roční období přetrvávají v klidu a přezimují tak, že nadzemní část rostliny uhyne (neplatí to pro stálezelené trvalky, jako je například barvínek) a v zemi přežívají kořeny s pupeny nebo oddenky.

rudbekie.jpg
Rudbekie patří mezi odolné trvalky

Před zimou je vhodné trvalky zbavit odumřelých částí a proti vymrzání zakrýt chvojím nebo listím. Všem trvalkám a hlavně těm stálezeleným poslouží kryt z chvojí v předjaří jako zastínění v slunečných dnech - sníží se tak rozdíl mezi teplotami ve dne a v noci, krom toho chvojí brání i předčasnému přehřívání půdy.

Jak se budí trvalky

Pokud není zima skoupá na vláhu, poradí si trvalky samy. Jinak by bylo vhodné trvalky občas zalít i v době vegetačního klidu, aby nepřeschly zásobní orgány, z kterých opět rostliny na jaře vyraší. Pokud tedy není sníh, je už v únoru možné zkontrolovat, jak se našim trvalkám daří pod přikrývkou.

Listí je lepší ze záhonů odstranit a ponechat jen kryt z chvoje - mokré listí ztěžkne, slehne a trvalky pod ním mohou zahnívat nebo být napadeny plísní šedou. Jak se zvyšují denní teploty, některé raně kvetoucí trvalky začínají rašit (například kamzičníky). Než vzrostou, přisypte k nim vrstvičku kompostu nebo dobré zeminy, která jim poslouží jako „snídaně“ po probuzení.

sasanky.jpg
Víte, jak přilepšit sasankám?

Jiné druhy jako čechravy, sasanky či kapradiny mají na startu nové sezóny raději rašelinu. Nezapomeňte, že skalničky jsou také trvalky, a prohlédněte i skalku. Zkontrolujte také, jestli nejsou rostliny nadzvednuté, v tom případě je přitiskněte opatrně do země. Někdy „vytahuje“ rostliny mráz, jindy se může na zahradě usídlit myší rodinka nebo krtek. Trvalky mohou podrýt i tam, kde nejsou viditelné stopy jejich řádění.

Pospíchejte pomalu!

Už předjarní sluníčko láká, svádí a přesvědčuje nás, že zima je pryč. Nenechte se zviklat a dopřejte trvalkám, aby mohly v klidu dospat. Rozhrnovat zem nad rašícími trsy rostlinám nesvědčí, při ranních mrazících (které ještě určitě přijdou) by se poškodily křehké výhonky, a zpozdil se tak růst.

vodní rostliny.jpg
Mezi trvalky řadíme i některé vodní rostliny; i ony potřebují na jaře především klid od  rukou nedočkavců

Jedině raným cibulovinám můžete srovnat zem na záhonu a odstranit přikrývku, aby se nevytahovaly a nebělily listy. Pokud máte trvalky v nádobách nebo třeba miniaturní růže ve skalce, vezmou za vděk zakrytím netkanou textilií. Je prodyšná, přistíní, propouští vodu i světlo a přitom vyrovná teploty mezi nocí a polednem, kdy ve slunečných dnech může být rozdíl víc jak dvacet stupňů Celsia.

A co dál?

Na jaře je vhodná doba pro dělení trsů trvalek kvetoucích v pozdním létě a na podzim. Většina trvalek se dá množit dělením trsů, oddenky, hlízami - tedy vegetativně. Výhodou je zachování vzhledu a vlastností původní (matečné) rostliny, také rozmnožování je poměrně jednoduché a rostliny jsou schopné výsadby hned.

do vázy.jpg
Mezi trvalkami najdete hodně druhů, které se hodí i do vázy

Můžete tak na jaře bez obav dělit astry, floxy, chryzantémy, kokardy, kopretiny, rudbekie i některé okrasné trávy. Rostliny k dělení se vyjmou ze země, očistí od přebytečné zeminy a rozdělí nožem tak, aby na trsu zůstal dostatek kořenů a vegetační vrchol.

Dobře při vyrývaní poslouží rycí vidle - jsou šetrnější zvlášť pro rostliny s dužnatými kořeny. Pokud by měl oddělek narašenou nadzemní část, zkraťte ho asi na deset centimetrů a kořeny po očištění poškozených částí upravte na sedm až osm centimetrů. Pak už jen zasaďte, zalijte a přimáčkněte rostlinu do země.

množíme.jpg
Množení trvalek je docela jednoduché

Trvalky, které nepotřebují dělit, nebo je zatím dělit nechcete, prokypřete a místo umělých hnojiv přidejte do záhonu raději kompost. Zálivku jim poskytněte podle potřeby a počasí.

Nelitujte několika chvil

odpočinek.jpg
Po pečlivé kontrole stavu rostlin může přijít zasloužený odpočinek; jen zahrada, o níž se staráte, vám bude skýtat potěšení

Najděte si hned od začátku jara čas na pravidelnou procházku zahradou a dívejte se, nemají-li vaše trvalky problémy se škůdci nebo chorobami. Likvidování napadených rostlin, škůdců a plevelů hned po jejich objevení vám trvalky oplatí pestrou a mnohaletou krásou .

Doporučujeme

Články odjinud